Avstralija

država v Oceaniji

Avstralija(angleškoAustralia) je ime najmanjšecelinena svetu, kot tudi kratko imedržaveAvstralska zveza.Avstralska zveza (angleškoCommonwealth of Australia) je po površini šesta največja država na svetu, edina, ki v celoti zavzema kakšno celino, in največja v regijiAvstralazija.Na severu so prek morjaIndonezija,Papua Nova GvinejainVzhodni Timor,na jugovzhodu paNova Zelandija.ImeAvstralijaizhaja izlatinskefrazeterra australis incognita,ki pomenineznana južna dežela.

Avstralija
Commonwealth of Australia
Zastava Avstralije
Zastava
Grb Avstralije
Himna:»Advance Australia Fair«[1]
Lega Avstralije
Glavno mestoCanberra
Največje mestoSydney
Uradni jezikinima[2]
Nacionalni jezikangleščina(de facto)[2]
Demonim(i)Avstralec, Avstralka,
pogovorno angleško Aussie[3][4]Ozzie[5][6]
Vladafederalnaparlamentarnaustavna monarhija
• kralj
Karel III.
• generalna guvernerka
Sam Mostyn
• predsednik vlade
Anthony Albanese
Neodvisnost
od Združenega kraljestva
1. januar 1901
11. december 1931
3. marec 1986
Površina
• skupaj
7.617.930 km2(6.)
• voda (%)
1
Prebivalstvo
• popis 2021[7]
25.890.773
• gostota
3,5/km2
BDP(ocena 2023)[8]
• skupaj (nominal.)
1,69 bilijona $ (14.)
• skupaj (PKM)
1,72 bilijona $ (20.)
• na preb. (nominal.)
63.487 $ (10.)
• na preb. (PKM)
64.674 $ (23.)
Gini(2018)32,5[9]
srednji
HDI(2021)0,951[10]
zelo visok·5.
Valutaavstralski dolar(AUD)
Časovni pasUTC+8 do +10,5(različni)
UTC+8 to +11,5(različni)
Stran vožnjeleva
Klicna koda61
Internetna domena.au

Avstralija je po površini šesta največja država na svetu in edina, ki v celoti zavzema kakšno celino. Ima 23 milijonov prebivalcev, njeno glavno mesto pa jeCanberra.Uradni jezik je angleščina. Leži na južni in vzhodni polobli. Na zahodu jo obdajaIndijski oceanna vzhodu paTihi ocean.

Je najbolj osamljena in od Evrope najbolj oddaljena celina. Zaradi osamljene lege tu živijo posebne prečudovite živali kot sokenguru,koala,kljunaš,vombat,emu,kazuarin rastline kot je npr.evkalipt.Evkalipt je značilno avstralsko visoko drevo z debelimi listi in močnim vonjem, kljunaš je sesalec s širokim ploščatim repom, glava je podobna račji in večino časa preživi v vodi, vombat pa je dolg slab meter, dobro koplje in je v ožjem sorodu s koalami.

Avstralijo je odkrilJames Cookleta 1770. Prvotni prebivalci so biliaborigini.Živeli so v popolnem sožitju z naravo in prepričani so bili, da zemlja ne more biti nikogaršnja last. Aborigini so za lov uporabljali bumerange in kopja. Klasičen bumerang za boj in lov se ni vračal nazaj k metalcu. V klasični obliki ima bumerang 2 kraka v obliki črke L lahko pa ima tudi 3. Po odkritju Avstralije so se vanjo začeli naseljevati belci, ki so preganjali aborigine. Prišlo je do spopadov, ampak neoboroženi domačini se niso mogli kosati z dobro oboroženimi Evropejci. Aborigini so živeli v slabih življenjskih razmerah in bili so slabo izobraženi. Zaradi tega so se začele pojavljati tudi mnoge smrtonosne bolezni in veliko aboriginov je umrlo. Šele po letu 1970 se je vlada zavzela za izboljšanje življenjskih razmer aboriginov,tako da danes število aboriginov spet narašča.

Avstralija ima veliko naravnih bogastev kot so: železo, baker, zlato, srebro, diamant, safir, premog, zemeljski plin, nafta, uran in še veliko več. Avstralija je prav tako tudi največja izvoznica boksita iz katerega pridelujejo aluminij.

Avstralsko kmetijstvo pridela večino osnovnih živil, s katerimi lahko zadovolji potrebe domačega prebivalstva, poleg tega pa je pomemben izvoznik volne, pšenice, govejega mesa, sladkorja in konzerviranih živil. Avstralija je največja pridelovalka in izvoznica volne, ter vodilna dobaviteljica govejega mesa. Med ovcami je gotovo najbolj znanamerinoovca, ki daje posebno fino volno.

Zgodovina

uredi
Nastanek kolonij, držav in teritorijev

Predstava o neznani južni celini (terra australis incognita) sega v časantične Grčije.Zgodnji raziskovalci in zemljepisci so bili prepričani, da obstaja nekje na jugu velikacelina,ki čaka, da jo bodo odkrili. V resnici je bila dežela že poseljena, saj so jo odkrili že pred več kot 40.000 leti. Domnevajo, da so poleg domačinov prvi pristali na neznani celiniBugi– trgovci in pomorščaki z otokaSulavesi(Celebes) vIndoneziji.Nizozemskikapitani so vnesli na zemljevide velike dele obale med obdobjem velikih odkritij v 17. in 18. stoletju. Eden od njih,Abel Tasman,je leta 1642 odkrilTasmanijo.BritanecKapitan James Cookje na krovu ladje Endeavour leta 1770 odkril jugovzhodno obalo Avstralije. Jadral je proti severu in se za kratek čas ustavil v zalivu Botany (Botany Bay), ki je danes delSydneyja,nato pa razvil britansko zastavo na rtu York. Vso vzhodno obalo je proglasil za britansko in ji dal ime Novi Južni Wales.

Ko je Britanija izgubila ameriške kolonije, je morala najti drug kraj, kjer bi lahko naselila svojekaznjence.Britanska kazenska zakonodaja je bila namreč zelo stroga in zato so bili zapori v Veliki Britaniji prenapolnjeni. Za novo kazensko kolonijo so izbrali zaliv Botany na vzhodni obali, in leta 1787 se je kapitan Arthur odpravil na pot s približno 730 kaznjenci ter več kot 200 vojaki na krovu. Nekatere vojake so spremljale tudi žene in otroci.

Osemmesečno potovanje se je končalo v velikem pristanišču približno 11 km severno od zaliva Botany. Razvili so britansko zastavo in 26. januarja 1788 dali zalivu ime Sydney.

Prvi naseljenci so morali na začetku premagovati hude težave. Letina je bila slaba, domače živali so izginjale v goščavju, in priseljenci, ki so vedeli opoljedelstvule malo ali skoraj nič, so večkrat stradali, saj so morali čakati na naslednjo ladjo več kot dve leti. Živeli so na razmeroma majhnem prostoru ob obali ob vznožju mogočnihModrih goravse do leta 1813, ko so trije podjetni raziskovalci,Gregory Blaxland,William LawsoninWilliam Wentworth,končno le odkrili pot čez gore ter prišli do prostranih ravnin, ki so vodile v notranjost dežele.

Geografija

uredi
Satelitska slika Avstralije

Površina

uredi

Avstralija je najbolj ravna celina na svetu; najvišja točka je Mount Kosciusko, visok 2228 m, vNovem Južnem Walesu.

Podnebje

uredi

Na severu je podnebjesavansko.V osrednjem in zahodnem delu celine je podnebjepuščavskozaradi česar rastja ni veliko, izjema jeevkalipt.Na skrajnem jugu je podnebjesredozemsko,rastje je tipično mediteransko (pogosteoljke,agrumi,ipd). Na vzhodu je podnebje pretežnocelinsko,zaradi česar uspeva travniško rastlinstvo.

Države in teritoriji

uredi

Avstralijo sestavlja šest držav, dva večja zemeljska teritorija in več manjših teritorijev.

Države

uredi

Zemeljski teritoriji

uredi

Zunanji teritoriji

uredi

Rastlinstvo in živalstvo

uredi
Koalanaevkaliptu,prepoznaven del avstralske biotske raznovrstnosti

Avstralija je edina celina, ki je od ostalih celin fizično ločena. Zaradi tega se je na njej razvilo popolnoma svojevrstnorastlinstvoinživalstvo,kakršnega ne najdemo nikjer drugje. Okoli 85%vrstsemenk,84%sesalcev,več kot 45%pticter 89% priobalnih vrstribjeendemnihin jih najdemo samo v Avstraliji.[11]Kraznolikostiživljenja prispeva dejstvo, da obsega zelo raznolikehabitate,čeprav je podnebje v večjem delu države suho ali polsuho.

Rastlinstvo

uredi

Sever je večinoma poraščen ssavano,medtem ko je na skrajnem severu prisoten tropskideževni gozd.Večina gozdov je zimzelenih, prevladujeevkalipt.Osrednji, južni in zahodni del so neporasli oz. je rastje skromno, v teh okoljih prevladujejoakacije.[12]Na jugovzhodu in jugozahodu je rastlinstvo mediteransko. Tu gojijovinsko trtoinagrume.Tako raznoliko kot živalstvo je raznoliko tudi avstralsko rastlinstvo. Suh svet goličavja, »bush«, je dom okoli 9000 vrst cvetnic. V troskih deževnih gozdovih na severu raste na stotine različnih dreves, najbolj značilno in najbolj nenavadno avstralsko drevo pa je nedvomno evkalipt.

Ta visoka drevesa z velikimi krošnjami uspevajo v prostranih sušnih območjih, ker lahko njihovi debeli gumijasti listi ohranijo vodo, korenine pa segajo globoko v zemljo. Avstralska sušna območja pogosto upostošijo hudi požari, skorja evkaliptovih pa odbija vročino in je tako skoraj varna pred ognjem.

Človek je s svojim početjem avstralsko naravo močno ogrozil. Evropejci, ki so se izkrcali v Avstraliji pred dvema stoletjema, so uničili cela območja, zlasti po 2. svetovni vojni. V nekaterih delih Zahodne Avstralije je izginilo več kot 90% rastlin in živali, katerih obstoj je bil odvisen od njih. Ogrožene pa so tudi preostale vrste, čeprav na zunaj tega ni videti. V Avstraliji živi na primer še veliko kakadujev, vendar nekateri od teh ptičev z dolgo življenjsko dobo že nekaj desetletij niso valili.

K uničenju avstralske narave so veliko pripomogle tudi živali, ki so jih pripeljali s seboj Evropejci. Zajci, na primer, so opustošili prostrane pašnike, še veliko večjo škodo pa so po mnenju varstvenikov povzročile mačke in lisice, ki so jih uvozili v 19. stoletju za lov. Ugotovili so da je v zadnjem desetletju izginilo več kot 90% avstralskih vrečarjev, ki so bili v veliki meri plen uvoženih evropskih plenilcev.

Avstralci se danes bojujejo z vsemi dovoljenimi sredstvi, da bi ohranili to, kar je še ostalo. Gibanje za varstvo in ohranitev narave postaja čedalje močnejše, čeprav se številni politiki ne navdušujejo za zelene ideale.

Živalstvo

uredi
Emu,najbolj znan predstavnik avstralskih ptičev, je poleg kenguruja upodobljen naavstralskem grbu

Svojevrstnost avstralskega živalstva je najbolj očitna skozi veliko številovrstvrečarjev,ki tam prebivajo. Najbolj znani med njimi sokenguruji,koale,tasmanski vragi,vombatiternumbatiinoposumi.Tudi ostalirazrediživali so se razvili ločeno. Med najbolj znanimi sotjulnjiinkiti.Pomembni sta tudi edini vrsti sesalcev, ki ležetajajca:kljunati ježkiinkljunaši.Opazen je vpliv človeka na sestavo favne: po mnenju nekaterihpaleontologovso prvi naseljenci pred približno 46.000 leti povzročiliizumrtjemnogih predstavnikov avstralske megafavne in močno spremeniliekosistem.[13]Nekatere druge vrste, kot jetasmanski tiger,so izumrle po prihodu evropskih naseljencev.

Plazilci

uredi

Tudi avstralskiplazilciso se razvili ločeno od ostalih vrst plazilcev po svetu, vendar se od ostalih po videzu ne ločijo tako očitno kot sesalci, zato so v splošnem manj poznani. S 755 znanimi vrstami, od katerih je 82 % endemnih, ima Avstralija najbolj pestro favno plazilcev med vsemi državami.[14]

Najbolj poznane so avstralskestrupenekače.Tu živi 10 najbolj strupenih kač na svetu,[15]kljub temu pa v Avstraliji zaradi velikosti in neposeljenosti države ter dobrezdravniškeoskrbe zaradi ugriza kač umre zelo malo ljudi.

Ptice

uredi

Za mnoge avstralskepticeje značilna neobičajna velikost, sajkazuarji(predvsememu) krepko presegajo naše predstave o velikosti ptic. Te ptice prav zaradi svoje velikosti nimajo naravnihplenilcev,ali pa so plenilke kar same.

V avstraliji domuje veliko vrstpapig,na primerkakadujiinskobčevke,pa tudi mnoge »vodne« ptice, na primerpingviniinvodomci.

Prebivalstvo

uredi

Pretežni del prebivalstva imabritanskeprednike. Ker pa je Avstralija večnarodnostna država, govorijo njeni prebivalci tudi druge jezike, predvsemgrščinoinitalijanščino.V Avstraliji živi tudi zelo veliko priseljencev iz drugih evropskih držav inAzije.Domačini –Aborigini– prvotni prebivalci Avstralije, so danes le še manjšina.

Največja mesta države Avstralija
(ocena Avstralskega statističnega urada, 2008)[16]
Rang Ime Zvezna država Preb. Rang Ime Zvezna država Preb.

Sydney

Melbourne
1 Sydney Novi Južni Wales 4.399.722 11 Hobart Tasmanija 209.287
Brisbane

Perth
2 Melbourne Viktorija (Avstralija) 3.892.419 12 Geelong Viktorija (Avstralija) 172.300
3 Brisbane Queensland 1.945.639 13 Townsville Queensland 162.730
4 Perth Zahodna Avstralija 1.602.559 14 Cairns Queensland 142.001
5 Adelaide Južna Avstralija 1.172.105 15 Toowoomba Queensland 125.339
6 Gold Coast Queensland 558.888 16 Darwin Severni teritorij 120.652
7 Newcastle Novi Južni Wales 531.191 17 Launceston Tasmanija 104.649
8 Canberra Avstralski glavni teritorij 395.126 18 Albury Novi Južni Wales 102.894
9 Wollongong Novi Južni Wales 284.169 19 Ballarat Viktorija (Avstralija) 91.787
10 Sunshine Coast Queensland 237.562 20 Bendigo Viktorija (Avstralija) 88.031

Avstralski domačini

uredi

Domačini, znani tudi kot aborigini, so prišli v Avstralijo verjetno pred več kot 40.000 leti iz Azije. Med plovbo skanujiiz lubja so se domnevno izkrcali na tropskem severu Avstralije. S seboj so pripeljali divje pse, prednike današnjihdingov.Ti kamenodobski lovci in nabiralci sicer niso imelilokainpuščice,pri lovu pa sta jim pomagali dobro premišljeni pripravi:bumeranginwoomera,posebno lučalo kopja. Ko so na avstralski obali leta 1788 pristali prviEvropejci,da bi ustanovili kazensko kolonijo, je živelo na vsej celini približno 300.000 domačinov, ki so govorili 200 različnih narečij. Živeli so v popolnem sožitju z naravo in vsemi živimi bitji, prepričani, da zemlja ne more biti nikogaršnja last. Narava, ki jim je dajala vodo in hrano, je bila po njihovem mnenju dediščina, ki so jo zapustili njihovi predniki vsem.

Gospodarstvo

uredi

Državna valuta jeavstralski dolar.Avstralija je ena izmed gospodarskihvelesilsveta, vendar pa je po sami zasnovi svojega gospodarstva med velesilami edinstvena. Več kot 60 % vsega njenegaizvozanamreč predstavljajokmetijskiizdelkiinsurovine.

Dandanes starudarstvoinenergetikapri izvozu pomembnejša od kmetijstva, vendar pa so velikega pomena tudi nekateri kmetijski izdelki, še posebejvolna(v Avstraliji je okoli 170 milijonovovac) ingovedina.Avstralija je v svetu na prvem mestu po pridelaviboksita,svincaindiamantov,na drugem mestu po pridelaviželeza,cinkainuranain na tretjem mestu po pridelavizlatainsrebra.

Avstralija je domače gospodarstvo dolgo ščitila z visokimicarinamiza tuje izdelke, po odpravi le-teh pa so začeli na njihov trg vedno bolj vdirati izdelki »Malih azijskih tigrov«. Njihov najpomembnejšitrgovskipartner jeJaponska.Avstralci izvažajo surovino za izdelavoaluminijaboksitinmlečnetermesneizdelke.

Kultura

uredi

Avstralija še vedno ohranja trdne vezi z nekdanjo matično deželo,Združenim kraljestvom.Avstralci vozijo po levi strani ceste, angleščina pa jede factouradni jezik. Še danes je tudi v mestih pogost pozdrav »G'day, mate« (dober dan tovariš), pozdrav, ki je spomin na pionirske čase, ko naseljenci v negostoljubni, sovražni deželi drug brez drugega ne bi mogli preživeti.((cn)) Od mest oddaljene družine šolajo otroke doma, kasneje jih pošljejo v mesta v izpopolnitev izobrazbe. Le malo Avstralcev živi izven urbanih območij, a tudi ti najpogosteje izberejo dom v rudarskih središčih.

Šolstvo

uredi

Otroci obiskujejo v glavnem šole, ki jih financira država, približno četrtina vseh šoloobveznih otrok pa se šola v katoliških ali drugih zasebnih šolah, kjer plačujejo šolnino. Mnogi prebivalci redkeje poseljenih območij sešolajo na daljavoalidoma.V večini držav velja šolska obveznost od petega do petnajstega leta.

Šport

uredi

V Avstraliji sta med najpomembnejšimišportikriketteravstralski nogomet,avstralski športniki so pogosto uspešni tudi najadralnihterplavalnihprvenstvih. Avstralci so nastopali na vsehpoletnih olimpijskih igrahmoderne dobe, od katerih je Avstralija gostovala dve:leta 1956 v Melbournuinleta 2000 v Sydneyju.Med odmevnejšimi mednarodnimi športnimi dogodki sta še vsakoletnaOdprto prvenstvo AvstralijevtenisuinVelika nagrada Avstralije(Formula 1).

Znamenitosti

uredi

Kulturne znamenitosti

uredi

Najvišje zgradbe v Avstraliji

uredi

[17]

Stolpi v gradnji

  • Gold Coast –ANA Motel– 243 m, predvidoma leta 2008
  • Gold Coast –Soul– 240 m, predvidoma leta 2007
  • Gold Coast -–Circle on CavillStolp B – 219 m, predvidoma leta 2007

Naravne znamenitosti

uredi

Opombe in Sklici

uredi
  1. Avstralija ima tudi kraljevo himno, »God Save the King«, ki jo igrajo ob obiskih članov britanske kraljeve družine. Ob vseh drugih priložnostih se igra nacionalna himna »Advance Australia Fair«
    It's an Honour – Symbols – Australian National AnthemArhivirano2007-11-09 naWayback Machine.andDFAT – "The Australian National Anthem"Arhivirano2007-10-23 naWayback Machine.;»National Symbols«(PDF).Parliamentary Handbook of the Commonwealth of Australia(29. izd.). 2005 [2002]. Arhivirano izprvotnega spletišča(PDF)dne 11. junija 2007.Pridobljeno 7. junija 2007.
  2. 2,02,1»Pluralist Nations: Pluralist Language Policies?«.1995 Global Cultural Diversity Conference Proceedings, Sydney.Department of Immigration and Citizenship.Pridobljeno 11. januarja 2009.»Angleščina nima uradnega statusa, a je tako uveljavljena kot vsakdanji jezik, da jede factouradni jezik, kot tudi nacionalni jezik.«
  3. TheMacquarie Dictionary
  4. Collins English Dictionary.Bishopbriggs, Glasgow:HarperCollins.2009. str. 18.ISBN9780007228997.
  5. Oxford English Dictionary
  6. The Compact Oxford English Dictionary
  7. »National, state and territory population«.Australian Bureau of Statistics. 26. september 2022.Pridobljeno 26. septembra 2022.
  8. »World Economic Outlook Database, October 2023 Edition. (Australia)«.Mednarodni denarni sklad.10. oktober 2023.Pridobljeno 10. oktobra 2023.
  9. »Income Distribution Database«.stats.oecd.org(Database). Organisation for Economic Co-operation and Development. 16. december 2020.Pridobljeno 9. maja 2021.
  10. »Human Development Report 2021/2022«(PDF)(v angleščini).United Nations Development Programme.8. september 2022.Pridobljeno 8. septembra 2022.
  11. »About Biodiversity«(v angleščini). Department of the Environment and Heritage.Arhiviranoiz spletišča dne 5. februarja 2007.Pridobljeno 26. avgusta 2008.
  12. »About Australia: Flora and fauna«.Department of Foreign Affairs and Trade website.Commonwealth of Australia. Maj 2008. Arhivirano izprvotnega spletiščadne 11. februarja 2014.Pridobljeno 15. maja 2010.
  13. »Humans to blame for extinction of Australia's megafauna«.Univerza v Melbournu. 8. junij 2001. Arhivirano izprvotnega spletiščadne 1. novembra 2011.Pridobljeno 6. novembra 2010.
  14. Lambertini, Marco (2000).A Naturalist’s Guide to the Tropics(izvleček).University of Chicago Press.ISBN0226468283.Pridobljeno 30. marca 2010.
  15. »Most Venomous Snakes«. Australia Zoo. Animal Planet. Pridobljeno 24.6.2010.
  16. »3218.0 - Regional Population Growth, Australia, 2007-08«.Australian Bureau of Statistics. 23. april 2009.Pridobljeno 2. junija 2009.
  17. Vsi podatki veljajo za leto2006

Glej tudi

uredi

Zunanje povezave

uredi