Preskočiť na obsah

Sálska dynastia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

PanovníciSálskej dynastievládli vSvätej ríši rímskejod roku1024,kedy nastúpil na trónKonrád II. Sálsky.Vystriedali tak dynastiuSaskú.Sálska dynastia sa tiež niekedy označuje ako Henrichovská, podľa častého mena panovníkov – Henrich. Ich domovinou boliFranky.Všetci rímskonemeckí panovníci z tejto dynastie sa stali cisármi.

Sálska dynastia vládla až do roku1125.Po smrti bezdetnéhoHenricha V.bol kráľom zvolenýLothar III.,ktorého vláda bola iba medziobdobím pred nástupomHohenstaufovcovna trón roku1138.

Rodové väzby

[upraviť|upraviť zdroj]

Zakladateľom dynastie bol Werner zWormsua jeho synKonrád Červený,lotrinský vojvoda, ktorý zomrel roku955.Konrád sa oženil s Luitgardou, dcérou cisáraOta I.Ich synom bolOtto I. Korutánsky(vládol9781004). Synmi vojvodu Ota boli neskoršípápežGregor V.,Konrád a Henrich. Synom Henricha bol prvý cisár zo sálskej dynastieKonrád II. Sálsky.

Prvý rímskonemecký kráľ z dynastieHohenstaufovcovKonrád III.bol vnukom cisáraHenricha IV.Dedičkou sálskych teritórií bola Agnes, dcéra Henricha IV. a sestra Henricha V. Z jej prvého manželstva sa odvodzuje cisársky rod Hohenstaufovcov a z druhého manželstva rakúsky vládnuci rodBabenbergovcov,ktorých zástupcovia boli volení za panovníkov vrakúskomvojvodstve najmä vďaka tejto konexii, za základePrivilegia minus.

Sálska dynastia (1024 – 1125)

[upraviť|upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]