Preskočiť na obsah

Server proxy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Server proxyaleboproxy serverjeserverpočítačovej siete,ktorý umožňuje klientom nepriame pripojenie k inému serveru. Proxy server funguje ako sprostredkovateľ medzi klientom a cieľovým serverom, prekladá požiadavky klienta a oproti cieľovému serveru vystupuje ako klient. Prijatú požiadavku potom odosiela naspäť klientovi. Môže ísť tak o špecializovaný hardvér, ako aj o softvér bežiaci na počítači.

Aplikačný proxy server je server špeciálne určený pre určitýprotokolresp. aplikáciu. S jeho pomocou je možné analyzovať obsah komunikácie, prípadne ju pozmeniť (napr. odstraňovanie reklám zHTTPpožiadaviek, blokovanie webových stránok podľa obsahu,...) alebo ukladať požiadavky do vyrovnávacej pamäte (cache), a tak zefektívniť komunikáciu.

Typické použitie proxy servera

[upraviť|upraviť zdroj]

Ochrana súkromia

[upraviť|upraviť zdroj]

Pre cieľový server je klientom proxy server a nie pôvodný klient. To má za následok, že cieľový server nepoznáIP adresupôvodného klienta. Prevažne u webových proxy serverov nie je toto opatrenie stopercentné, keďže niektoré z nich pridávajú adresu klienta do upravenej požiadavky. Úpravou požiadavky však možno ešte viac zvýšiť súkromie, a to odstraňovanímcookiesalebo iných informácií (napr. referrer – informácie o poslednej navštívenej stránke).

Zvýšenie výkonu komunikácie

[upraviť|upraviť zdroj]

V prípade, že sa niektoré požiadavky klienta opakujú (napr. požiadavka na stiahnutie Wikipédie, dotazy naDNSa pod.), môže si proxy server uložiť odpoveď dovyrovnávacej pamätea odpoveď odoslať priamo klientovi - bez toho aby predal komunikáciu až k cieľovému serveru.

Bezpečnosť

[upraviť|upraviť zdroj]

Aplikačný proxy server môže analyzovať komunikáciu, zisťovať prítomnosť vírusov,šifrovaťa dešifrovať prichádzajúce požiadavky a podobne.

Pripojenie viacerých klientov k internetu

[upraviť|upraviť zdroj]

PrekladIP adries,tzv.NATumožňuje oddeliťintranetodinternetu(typicky s pomocoufirewallu).