Preskočiť na obsah

Sierra Leone

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sierraleonská republika
Vlajka Sierry Leone Štátny znak Sierry Leone
Vlajka Znak
Národné motto:
Unity – Freedom – Justice
(Jednota – Sloboda – Spravodlivosť)
Štátna hymna:
High We Exalt Thee, Realm of the Free
(Veľmi Ťa velebíme, kráľovstvo slobodných)
Miestny názov
• dlhý Republic of Sierra Leone
• krátky Sierra Leone
Hlavné mesto Freetown
8°31′ s.š. 13°15′ z.d.
Najväčšie mesto Freetown
Úradné jazyky angličtina,bengálčina[1]


Štátne zriadenie
Prezident
Viceprezident
Predseda vlády
prezidentskárepublika
Julius Maada Bio
Mohamed Juldeh Jalloh
Jacob Jusu Saffa
Vznik 27. apríl1961
Susedia Guinea,Libéria
Rozloha
• celková
• voda (%)

71 740 km² (116.)
120 km² (0,2 %)
Počet obyvateľov
• odhad (júl 2005)
• sčítanie (2000)

hustota(júl 2005)

5 525 000 (106.)
5 426 618

77,0/km² (91.)
HDP
• celkový
• na hlavu (PKS)
2005
4 921 mil. $ (150.)
903 $ (168.)
Index ľudského rozvoja(2003) 0,298 (176.) – nízky
Mena leone(SLL)
Časové pásmo
Letný čas
GMT(UTC)
bez zmeny(UTC)
Medzinárodný kód SLE / SL
Medzinárodná poznávacia značka WAL
Internetová doména .sl
Smerové telefónne číslo +232

Súradnice:8°30′S12°06′Z/ 8,5°S 12,1°Z/8.5; -12.1

Sierra Leone,dlhý tvarSierraleonská republikaještátvzápadnej Afrike.

Poloha a charakteristika[upraviť|upraviť zdroj]

Sierra Leone je prímorský štát v západnej Afrike pri pobrežíAtlantického oceána.Jeho nízkepobrežieprechádza širokounížinoua ďalej do vnútrozemia v hornatineLoma Mountains(1 948 m n. m.). Pozdĺž pobrežia sa tiahne nížinný pásmočiarovalagúna za ním je široká úrodná aluviálna nížina. Nachádza sa vo vlhkom tropickompodnebís bohatými letnýmizrážkami(až 4 000 milimetrov ročne), s vlhkýmitropickými lesmiasavanami,na pobreží smangrovovýmiporastmi. V hlavnom meste je priemerná teplota najteplejšieho mesiaca apríl 28 stupňov celzia. Sierra Leone je charakteristická hustou riečnou sieťou, medzi najväčšie rieky patria Seli, Sewa a Moa. Z množstvaostrovovje najväčší ostrov Sherbro.

Hospodárstvo[upraviť|upraviť zdroj]

Rozvojový poľnohospodársky štát s významným ťažobnýmpriemyslom.Ťažia sa tu najmädiamanty,bauxit,zlatoailmenit.Nachádzajú sa tu svetové zásobyrutilu,z ktorého sa získavatitán.Zo ziskov z predaja diamantov sa financuje nákupzbraní,preto sa často označujú ako „krvavé diamanty “. V období rokov20002003platiloembargona ichvývoz,vyhlásené Bezpečnostnou radou OSN. Veľký význam pre štát má tiež ťažbadreva.Pestuje sa turyža,maniok,batáty,palmové jadrá aolej.Zoživočíšnej výrobymá najväčší významrybolov,chovhovädzieho dobytka,oviecahydiny.Priemysel je slabo rozvinutý, spracúva hlavne poľnohospodárske výrobky a drevo.

Doprava[upraviť|upraviť zdroj]

Britina území štátu postaviliželeznicuešte v roku1908,z ktorej sa ale zachovalo len torzo. V roku1971bola táto železnica odstavená.Cestytvoria približne 6 750 km, mnohé cesty z nich sú však zničené po občianskej vojne a opravujú sa. Časť dopravy sa realizuje po vodnej ceste.PrístavvoFreetownesa považuje za jeden z najväčších v západnej Afrike. Medzinárodnýmletiskomje letiskoLungi,vzdialené cca 2 hodiny autom od Freetownu. V Sierra Leone sa jazdí vpravo.

Ekonomika[upraviť|upraviť zdroj]

Ekonomika Sierra Leone trpí dlhodobými vnútornými politickými konfliktami, ktoré brania pozitívnym zmenám. Väčšinu strategických podnikov kontrolujú európski a ázijskí investori alebo menšípodnikatelia.Medzi hlavné zdroje príjmov krajiny patria tropické lesy s vyhľadávanými druhmi tvrdého dreva, tiežnerastné surovinya rybolov.

Pôvod mena[upraviť|upraviť zdroj]

Zem dostala v roku1460portugalské meno Serra do Leão podľa tvaru pobrežných hôr pripomínajúcich levie zuby. Po roku1500sa na mapách objavila španielska obnova názvu Sierra Leona.

História[upraviť|upraviť zdroj]

Prvými obyvateľmi boli pravdepodobne Bulomovia. V14.a15. storočímigrovalido Sierry Leone kmene Mende a Temne. Pred príchodomEurópanovexistovala na tomto území celá rada drobnýchkráľovstiev.Pobrežné oblasti objaviliPortugalcipod vedením Alvara Fernandeza v roku1447,ale podrobnejšie bolo toto územie preskúmané až v roku1467Pedrom da Cintra. V roku1495Portugalci zriadilipevnosťna mieste dnešnéhohlavného mesta.Brehyvšak stále navštevovalinámorní lupičiaotrokári. V roku1787založili britskífilantropiaabolicionisti(ako Granville Sharp, Thomas Peters, bratia Thomas a John Clarkson) mesto Freetown ako domov pre oslobodenýchotrokov,ktorí tam boli dopravení zAnglicka,Nového ŠkótskaaJamajky.Roku1808sa Freetown stal britskou kolóniou a okolité oblasti boli v roku1868prehlásené britskýmprotektorátom.Od40. rokov 20. storočia,kedy sa rozširovalo silné protibritské národné osloboditeľské hnutie, Sierra Leone vyhlásila nezávislosť v rámciCommonwealthu(27. apríl1961). V roku1967vojenský prevrat vedený Charlesom Blakeom predal kontrolu v zemi vojenským zriadencom. V apríli o rok neskôr bola civilná vláda obnovená a22. apríla1971bola vyhlásená republika s prvým prezidentomSiakom Stevensom.V roku1978bola prijatá nová ústava a bol zavedený systém vlády jednej strany.

Vývoj od 80. rokov 20. storočia[upraviť|upraviť zdroj]

Na počiatku roku1991sa gerilové skupiny vLibériispojili so sierraleonskými disidentmi a obsadili niekoľko miest blízko libérijskej hranice. Vláda bola nútená prijať novú ústavu1. októbra1991), ktorá zaviedla pluralitný systém. V apríli1992skupinadôstojníkovurobila štátny prevrat a moci sa ujala nová vláda (NPRC). Na prelome rokov19941995vypuklo na juhovýchode a v severnej provincií Kambia protivládne povstanie vedené Revolučným zjednoteným frontom (RUF). V apríli1995predseda NPRCValentino Strassersľúbil zrušenie zákazu politických strán. Vojenským prevratom v roku1996sa k moci dostal predseda Rady štátnych tajomníkovJulius Maada Bio,ktorý sa dostal zároveň na čelo NPRC. Už26.27. februára1996sa konali pluralitnéprezidentskéa parlamentné voľby, ktoré boli prvé po devätnástich rokoch jednej vlády a vojenských vlád. Najviac hlasov získala Ľudová strana Sierra Leone (SLPP), ktorá bola vládnucou stranou v rokoch19611967.Táto strana získala najväčšiu podporu aj v nasledujúcich prezidentských voľbách. Novým prezidentom sa stal jej kandidát Ahmad Tejan Kabbah.30. novembra1996bola vAbidjanepodpísaná mierová zmluva medzi prezidentom Kabbahom a vodcom povstaleckého sierraleonského Revolučného zjednoteného frontu (RUF) Fodayom Sankohom. 25. mája1997nastal vojenský prevrat, civilná vláda bola nahradená vojenskými predstaviteľmi a najvyšším orgánom sa stala Revolučná rada ozbrojených síl (AFRC). Novým šéfom sierraleonského štátu sa stalJohny Paul Koroma.Na svojom prvom verejnom politickom prejave dva dni po prevrate oznámil, že až do nového nariadenia sa rušíústavaa zakazujú sapolitické strany.17. júna1997sa Koroma stal prezidentom a prebral aj funkciupredsedu vládya ministra obrany. S pomocou nigérijských vojenských jednotiek bola táto vláda v roku1998zvrhnutá, ale ústavu sa nepodarilo obnoviť. Nakoniec sa do prezidentského kresla vrátil zvrhnutý prezident Ahmad Tejan Kabbah. Úsilie o mierové riešenie konfliktu pomocou medzinárodných síl pokračoval na prelome20.a21. storočia.Novéprímeriemedzi povstalcami z RUF a vládnymi jednotkami nastalo v roku2001.Nasledovalo postupné odzbrojovanie povstalcov, ktoré bolo dokončené v roku2004.

Politika[upraviť|upraviť zdroj]

Sierra Leone jeprezidentskou republikou.Súčasným prezidentom je Julius Maada Bio.

Administratívne rozdelenie[upraviť|upraviť zdroj]

Štát sa delí na tri provincie –Eastern Province,Northern ProvinceaSouthern Provincea jedno územie Western Area. Tieto provincie sú rozdelené na 12 dištriktov – Bombali District, Koinadugu District, Tonkolili District, Port Loko District, Kambia District, Kenema District, Kono District, Kailahun District, Bo District, Bonthe District, Moyamba District a Pujehun District a Western Area na 2 dištrikty – Western Area Urban District a Western Area Rural District.

Cestovný ruch[upraviť|upraviť zdroj]

Pre vycestovanie do Sierra Leone je potrebný platnýcestovný pas(minimálne 6 mesiacov), platnévízuma medzinárodný očkovací preukaz s vyznačenou platnouvakcináciouprotižltej zimniciacholere.Vízum sa zvyčajne udeľuje s platnosťou na 30 dní. Po prílete do krajiny je potrebné vyplniť jednoduchú imigračnú kartu. Miestne reštaurácie ponúkajú hlavne jedlá z anglickej, francúzskej, americkej a libanonskej kuchyne. Medzi špeciality patrí homár, krevety a pestrý výber tropického ovocia a zeleniny. V Sierra Leone je zakázaný vývoz diamantov. SR nemá v Sierra Leone diplomatický ani iný zastupiteľský úrad. Príslušným je Veľvyslanectvo SR v Abuji, Nigéria.

Referencie[upraviť|upraviť zdroj]

  1. Sierra Leone makes Bengali official language[online]. [Cit. 2002-12-29].Dostupné online.Archivované 2012-05-26 zoriginálu.

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]