Psíhoanalíza(nemškoPsychoanalyse) je izredno vplivnakliničnametodainpsihološkateorija,ki se ukvarja s proučevanjemnezavednegainzdravljenjempsihičnih motenjna osnovi te teorije.[1]Teorijo in metodo je na začetku 20. stoletja razvilSigmund Freud.Njeno načelo zdravljenja je pacientov govor. Od tod njeno ime »talking cure«.

Psihoanalizo so širili, kritizirali in razvijali v različnih smereh predvsem nekdanjiFreudovištudenti in sodelavci, kot staAlfred AdlerinCarl Gustav Jung,[a]kasneje pa tudi nefreudovci inneofreudovci:Erich Fromm,Karen Horney,Harry Stack Sullivan,[2]Jacques Lacanin drugi.

Zgodovina

uredi

Izrazpsihoanalizase prvič pojavi leta 1896 v Freudovem besediluEtiologija nevroz.Njen začetek je povezan z delomJosefa BreuerjainJean-Martina Charchota.Freud je v proučevanjuhisterijeodkril nezavedno, kar je postavil kot temeljni analitični koncept. Psihoanalitična metoda izhaja iz razmerja med psihoanalitikom, ki posluša analizantov govor in analizantom, ki je obrnjen proč od analitika. Freudovsko psihoanalizo je nadaljevala njegova hči Anna. Danes obstaja več analitičnih tehnik. Vsem je skupno, da izhajajo iz nezavednega, konceptapulzijeinsanj.

Opombe

uredi
  1. Adlerje razvil psihološko miselno šolo, znano kotindividualna psihologija,Jungpa je utemeljilanalitično psihologijo.

Sklici

uredi
  • Birnbach, Martin (1961),Neo-Freudian Social Philosophy,Stanford University Press