Preskočiť na obsah

Kurfirst

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cisár Karol IV.vydalZlatú bulu,ktorá 400 rokov určovala počet kurfirstov
Kurfirsti pri voľbe cisára

Kurfirst(znem.„voliace knieža “:küren= voliť +Fürst= knieža) alebo zriedkavoknieža voliteľčiknieža voličbolo ríšske knieža s právom voliť kráľarímskonemeckej ríše.Neskôr bol kráľ pápežom „povýšený “na cisára. Pôvod tejto funkcie nie je úplne jasný. Prvýkrát sa kurfirsti spomínajú pri voľbeAlfonza X. MúdrehoaRicharda Cornwallskéhov 13. storočí.

Pôvodne volili kráľa všetky ríšske kniežatá. Okolo polovice13. storočiasa počet kurfirstov ustálil na sedem, čo v roku1356formálne spísal cisárKarol IV.svojouZlatou bulou.Týchto sedem je:

Predsedal im arcibiskup mohučský, ktorý mal právo korunovať kráľa. Zástupcom predsedu bol vojvoda saský.

Počet a členstvo sa v histórii viackrát menil. V roku1620bolFridrich V. Falckýzbavený hodnosti kurfirsta a tá bola daná vojvodovi bavorskému, no povestfálskom mieriv roku1648bolo kurfirstvo Falcku vrátené, čím stúpol počet voličov na osem. Ako deviaty kurfirst pribudol v roku1692vojvoda brunšvicko-lüneburský (Braunschweig-Lüneburg) v Hannoveri. Na osem členov klesol zbor kurfirstov v roku1777vymretím priamej línie bavorskýchWittelsbachovcov,keď bavorské a rýnske elektorstvo bolo spojené v osobe Karla Theodora zo Sulzbachu.

Po mieri vLunevillev roku1801za napoleonských vojen boli duchovné kniežatstvá na ľavom brehuRýna(KolínaTrevír) sekularizované, čím poklesol počet kurfirstov na šesť. V roku1803bol ich počet zvýšený na 10 tým, že sa kurfirstami stali vojvoda bádenský, vojvoda württemberský, vojvoda hessensko-kasselský a arcibiskup salzburský. V roku1805bolo kurfirstvo Salzburgu odňaté a dané arcibiskupovi würzburskému. Praktický výkon kurfirstských právomocí zanikol6. augusta1806,keď saFrantišek II.zriekol zvláštnym patentom hodnosti cisára Svätej ríše rímskej. Posledným kurfirstom bolFridrich Wilhelm II.hessenský, majiteľ hořovického panstva v Čechách, zbavený svojej krajiny v roku1866Pruskom,zomrel v roku1875.Ako odznak používali kurfirsti purpurovú čiapku s hermelínovým lemovaním pri spodnom okraji a s hermelínových chvostíkom na vrchole.

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témuKurfirst