Preskočiť na obsah

Sviatosť zmierenia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Sviatosť zmierenia(sa volá ajSvätá spoveď,Sviatosť pokánia,Sväté tajomstvo spovede,Sviatosť svätej spovede,Sviatosť odpustenia,Sviatosť obrátenia,lat.confessio) jesviatosť,počas ktorej sa penitent (kajúcnik) vyznáva zo svojich ľahkých a ťažkýchhriechovkňazovi[1]alebobiskupoviprostredníctvom tzv. ušnej spovede alebo súkromnej, individuálnej spovede.

Na základe vyznania hriechov a ich ľútosti spravidla dostáva rozhrešenie ako znak ich odpustenia. Rozhrešenie nemusí penitent dostať v špecifických prípadoch, o ktorých hovoríKódex kánonického práva,resp.Kódex kánonov východných cirkví.Po vyznaní hriechov kňaz kajúcnika poučí a uloží mu epitímiu (kánon, pokutu) - skutok kajúcnosti, ktorý má vykonať. Je to istá forma duchovnej terapie, ktorá má pomôcť človeku napredovať v duchovnom živote, uzdraviť zranenia spôsobené hriechom a zároveň je to prejav kajúcnosti a vďačnosti voči Bohu. Epitímia môže byť aj úsilím aspoň čiastočne vynahradiť dôsledky spáchaných hriechov konaním dobra.Kňazudeľuje odpustenie v meneBožom.Vkatolíckejapravoslávnej cirkvije spoveď jednou zosiedmich sviatostí[2].Všeobecné rozhrešenie je možné len za úzko vymedzených podmienok.

Vgréckokatolíckej cirkvisa má spoveď konať pred analojom, na ktorom jeikonaKrista aevanjeliár(alebo kríž a evanjeliár). Kňaz nie je vnímaný ako sudca, ale ako príhovorca a lekár. Cieľom spovede je duchovné vyslobodenie a uzdravenie celého človeka, nielen právna anulácia viny a zodpovednosti za zlé skutky.

Spovedné tajomstvo[upraviť|upraviť zdroj]

Spovedné tajomstvo je dôležité pri každej spovedi. Čo povie penitent pri spovedi je prísne tajné, dôverné. Kňaz nesmie zo spovede nikomu nič prezradiť. Porušenie spovedného tajomstva by hrozilo až exkomunikáciou z Cirkvi samotným skutkom (latae sententiae). Takisto aj kajúcnik musí zachovať spovedné tajomstvo. Aj iný veriaci, ktorý mohol započuť spovedné tajomstvo je povinný zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa nedopatrením dozvedel zo spovede kajúcnika[3][4][5].

Zdroje[upraviť|upraviť zdroj]

  1. Lucián Mária Bogucki, OFMConv.Hanbiť sa pred Bohom je milosť[online]. Katolícke noviny, 2021-08-05.Dostupné online.
  2. kpt. Mgr. Juraj Malý.KKC 1428-1470[online].Ordinariát ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR,2012-11-10.Dostupné online.
  3. ICDr. Juraj Kamas, PhD..Porušenie spovedného tajomstva a s tým súvisiace tresty[online]. časopis Tribunál.Dostupné online.
  4. História noriem týkajúcich sa najťažších deliktov[online]. vatican.va.Dostupné online.
  5. Kardinál Mauro Piacenza, najvyšší penitenciár Mons. Krzysztof Nykiel, regens.Neporušiteľnosť spovedného tajomstva - plné znenie Nóty Apoštolskej penitenciárie[online]. vatican.va, 2019-08-18.Dostupné online.

Iné projekty[upraviť|upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť|upraviť zdroj]


Sviatosti(Rímskokatolícka cirkev)
Sviatosť krstu|Sviatosť birmovania|Oltárna sviatosť|Sviatosť zmierenia|Sviatosť pomazania chorých|Sviatosť kňazstva|Sviatosť manželstva