Pojdi na vsebino

Agrum

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
(Preusmerjeno s straniAgrumi)

Agrumiso kultivirane vrste inkrižanciizdružinerutičevk(Rutaceae), ki rastejo v oblikahsadnihdrevesaligrmov,kakor tudi njih plodovi. Uspevajo vsubtropskempodnebju;čeprav ljubijo visoketemperature,nekateri vzdržijo pozimi tudi do –10 °C. Skoraj vsi deli rastline (mladolubje,listi,cvetovi,sadežniolupki) vsebujejoeterična olja,ki se razlikujejo med eno rastlino in drugo in tudi med enim in drugim delom iste rastline.


Klasifikacija

[uredi|uredi kodo]

Do nedavnega je rodCitruszajemal enajstvrst,pred kratkim pa so strokovnjaki določili, da so izvirni citrusi le trije:mandarina(Citrus reticulata),pomelo(Citrus maxima) incitrona(Citrus medica).

Medkrižanecitruse so tako všteli vse ostale vrste:pomaranča,limona,grenivka,klementina,bergamot,kinoto,kumkvat,kombavainlimeta.Prav tako bi naj vse vrstefortunellebile le križanja ene same vrste kumkvata. Ta klasifikacija sicer ni še splošno sprejeta, a že sedaj veliko večino citrusov strokovno zapisujejo z vmesnim znakom križca ali enostavno z »x«, kar pomeni, da gre za križanje, torej hibrid. Čeprav se lahko zdi čudno, da sta tako vsesplošno znanasadeža,kot sta pomaranča ali limona, le hibrida, ne moremo prezreti osnovnih podatkov o njegovem gojenju. Strokovno ga je treba prišteti med umetno pridobljene rastline.

Čeprav jerodcitrusov sedaj sestavljen samo iz trehvrst,poznamo namreč med agrumi veliko število naravnih odstopanj in nepravilnosti, bodisi v cvetju, bodisi predvsem v sadežih, zaradi česar se dajo dobiti širom po svetu zelo raznoliki primerki. Razen tega soagronomirazvili neštetohibridov,ki večkrat nimajo stalnih in ponovljivih lastnosti, zato so nekatere vrste natrgule za določeno dobo. To povzroča težave pri klasifikaciji agrumov. Omeniti je treba tudi dedne spremembe, ki so pri agrumih zelo pogostne. Gre zamutacijov poganjkih, ki se včasih pojavi iz neznanih razlogov. Na veji se rodi poganjek, iz katerega zraste veja z nekoliko različnimi lastnostmi od ostalega drevesa. Če se ta vejica uporabi kotpotaknjenec,zraste drevo s temi različnimi lastnostmi. Velikokrat so te nove lastnosti nezaželene, zato se spremembo ne želi ohranjati in se mutirana vejica enostavno odstrani. Včasih je pa sprememba toliko zanimiva, da jo agronomi gojijo dalje in tako dobijo novi križanec.

Zemljepisna razširjenost

[uredi|uredi kodo]
Različni plodovi agrumov

Vsicitrusiizhajajo iz Južne Kitajske inJugovzhodne Azije,kumkvatpa izKitajske,ponciruspa izKorejein Kitajske. Agrumi rastejo samoniklo tudi vIndoneziji,Maleziji,Novi Gvineji,Filipinih.Razne vrste so prišle vEvropov različnih dobah. Najprej se je pojavilacitrona,ki so ji stariRimljanipraviliperzijsko jabolko.Rimljani so že vprvem stoletjupoznali tudilimonoingrenko pomarančo,a šele vdesetem stoletjusoArabciuvedli njuno gojenje vSredozemlju.Gojenje sladke pomaranče so uvedliPortugalcikomaj všestnajstem stoletju,mandarinase je pojavila pa šele vdevetnajstem stoletju.

Razen v vsej subtropskiAzijiin v Sredozemlju, so agrumi razširjeni poOceaniji,naNovi Zelandijiin vAvstralijiter naAzorih,v Južni Afriki inZDAterJužni Ameriki.V svetovnem merilu so največji proizvajalecZDA,sledi Sredozemlje (Evropa in Afrika), Azija ter Južna Amerika.

Razenponcirusaso agrumi zimzelene rastline. Listi so jajčasti, suličasti, nedeljeni, včasih nazobčani, usnjati. Rastejo iz peclja, ki je lahko pernat. Originalno trolistje se je ohranilo le priponcirusu,ki ima še edini v tej poddružini trojne liste, medtem ko se listi ostalih dveh rodov sestojijo le iz končnega lističa originalnega solistja. Semenske rastline imajo pri listih večje ali manjšetrne,katere sistematično gojenje s časom zatre. Toda v podivjanih rastlinah, kakor tudi v tistih, ki se gojijo v neprehrambene namene, se trni spet pojavijo.

Cvetovi so navadno osamelci, včasih v ploščatih socvetjih. Običajno so peterolisti, z nizko čašo in z nevezanim cvetnim odevalom.Prašnikovje veliko, so zaraščeni in sestavljajo nekakšno kronico.Pestičse nahaja med veliko količinocvetnega prahuin vsebuje mnogo celic. Razdeljen je na pet ali več delov, kar so poznejši krhlji sadeža.

Sadeži

[uredi|uredi kodo]

Sadeži agrumov so okrogli ali nekoliko ovalni. Olupek je na zunanji strani hrapav, na notranji spužvast in se po navadi ne uživa. Olupljen sadež je sestavljen iz krhljev, ki so vsak posebej zaviti v tanko mreno, kar dovoljuje razmeroma enostavno delitev. Okus je kisel in sladek v različnih kombinacijah. Krhlji vsebujejo tudi semena s trdo lupino. Dolgoletna selekcija sort je pa dovolila, da dobimo na trgu večinoma jalove sadeže, torej brez semen, kar gotovo poveča priljubljenost določene vrste sadja. Plodovi vseh agrumov so bogati zvitamini,predvsemCinP.Uživajo se sveži ali predelani vmarmelade,sladkorčke,pijače.Iz njih se pridobivajoeterična olja,citronska kislina,kalcijev citrat,pektiniin drugo.

  • Praprotnik Nada (2002).Rastline, Zbirka Tematski leksikoni.Učila International.COBISS117090048.ISBN961-233-426-9.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]