Preskočiť na obsah

Vojenské lietadlo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Viacúčelovéstíhacie lietadloLockheed Martin F-35 Lightning II

Vojenské lietadlojelietadlovyužívané ozbrojenými silami či inou ozbrojenou skupinou akéhokoľvek typu. Vojenské lietadlá môžeme deliť na bojové a nebojové.

  • Bojové lietadlá:sú určené predovšetkým na útoky proti vojenským cieľom protivníka, či už ide o vojenské vybavenie alebo živú silu. Zväčša sa nachádzajú vo výzbroji ozbrojených síl, no v niektorých prípadoch slúžili/slúžia v rôznych polovojenských a povstaleckých organizáciách (napr. upravené lietadláZlín Z-143vo výzbrojiLTTE).
  • Nebojové lietadlá: neslúžia primárne na boj, no môžu mať výzbroj na vlastnú ochranu. Plnia rôzne podporné funkcie, ako napr. transport materiálu,výcvik,prieskuma i. V dnešnej dobe veľkú časť týchto úloh môžu vykonávať civilné spoločnosti spolupracujúce s ozbrojenými silami.

Bojové lietadlá

[upraviť|upraviť zdroj]
Britské lietadlo z čias 2. svetovej vojnySupermarine Spitfire

Od vzniku vojenského letectva sa bojové lietadlá delia v zásade do dvoch hlavných kategórií – nastíhacie lietadláabombardéry.Medzi stíhacie lietadlá sa radia známe modely z čias2.svetovej vojnyako britskýSupermarine Spitfire,nemeckýMesserschmitt Bf 109a i. Z novších modelov možno uviesť základný variant americkejF-15či ruského (sovietskeho)Su-27.Bombardéry možno deliť podľa nosnosti a doletu (ľahké, stredné, ťažké), alebo účelu (strmhlavé, torpédové, taktické, strategické a i.).

Medzibojové lietadlása radia ajbojové vrtuľníkyako európsky Tiger, či ruské modelyMi-28a Ka-50/Ka-52.Taktiež sem možno zaradiť lietadlá určené na hliadkovanie nad vodnými plochami schopné útočiť na hladinové a podhladinové ciele (napr. americký S-3 Viking). Ďalšiu kategóriu predstavujútransportné lietadláupravené pre útoky na pozemné ciele (napr. americké lietadlá AC-47 Puff the Magic Dragon aAC-130 Spectre).

Moderné švédske bojové lietadlo JAS-39 Gripen

Po páde Železnej opony z dôvodu zníženia výdavkov na zbrojenie (a vďaka technologickému pokroku) prevládli snahy o „zjednotenie “stíhacích a útočných lietadiel do jednej kategórie. Prvé stroje novej kategórie viacúčelových bojových lietadiel vznikli modernizáciou už zavedených typov. Veľmi úspešná sa ukázala byť ruská rodina lietadielSu-30,ktoré vznikli na základneSu-27.Obdobným procesom prešli aj americké F-15, a to aj napriek tomu, že pôvodne bolo lietadlo určené výhradne na vzdušný boj. Tak vznikol variantF-15E Strike Eagle(niekedy označovaný Bomber Eagle, v skratke Beagle). Najnovším modelom založeným na F-15 je F-15SE Silent Eagle s prvkami technológiestealth.Medzi viacúčelové lietadlá sa radí väčšina novovzniknutých modelov, ako francúzskyRafale,paneurópskyEurofighter Typhoon,americkéF-22aF-35,či ruskýSuchoj T-50.

Nebojové lietadlá

[upraviť|upraviť zdroj]
Najznámejšie lietadlo kategórie AWACS E-3

Nebojovélietadláplnia rôzne podporné a špeciálne úlohy na bojisku ako aj mimo neho. Vznikajú zväčša konverziou civilných lietadiel, no vznikol aj celý rad špecializovaných strojov (napr. prieskumné lietadláU-2,SR-71a i.). Medzi nebojové lietadlá možno zaradiť napr.cvičné(aj keď mnohé typy ako československýL-39či britskýHawksú schopné plniť bojové úlohy),transportnéčiprieskumné lietadlá,vzdušné tankery, lietadlá včasného varovania (AWACS) a i.

  • Military Aircraft and Aircraft Equipment Tutorials[online]. [Cit. 2010-11-05].Dostupné online.Archivované 2010-11-06 zoriginálu.(po anglicky)
  • Lietadlá - vojenské a civilné lietadlá[online]. [Cit. 2010-11-05].Dostupné online.