Preskočiť na obsah

Simon Wiesenthal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Simon Wiesenthal
rakúsky lovec nacistov
rakúsky lovec nacistov
Narodenie31. december1908
Bučač,terajšiaUkrajina
Úmrtie20. september2005(96 rokov)
Viedeň
Odkazy
Webstránkawiesenthal
CommonsSpolupracuj na CommonsSimon Wiesenthal

Simon Wiesenthal,KBE(*31. december1908,Bučač,terajšiaUkrajina– †20. september2005,Viedeň) bol známy ako rakúskylovec nacistov.

Pre svojžidovskýpôvod bol prenasledovaný nacistami. Prežil väzenie v niekoľkýchnemeckýchkoncentračných táboroch.Povojnezasvätil zvyšok svojho života vypátraniu a potrestaniunacistickýchzločincov a páchateľovholokaustu.SpoluzaložilŽidovské dokumentačné strediskonajprv v Linci a potom vo Viedni. Na základerešeršísa snažil doviesť pred spravodlivosť konkrétnych páchateľov, ktorí sa podieľali na tzv.konečnom riešení židovskej otázky.Stal sa tak symbolicky advokátom šiestich miliónov židovských obetí nacizmu. Sám sa nepovažoval za tzv.lovca nacistov(odmietolkolektívnu vinua nezameriaval sa len na členovNSDAP) ale svoje poslanie videl v pripomínaní obetí a zločinov holokaustu napríklad ako spisovateľ. Počas holokaustu stratil 89 príbuzných.

Wiesenthal sa narodil v roku 1908 v meste Buczacz neďalekoĽvova(vtedy rakúskaHalič,v medzivojnových rokochPoľsko,po vojneZSSR,terazUkrajina). Chodil na humanistické gymnázium vo svojom rodnom meste, na ktorom sa zoznámil aj so svojou budúcou manželkou Cyla Müllerovou (zobrali sa v roku 1936). Výučba prebiehala v poľštine. V rokoch 1928 až1932študoval architektúru naČeském vysokém učení technickémvPrahe(pretože Politechnika Lwowska, na ktorej chcel študovať, už mala naplnenú tzv.židovskú kvótu).

Potom pracoval vOdeseaĽvoveako architekt až do druhej svetovej vojny, kedy východnú časť Poľska napadol Sovietsky zväz po uzatvoreníPaktu Ribbentrop - Molotov.Po fingovanom referende bola začlenená táto oblasť k ZSSR a sovietske orgány začali zatýkať, popravovať a deportovať inteligenciu do vnútrozemia ZSSR (najmäSibír,Kazachstan).

Wiesenthalov otčim bol zatknutý sovietskou tajnou políciouNKVDa pravdepodobne zomrel vo väzení, brat bol zastrelený.

Simon Wiesenthal musel skončiť s architektúrou a pracoval ako mechanik. Pred deportáciou z Ľvova (už sovieti vydali nariadenie, podľa ktorého sa museli židovskí intelektuáli a špecialisti vysťahovať 100 kilometrov od mesta) sa spolu s manželkou Cyliou a matkou zachránil pomocou úplatku, ktorý dal komisárovi NKVD.

Vojnové roky

[upraviť|upraviť zdroj]

V júni1941obsadili Ľvov nacisti. Najprv boli Židia "nasadzovaní" na nútené práce, po pol roku (v novembri 1941) vzniklo v Ľvove židovské geto do ktorého sa všetci Židia museli presťahovať a pokračovať v nútených prácach. Už počas tohto obdobia bolo v Ľvove zavraždených tisíce Židov ukrajinskými nacionalistami a nemeckýmiEinsatzgruppen.V auguste1942poslali do koncentračného tábora Wiesenthalovu matku. Wiesenthal sa podarilo utiecť v roku1943,tesne pred tým, než nacisti začali s masovým vyhladzovaním. Skrýval sa v Kulparkowe a v Ľvove, kde sa dostal do kontaktu aj s poľskou povstaleckouArmiou Krajowou.13 júna1944bol nacistami znova zatknutý a prevezený do táboraJanowska.Prežil spolu s malou skupinkou spoluväzňov (34 z pôvodných 149 tisíc), blížila saČervená armádaa posádka tábora vedela, že keď nebudú mať vôbec žiadnych väzňov, budú musieť odísť bojovať na front.

5. mája1945pri oslobodzovaní koncentračného táboraMauthausennašli americkí vojaci polomŕtveho Simona Wiesenthala, ktorý vtedy vážil len 45 kilogramov.

Povojnové roky

[upraviť|upraviť zdroj]

Po vojne sa nevrátil k architektúre, ale začal zhromažďovať svedectvá a dôkazy o nacistických zločinoch, ktoré sa odohrali počas vojny. Zhromaždené dôkazy boli použité v americkej zóne pri súdnych pojednávaniach.

Koncom roka 1945 sa stretol so svojou ženou, dovtedy sa navzájom považovali za mŕtvych. O rok neskôr sa im narodila dcéra Pauline.

V roku1947založil vLinciv RakúskuŽidovské dokumentačné strediskos tridsiatimi dobrovoľníkmi. So stupňujúcou sastudenou vojnouUSAaSovietsky zväzvšak strácali záujem stíhať nacistov, preto v roku1954stredisko ukončilo svoju činnosť a dokumenty získalIzrael,ktorý ich archivoval.

Podľa Wiesenthalových vlastných údajov sám dopomohol dolapiť 1 100 vojnových zločincov. Pri zadržaníAdolfa Eichmannav Buenos Aires v roku 1960 zohral len malú rolu avšak vďaka nemu sa pred súdny tribunál dostali napríklad aj veliteľgetavo VilniuseFranz Murer,sadistická dozorkyňaKobylazMajdanku,Hermine Braunsteinerováa veliteľVyhladzovacieho tábor v TreblinkeaSobiboreFranz Stangl.

Wiesenthal pátral aj poanjelovi smrtizOsvienčimu,doktoroviJosefovi Mengelem,ktorý zomrel pravdepodobne v roku1979vBrazílii.

Simon Wiesenthal zomrel v spánku vo veku 96 rokov vo svojom dome voViedni20. septembra2005v dôsledku celkového zlyhania vnútorných orgánov.

Wiesenthal dostal z celého sveta ocenenia, vyznamenania a 18 čestných doktorátov.Univerzita KomenskéhovBratislavemu v novembri 1995 udelila titul čestný doktorát právnych vied[1].

Simon Wiesenthal Center,Los Angeles,založené v roku1977je zasvätené štúdiuholokaustu.

"Konal v mene šiestich miliónov ľudí, ktorí sa už nemohli sami hájiť. Štát Izrael, židovský národ a všetci odporcovia rasizmu uznávali jeho jedinečný prínos v snahe učiniť našu planétu lepším miestom," povedal hovorca izraelského ministerstva Mark Regev.

SplnomocnenecEUpre otázky zahraničnej politikyJavier Solanaho označil za mimoriadneho človeka a veľkého Európana.

Medzinárodný osvienčimský výbor jeho smrť označil ako veľkú stratu, viceprezident Christoph Heubner povedal, že Wiesenthal mal bez váhania zásluhu aj v tom, že určitú formu zadosťučinenia dostali aj tí, ktorí holokaust prežili.

Spravodlivosť, nie pomstu!

Wiesenthalov výrok

[upraviť|upraviť zdroj]

Až umriem a prídem do neba, stretnem sa tam s obeťami holokaustu. Budú mi rozprávať, čím sa zaoberali, keď ešte žili. Až sa spýtajú, čo som na svete robil ja, odpoviem im: Nikdy som na vás nezabudol.

Pomáhal ako odborný poradca filmovSpis OdessaaChlapci z Brazílie.VChlapcoch z BrazíliehralLaurence Olivierpána Liebermana, autor predlohyIra Levinsa pri jej písaní inšpiroval Wiesenthalom.

Kniha v slovenčine

[upraviť|upraviť zdroj]
  1. Simon Wiesenthal[online]. [Cit. 2013-12-31].Dostupné online.Archivované 2013-12-31 zoriginálu.

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]