Pojdi na vsebino

Adžarija

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Avtonomna republika Adžarija
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა
Acharis Avtonomiuri Respublika
Zastava Adžarija
Zastava
Grb Adžarija
Grb
Lega Adžarije v Gruziji
Lega Adžarije v Gruziji
Zemljevid Adžarije
Zemljevid Adžarije
Glavno mestoBatumi
Uradni jezikigruzinščina
Etnične skupine
(2014)
96,04 %Gruzinci
1,64 %Armenci
1,10 %Rusi
0,24 %Ukrajinci
0,17 %Grki
0,8 % drugi
Vlada
• Predsednik vlade
Tornike Rižvadze
Avtonomna republika

9. stoletje
• Zavzame jo
Osmansko cesarstvo

1614
• Pripojena kRuskemu imperiju

1878
1921
• Avtonomna republika
Gruzije

1991
• voda (%)
zanemarljivo
Prebivalstvo
• popis 2014
333.953
Valutagruzijski lari (GEL)
Časovni pasUTC+4(GET)

Adžarija(gruzinskoაჭარა— transliteracijaach'ara;uradnoAvtonomna republika,აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა —ach'aris avtonomiuri respublika) jeavtonomna republikana jugozahoduGruzije.Na jugu meji naTurčijo,na vzhodu pa naČrno morje.Pod Otomanskim imperijem je bila znana kotAcara,AcaryaaliAcaristan,podSovjetsko zvezopa kotAdžarska avtonomna sovjetska socialistična republika.

Zgodovina[uredi|uredi kodo]

Adžarija je bila že od antike delKolhideinKavkaške Iberije.V5. stoletju pr. n. št.so jo kolonizirali Grki]]. V2. stoletju pr. n. št.so regijo osvojiliRimljani.Kasneje je postala del regijeEgrisi,v9. stoletjupa so jo vključili vGruzijsko kraljestvo.Osmaniso ozemlje zavzeli leta1614,v tem času so se prebivalci spreobrnili vislam.Adžarijo so morali Otomani leta1878prepustitiRuskemu imperiju.

Po kratki okupaciji turških in britanskih čet med letoma 1918 in 1920 se je Adžarija ponovno združila z Gruzijo. Po kratkem vojaškem sporu marca 1921 jeAnkaraozemlje prepustila Gruziji po pogodbi iz Karsa, po kateri je muslimansko prebivalstvo dobilo avtonomijo. Po enakem načelu je Sovjetska zveza ustanovila Adžarsko avtonomno sovjetsko socialistično republiko.

Po razpadu Sovjetske zveze leta 1991 je Adžarija postala del ponovno neodvisne, vendar politično razdeljene republike Gruzije. Predvsem po zaslugi avtoritarne vladeAslana Abašidzejase je uspela izogniti državljanski vojni (1991-1993). Čeprav je ohranila mir in postala ena najrazvitejših regij v Gruziji, je bil Abašidze obtožen organiziranega kriminala ter kršitve človekovih pravic. Centralna vlada v Tbilisiju na dogajanje praktično ni imela vpliva, predsednikEduard Ševardnadzeje pokrajino ignoriral.

To se je spremenilo zrevolucijo vrtnicleta 2003, ko je bil Ševardnadze odstavljen, predsednik pa je postal reformistMiheil Saakašvili.Saakašvili se je odločil, da bo končal separatistične težnje. Spomladi 2004 je izbruhnil konflikt, ko je centralna vlada želela vzpostaviti nadzor nad regijo. Grozilo je, da se bo konflikt razvil v oborožen spor. Po Saakašvilijevem ultimatu in množičnih protestih proti Abašidzeju je ta maja 2004 odstopil ter poiskal azil vRusiji.Po njegovem odhodu so z novimi zakoni redefinirali pogoje adžarske avtonomnosti, po mnenju nekaterih je Adžarija s tem ostala brez večine avtonomnih pristojnosti.

Rusija vzdržuje vojaško bazu v mestuBatumi.To je bil vzrok napetosti med Rusijo in Gruzijo, ki je grozila z blokado dostopa do baze. Po pogovorih marca 2005 je Rusija predlagala, da se bo počasi umaknila. Umik opreme se je začel julija.