Preskočiť na obsah

Trias

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Trias
Zaradenie
Periódamezozoika
perm jura
Časové rozpätie triasu
(v miliónoch rokov)
Začiatok 251(± 0,4)
Koniec 199,6(± 0,6)
Trvanie 51,4
Charakteristika atmosféry triasu
(hodnoty veličín sú priemery za celé obdobie trvania)
Priemerný obsahkyslíka 16 obj. %
(80 % oproti dnešku)
Priemerná koncentráciaCO2 1 750 ppm
(6-násobok oproti dnešku)
Priemerná teplota 17 °C
(3 °C nad dneškom)
Aktuálna medzinárodná stratigrafická tabuľka
(nadeón) eón éra perióda
fanerozoikum kenozoikum kvartér(štvrtohory)
neogén(mladšietreťohory)
paleogén(staršietreťohory)
mezozoikum
(druhohory)
krieda
jura
trias
paleozoikum
(prvohory)
perm
karbón
devón
silúr
ordovik
kambrium
predkambrium proterozoikum
(starohory)
neopro-
terozoikum
ediakar
kryogén
tón
mezopro-
terozoikum
sten
ektas
kalym
paleopro-
terozoikum
statér
orosir
ryak
sider
archaikum
(prahory)
neoarchaikum
mezoarchaikum
paleoarchaikum
eoarchaikum
hadean

Trias(gr.trojdielny) je najstarší útvarmezozoika.Začal sa asi pred 251 mil. a skončil sa pred 199,6 mil. rokov. Predchádzalo muprvohornéobdobieperma po ňom nasledovalajura.Začiatok aj koniec triasu bol poznamenaný veľkýmivymieraniami.

História výskumu

[upraviť|upraviť zdroj]

Názov trias po prvýkrát použil v roku 1834[1]nemeckýgeológFriedrich von Albertiako súhrnné označenie pre trojdielny sled vrstievpestrých pieskovcov(buntsandstein),lastúrnatých vápencov(muschenkalk) apestrých slieňov(keuper) v germánskej panve. Neskôr do triasu zaradil aj horniny morského vývoja z Álp, sedimenty z Južnej a arktickej Ázie a Severnej Ameriky[2].

Členenie a hranice

[upraviť|upraviť zdroj]

Stratigrafiatriasu je založená predovšetkým na výskyteamonitov.Spomedzimikrofosíliísú tokonodonty,sklerityholotúrií,rádiolárie,ostrakódy,foraminiferyadasycladaceae(riasy).[3]

Členenie triasu[4][5]
Oddelenie / epocha Stupeň / vek
Vrchný trias rét
norik
karn
Stredný trias ladin
anis
Spodný trias olenek
indus

Horniny triasového veku sú pomerne rozšírené po povrchu Zeme, kde pokrývajú asi 45 miliónov km2,prevažná väčšina z nich súusadené horniny,vulkanitytvoria z celkového objemu len asi 2%[1].Trias bol inak tektonicky pomerne pokojné obdobie. V dôsledku pomerne jednoliateho pobrežia sa vrstvy morských sedimentov netvorili rovnomerne, nachádzajú sa hlavne vZápadnej Európe(na Britských ostrovoch, v Španielsku a Francúzsku) a západnej častiSevernej Afrikyje to tzv. kontinentálny – germánsky vývoj, ktoréhosedimentáciaprebiehala v plytkejGermánskej panve,plytkom mori siahajúcom od Nemecka až do Maďarska. Tu sa vspodnom triaseusadzovali prevažne červené pieskovce označované ako pestrý piekovec (bundsandstein). Stredný trias bol typický vápenatými sedimentami (muschenkalk), vznikajúcimi v epikontinentálnom mori, ktoré koncom triasu ustupovalo a umožnilo ukladanie pestrých bridlíc, tzv.keuper.Tento vývoj je veľmi podobný prakticky pre všetky triasové platformné oblasti po celej Zemi.

Počas triasu ďalej existoval superkontinentPangea,tvaru písmena C. Zasahoval do nej z východu oceánTethys(presnejšiePaleotethys), zvyšok obklopoval rozľahlý oceánPanthalassa.O dne tohto oceánu a jeho sedimentárnych horninách sú len chabé predstavy, pretože väčšina jeho oceánskych panví neskôrsubdukovalavoceánskych priekopáchpo jej obvode. Pangea sa počas triasuďalej pohybovalasmerom na sever a otáčal sa v smere hodinových ručičiek. Vytvorili sa nejpriekopové prepadlinyvo východnej oblasti Severnej Ameriky odMexického zálivuaž poGrónsko,tieto boli prvými zárodkamiAtlantiku.Trvalo však až do začiatku jury, kým sa tu začali usadzovať nepochybne morské sedimenty. Triasová sekvencia z východného pobrežia je v Severnej Ameriky je označovaná akoNewarkská superskupina[6].Celkový rozpad kontinentu nastal až neskôr vjureakriede.

Zjednodušená paleogeografická schéma Zeme v období pred 200 miliónmi rokov na konci triasu.

Z východu zasahovala doalpínskej oblastijedna z častí oceánuPaleotethys,ktorým bol ajMeliatsko-halstattský oceán.Dochádzalo však tiež k vznikuMezotethys.Tu sa vyvíjal samostatný alpínsky vývoj, ktorý bol od germánskeho oddelený vynorenou súšou označovanouVindelický val.Jadro tejto vynorenej oblasti tvorilČeský masív.Sedimenty triasu tvoria v platformnom pokryve Českého masívu iba tri výskyty v oblastipodkrkonošskejavnútrosudetskej panvy,predstavujú ich predovšetkým kaolinicképieskovce[3].

Trias na Slovensku

[upraviť|upraviť zdroj]

Pre územie Slovenska sú pre spodný trias typickékremence,pieskovceabridlices medzivrstvami pieskovcov aevaporitov,ktorých sedimentácia pokračovala zpermu.Pre ich pomenovania sa zaužívala terminológia používaná voVýchodných Alpách[7].ÚzemieCentrálnych Západných Karpátbolo v tej dobe súčasťoušelfuPangey (resp. jej severnej časti – Laurázie)[8].Predpokladá sa, že táto časť Karpát sa pôvodne nachádzala viac na západ, približne v dnešnomŠvajčiarsku.

Transgresia(postup) mora, ktorá zasiahla aj územie Slovenska bola spojená s rozpadompevninskej kôry,vznikomMeliatsko-halstattského oceánuv strednom triase a vznikom rozsiahlychkarbonátových platform,ktorý sa začal koncom spodného triasu. Rozsiahle karbonátové platformy sa začali usadzovať na klastickýchdeltovýchsedimentoch veľkých hrúbok, ktoré vznikli zvetrávanímhercýnskychhorstiev. Podobné rozsiahle delty a plytkomorské oblasti sa dnes na Zemskom povrchu nenachádzajú. V usadených horninách stredného triasu v Západných Karpatoch prevažovalikarbonátyvápenceadolomity.Až vo vrchnom triase (norik) sa tvorili tzv. pestré bridlice alebokarpatský keuper,s lokálnymi polohami karbonátov a pieskovcov. Triasové horniny, najmä najmä karbonáty a pieskovce, dodnes budujú rozsiahle oblastiZápadných Karpát(hlavnesubtatranské príkrovy). V južnejších tektonických jednotkách prevládala sedimentácia hlbokovodných halstattských vápencov.

Horniny triasu sú na Slovensku veľmi hojné.

Súš Pangey bola vystavená veľmi extrémnemu počasiu. Jej veľkosť zamedzovala prísunu zrážok z mora. V jej strede vládlo suché púštne podnebie. Pri jazerách a pobreží, kde bol dostatok zrážok sa nachádzaloekvatoriálnevždy zelené pásmo.

Vývoj života

[upraviť|upraviť zdroj]

Živočíchy

[upraviť|upraviť zdroj]
Významné triasové fosílie suchozemských a morských živočíchov (z Meyers Konversations-Lexikon)
Plateosaurus

Moria triasu sa vyznačovali množstvomamonitovabelemitov.Amonity, ktoré predtým vpermezaznamenaliveľké vymieraniesa v tomto období diverzifikovali z jedinej preživšej vývojovej línie. Vspodnom triasesa objavili nové druhykoralova prvékostnaté ryby,ktoré dnes tvoria 90 % všetkých druhov rýb. Na suchu sa rozšíriliobojživelníky(amphibia) aplazy(reptilia) a najmä jeden z ich nadradov –dinosaury.Vovrchnom triasemožno pozorovať prvých predkov cicavcov. Išlo o veľmi primitívnevačkovceavajcorodé cicavce.

Vymieranie na konci Permu značne zmenilo flóru. Suchozemské rastliny naďalej vzdorovali suchej klíme. Prasličkylycopodiophytazastupovali už len nižšie druhy, najmä rodPleuromeia,ktorý dorastal do výšky max. 2 metre. Typické sú cykadeiidyBenetoitalespodobné cykasom (ale nie su s nimi príbuzné),ginká(v súčasnosti žije z nich iba známeGinko dvojlaločné) čiglossopteris.Zozelených riasboli v triase významné rodydiploporaateutlopora,ktoré sa podieľali na tvorbediploporových vápencovadolomitov.

  1. abLucas, S.G., Orchard, M.J., 2005, Triassic in Selley, R.C., Cocks, L.R.M., Plimer, I.R. (Editors),Encyclopedia of Geology. Volume 5.Elsevier, Amsterdam, s. 344 – 351
  2. Andrusov, D., Samuel, O. a kol., 1985,Stratigrafický slovník Západných Karpát.Geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava, s. 277 – 278
  3. abMišík, M., Chlupáč, I., Cicha, I., 1985,Historická a stratigrafická geológia.SPN, Bratislava, s. 305 – 344
  4. Haq, B.U., Van Eysinga, F.W.B, 1998,Geological Time Table. 5th Edition.Esevier Science, Amsterdam
  5. Pelech, O., Michalík, J., Aubrecht, R., Fordinál, K., Hudáčková, N., Kohút, M., Kováčová, M., Levická, J., Lintnerová, O., Maglay, J., Moravcová, M., Ondrejka, M., Potfaj, M., Reháková, D., Sabol, M., Schlögl, J., Sliva, Ľ., Soták, J., Šarinová, K., Šujan, M., Vančová, I. & Vozárová, A., 2021:Slovenská verzia medzinárodnej chronostratigrafickej tabuľky.Mineralia Slovaca, 53, 2, 103 – 114.
  6. Olsen, P.E., 1997,Stratigraphic record of the early Mesozoic breakup of Pangea in the Laurasia-Gondwana rift system.Annual Reviews of Earth and Planetary Science, 25, s. 337 – 401
  7. Vladár, J, a kolektív, 1982,Encyklopédia SlovenskaVI. zväzok T-Ž.Veda,Bratislava, s. 119
  8. Michalík, J., 1994, Notes to paleogeography and paleotectonics of the Western Carpathian area during early Mesozoic time.Mitt. Österr. Geol. Gesell. 86, s. 101 – 110

Iné projekty

[upraviť|upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na CommonsCommons ponúka multimediálne súbory na témutrias

Externé odkazy

[upraviť|upraviť zdroj]
Trias
Spodný trias Stredný trias Vrchný trias
Indu Olenek Anis Ladin Karn Norik Rét