Preskočiť na obsah

Stará planina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stará planina
(Стара планина)
Pohorie
Pohľad z vrchu Kom
Štáty BulharskoBulharsko, SrbskoSrbsko
Najvyšší bod Botev
- výška 2 376m n. m.
Dĺžka 530km,západ-východ
Šírka 15 - 50km,sever-juh
Rozloha 11 596km²(1 159 600ha)
Orogenéza/vrásnenie Alpínske vrásnenie
Pohorie Balkán na sevorvýchode, vidno i Rodopy, Pirin a pohorie Rila
Pohorie Balkán na sevorvýchode, vidno iRodopy,Pirina pohorieRila
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Stará planina(staršieBalkán;po srbsky a po bulharskyStara planina) jepásmové pohoriev juhovýchodnejEurópenaBalkánskom polostrove.Tiahne sa v dĺžke okolo 560 km medzi vrchmiVrška Čukana hraniciachBulharskaaSrbskaa zálivomEminena pobrežíČierneho mora.Najvyššia časť pohoria sa nachádza v strednom Bulharsku. Najvyšším vrchom jeBotev(2 376 m n. m.) nachádzajúci sa vNárodnom parku Stredný Balkán.Pohorie dalo meno celému polostrovu a zohralo významnú úlohu pri vývoji bulharského národa.

Stará planina je súčasťoualpsko-himalájskej sústavya nadväzuje naKarpaty.

Horská sústava Starej planinysa delí na:

Predbalkanat na severe postupne prechádza doDolnodunajskej nížiny.Do vlastnej Starej planiny z juhu zasahuje 11 významných dolín (Zadbalkanske kotlovini), ktoré prebiehajú severojužným smerom od hraníc medzi Srbskom a Bulharskom na západe po Čierne more na východe, a na ktoré na juhu nadväzuje pohorieSredna gora.

Stará planina (v širšom zmysle) sa skladá z menších geomorfologických celkov radených ako samostatné pohoria. Tieto sa zvyknú zoskupovať do týchto celkov:

  • Východosrbské rudohorie
  • Západná Stará planinasiahajúca od vrchu Vraška Čuka k priesmykuArabakonaks celkovou dĺžkou 190 km a najvyšším bodomMidžur(2 169 m).
  • Stredná Stará planinaod Arabakonaku k priesmykuVratniks celkovou dĺžkou 207 km. Najvyšším vrchom v tejto časti pohoria jeBotev(2 376 m).
  • Východná Stará planinaod priesmyku Vratnik po zálivEmineje dlhý 160 km. Najvyšším vrchom jeBalgarka(1 181 m). Východná časť pohoria je najnižšia.

Stará planina je rozvodím medzi úmoriamiČiernehoaEgejského mora.Pohorím prechádza najväčšia Bulharská riekaIskar,ktorá v ňom vyformovalaIskarskú tiesňavu.Medzi ďalšie rieky, ktoré pramenia v pohorí, patríTimok,Arčar,Lom,Cibrica,Ogosta,Skat,Vit,Osam,JantraaRusenski Lom.Pramení tu aj riekaKamča,ktorá tečie priamo do Čierneho mora. V oblasti nie je zas najviac prameňovminerálnych vôd,ale aj napriek tomu sa tu nachádza niekoľkokúpeľnýchmiest akoVaršec,ŠipkovoaVonešta Voda.

Vrch Kozia stena

Stará planina jevrásové-násunovépohoriejurskéhooligocénnehoveku, ktoré vzniklo počasalpínskeho vrásnenia.Je súčasťou alpsko-himalájskej horskej sústavy, ktorá siaha odÁlpaž doIndonézie.Masy hornín boli tlačené približne na sever až severoseverovýchod na svoje predpolie tvorenéMoeskou platformou.

Z hľadiskaregionálnej geológiesa Stará planina (balkanidy) delí napredbalkánsku zónu,zónu Starej planinyastrednogorskú zónu[1].Predbalkán je podobnej vrásovej stavby ako západoeurópske pohorieJura.Zvyšok pohoria má typickejšiupríkrovovústavbu s príkrovmi zahŕňajúcimi starékryštalickéhorniny.

  1. Mísař, Z., 1987:Regionální geologie světa.Academia, Praha, 708 s.
  • Král, Václav: Fyzická geografie Evropy, Academia 2001

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]