Preskočiť na obsah

STS-2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
STS-2
Znak misie
Údaje o misii
Názov misie: STS-2
COSPAR ID:1981-111A
Raketoplán:Columbia
Posádka:2
Kozmodróm(rampa):Kennedyho vesmírne stredisko(39-A)
Štart: 12. november1981,15:09:59UTC
Pristátie: 14. november1981, 21:23:11 UTC
Trvanie: 2 dni, 6 hodín, 13 minút, 12 sekúnd
Počet obehov:37
Apogeum:231 km
Perigeum:222 km
Doba obehu:89,0 minút
Inklinácia:38,03°
Vzdialenosť:1 729 654 km
Hmotnosť:104 647 kg (pri štarte)
92 650 kg (pri pristátí)
Fotografia posádky
Zľava doprava: Joe H. Engle, Richard H. Truly
Zľava doprava: Joe H. Engle, Richard H. Truly
Navigácia
Predchádzajúca misiaNasledujúca misia
STS-1STS-3

MisiaSTS-2raketoplánuColumbia,ktorá odštartovala12. novembra1981,bola druhá misia v rámciprogramu Space ShuttleamerickejNASA.Bolo to vôbec po prvýkrát, čo sa do vesmíru dostal pilotovaný dopravný prostriedok po druhýkrát. Predtým to bola iba nepilotovaná loďGemini 2,ktorej suborbitálna kapsula bola po nevyhnutnej oprave použitá v inom nepilotovanom lete pre programManned Orbiting Laboratory.

Záložná posádka

[upraviť|upraviť zdroj]

V zátvorkách je uvedený celkový počet letov do vesmíru vrátane tejto misie.

Priebeh misie

[upraviť|upraviť zdroj]

Prípravy na štart

[upraviť|upraviť zdroj]

Prípravy na druhý letColumbieod jej prvého pristátia trvali približne pol roka. Začali sa tým, žeorbiterColumbiabol prevezený zEdwardsovej leteckej základne,miesta svojho pristátia, na chrbte lietadlaBoeing 747 SCAnaKennedyho vesmírne strediskonaFloride.Vlastné prípravy sa začali až v hangári OPF (Orbiter Processing Facility). Z raketoplánu mali byť podľa pôvodného plánu demontované a podrobne prehliadnuté všetky tri hlavné motory SSME, ale vzhľadom na vynikajúci stav to nebolo potrebné. Iba dve z 3240 chladiacich rúrok potrebovali opravu. Z motorovej sekcie bolo vymontované a vzápätí nahradené novým jedno čerpadlohydraulikyAPU (Auxilliary Power Unit) a vymenená bola tiež jedna z piatich plošín inerciálneho navigačného systému. Veľkú opravu si tiež vyžiadal tepelný štít raketoplánu, na ktorom vymenili alebo opravili takmer 10% dlaždíc tepelnej ochrany. Ďalšie opravy sa týkali elektroinštalácie. Do nákladového priestoru bolo inštalované tiež prvé užitočné zaťaženie – súbor prístrojov označovaných OSTA-1 a diaľkový manipulátor RMS (Remote Manipulator System). Zároveň s úpravami družicového stupňa sa v raketovej montážnej hale VAB (Vehicle Assembly Building) skladali pomocné motorySRBa pripájali sa k hlavnej palivovej nádržiET.Do montážnej haly VAB bolaColumbiaprevezená10. augusta1981 a po zmontovaní štartovacej zostavy bola31. augustaspolu s mobilným vypúšťacím zariadením prevezená naštartovaciu rampu 39-A.

22. septembrapri tankovaní nastal únikoxidu dusičitého.Oxid dusičitý postriekal trup raketoplánu a spôsobil poškodenie celkove 379 dlaždíc tepelnej ochrany, ktoré museli byť vymenené. Okrem toho boli vymenené aj ďalšie poškodené časti orbitera, čo si vyžiadalo odloženie štartu o jeden mesiac. Nový termín štartu bol4. november1981 (oproti pôvodne plánovanému9. septembru). Záverečné fázy odpočítavania prerušilo niekoľko problémov: nižšítlakvkyslíkovejnádrži ET, ktorý hlásilipočítačev čase T–9 minút, a nižší tlak v palivových článkoch v čase T–31 sekúnd. V dôsledku týchto a ďalších problémov muselo napokon vedenie letu odvolať štart.

Druhý štart raketoplánuColumbiaz Kennedyho vesmírneho strediska odfotografovaný z lietadlaJohnom Youngom,12. november 1981

Druhé odpočítavanie zo stavu T–35 hodín bolo opäť prerušené dvoma pomerne závažnými problémami, napriek tomu dalo vedenie súhlas so štartom.Columbianapokon šťastne odštartovala12. novembra1981 o 15:09:59 UTC.

Priebeh letu

[upraviť|upraviť zdroj]
RaketoplánColumbiana obežnej dráhe. Testovanie manipulačného ramenaRMS
PriblíženieColumbiena pristávaciu dráhu na leteckej základni Edwards, 14. november 1981

Sedem sekúnd po štarte začal raketoplán rotačný manéver, 130 sekúnd po štarte boli odhodené motory SRB. V priebehu voľného pádu motorov sa však na obidvoch poškodila kabeláž a zmoraboli teda vytiahnuté motory poškodené. Orbiter s hlavnou palivovou nádržou bez problémov pokračovali v lete. V čase T+522 sekúnd došlo k vypnutiu motorov SSME, nádrž bola odhodená a po dvoch manévroch saColumbiadostala naobežnú dráhuvo výške 222 km.

Po piatich hodinách na obežnej dráhe došlo k vážnemu problému. Palivová batéria PRSD, ktorá začala prejavovať malé odchýlky už niekoľko minút po štarte prestala fungovať úplne. Okremelektrickej energievyrábala batéria ajvodu,veľmi potrebnú pre posádku. Hoci mal raketoplán v dispozícii ešte ďalšie dve batérie, vedenie letu sa rozhodlo skrátiť pôvodne 125 hodinový let na 54 hodín. Napriek problémomastronautizačali vykonávať plánované experimenty, zvládnuť sa ich podarilo až 90%. Pred plánovaným spánkom posádka podľa pokynov riadiaceho strediska v Houstone podnikla opatrenia na zníženie odberu elektrickej energie. Po druhom nočnom odpočinku sa posádka začala pripravovať na návrat naZem.Experimenty na plošine OSTA-1 boli ukončené a dvere nákladového priestoru uzavreté.

O 20:19 UTC sa po nasmerovaní raketoplánu do polohy motormi napred zažihli nadIndickým oceánomdva motory OMS.Columbiazačala zostupovať dozemskej atmosféry.V priebehu pristávania skúšali piloti rôzne manévre s cieľom dosiahnuť čo najväčšiu odchýlku v kurze letu. Pristávanie sčasti prebiehalo automaticky, riadené počítačmi a len vo výške 30 metrov nad dráhou prebral pilotáž veliteľ Engle. Raketoplán dosadol na pristávaciu dráhuEdwardsovej leteckej základneo 21:23 UTC.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuSTS-2

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]