Pojdi na vsebino

Bosna in Hercegovina

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
(Preusmerjeno s straniBiH)
Bosna in Hercegovina
Bosna i Hercegovina
Himna:Državna himna Bosne in Hercegovine
Lega Bosne in Hercegovine (zeleno) na Evropski celini
Lega Bosne in Hercegovine (zeleno)
naEvropski celini
Glavno mestoSarajevo
43°52′N, 18°25′E
Uradni jezikibosanščina
srbščina
hrvaščina
Demonim(i)Bosenci (Bosanci) in Hercegovci
Vladafederalnaparlamentarnadirektorijskarepublika
• članipredsedstva
Denis Bećirović
Željka Cvijanović
Željko Komšić
• predsednica Sveta ministrov
Borjana Krišto
• visoki predstavnik
Christian Schmidt1
Neodvisnost
• razglašena
1. marca 1992
14. decembra 1995
Površina
• skupaj
51.197 km2(125.)
• voda (%)
10 km²
Prebivalstvo
• ocena 2020
3.835.586[1]
• popis 2013
3.531.159[2]
• gostota
69,0/km2
BDP(ocena 2020)
• skupaj (PKM)
52,660 mrd. USD
• na preb. (PKM)
14.894 USD
Gini(2020)32,7
srednji
HDI(2021)Rast0,780
visok·74.
Valutakonvertibilna marka(BAM)
Časovni pasUTC+1(CET)
UTC+2(CEST)
Klicna koda387
Internetna domena.ba
  1. Ni član vlade. Visoki predstavnik je mednarodni civilni nadzornik uveljavljanja miru, ki ima vso oblast, da razpusti izvoljene in neizvoljene uradnike in razglasi zakonodajo.

Bosna in Hercegovina(izvirno:Bosna i Hercegovina,okrajšavaBiH,srbskacirilica:Боснa и Херцеговина), neformalno samoBosna,jedržavanaBalkanskem polotoku,nekdanjasocialistična republikav okviruJugoslavije (SFRJ).

Nahaja se v jugovzhodniEvropi.Na zahodu in severu meji naHrvaško,na vzhodu naSrbijoin na jugovzhodu naČrno goro,na jugu pa ima pri naseljuNeumdostop doJadranskega morja.Glavno mesto države jeSarajevo.

Bosna in Hercegovina je skoraj celinska država, saj ima izjemno kratko obalo (20 km) ob Jadranskem morju pri naselju Neum. Osrednji in vzhodni del države je večinoma hribovit in na severovzhodu načeloma raven. Osrednji delBosneima celinsko podnebje z vročimi poletji in mrzlimi snežnimi zimami. Južni del države, Hercegovina, imasredozemsko podnebje.

Etimologija

[uredi|uredi kodo]

Prva ohranjena široko priznana omembaBosneje vDe Administrando Imperio,politično-geografskem priročniku, ki ga je napisalbizantinski cesarKonstantin VIIsredi 10. stoletja (med 948 in 952) in opisuje »majhno deželo« (χωρίον vgrščini), imenovano »Bosona« (οσώνα).

Ime naj bi izhajalo iz imena rekeBosne,ki je tekla skozi bosansko središče. Po mnenju filologa Antona Mayerja bi lahko imeBosnaizviralo izilirskega*bas-an-as, ki bi izhajalo iz proto-indoevropskega korena *bos ali *bogh – kar pomeni »tekoča voda«. Po besedah ​​angleškega strokovnjaka za srednji vek,Williama Millerja,so slovanski naseljenci v Bosni »prilagodili latinsko označbo Basante in tako poimenovali reko Bosno in sebe kotBošnjake«.

ImeHercegovina(»herzogova zemlja«, iz nemške besede za vojvodo) izvira iz naziva bosanskega magnataStjepana Vukčića Kosače,»Herceg (Herzog) Huma in obale« (1448). Hum, nekdanjeZahumje,je bila srednjeveška kneževina, ki jo je v prvi polovici 14. stoletja osvojila Bosanska Banovina. Regija je bila pod vodstvom Osmanov kotHercegovski Sandžak(Hersek) v okviru pašaluka vBosnido ustanovitve kratkotrajnegaHercegovskega Pašalukaleta 1830, ki se je ponovno umestil v petdesetih letih 19. stoletja, po čemer je entiteta postala splošno znana kotBosna in Hercegovina.

Ob razglasitvi neodvisnosti je država prevzela ime Republika Bosna in Hercegovina, toda s podpisomDaytonskega sporazumaje morala spremeniti ime v današnjo Bosno in Hercegovino.

Geografija

[uredi|uredi kodo]
Pregledna karta Bosne in Hercegovine

Bosna in Hercegovina leži na zahodnemBalkanuin si deli zahodno ter severno mejo sHrvaško(932 km), vzhodno sSrbijo(302 km) in jugovzhodno sČrno goro(225 km). Topografsko podobo države večinoma oblikujeDinarsko gorovje– z najvišjim vrhom državeMaglić(2386 m) –, na severovzhodu se spusti vPanonsko kotlino;26-kilometrski pas na jugu države se dotikaJadranskega morja.Večji del površja leži nakraškihtleh. Severni del pokrivajo obsežni redko prekinjeni gozdovi, medtem ko so na jugu mnogokrat rodovitna tla pogosteje kultivirana.

Večji reki staBosnainSavater njuni pritokiUna,DrinainVrbas.Vse omenjene reke so usmerjene proti severu in sodijo v savsko porečje, le nekaj tokov, med njimiNeretva,se izliva v Jadran. Rečne ravnice ob Savi na severu BiH sorodovitna območja.

Jug države zaznamujesredozemsko podnebjes sončnimi in toplimi poletji ter milimi, deževnimi zimami. V notranjost celine umaknjen severni del države imacelinsko podnebjez vročimi poletji in hladnimi zimami. Na podnebne razmere močno vpliva visoka topografija osrednje Bosne in Hercegovine.

Podlago v glavnem sestavljajorjave prsti,na katerih se kot primarna naravna vegetacija razprostirajobukovigozdovi. Zaradi velike gozdnatosti jebiotska raznovrstnostv državi velika. Obilna so tudi naravna bogastva BiH: velike površine obdelovalne zemlje, obširni gospodarsko pomembni gozdovi, nahajališčasoli,mangana,srebra,svinca,bakra,železove rude,kromainpremoga.

V državi so štirjenarodni parki:Narodni park Sutjeska(ustanovljen 1962),Narodni park Kozara(od 1967),Narodni park Una(od 2008) inNarodni park Drina(od 2017).

Okoljskiin povezani problemi, kakršni soindustrijskoonesnaževanje zraka,primanjkovanjepitne vodein neustrezna sanitarna oskrba, so sicer pereči že več desetletij, a je zastarela in zaradidržavljanske vojneopustošena infrastruktura preusmerila pozornost s potrebe po naložbah v varovanje okolja na zagotavljanje osnovnih potreb in storitev, ki mnogokrat niso v skladu s sodobnimi okoljskimi standardi.

Zgodovina

[uredi|uredi kodo]

V obdobjuneolitikaso na območju današnje Bosne in Hercegovine živeliIliri.Celotna Ilirija je prešla pod oblastRimskega imperijado leta 9 n. št., ob razkolukrščanstvana zahodnorimskokatoliškoin vzhodnopravoslavno cerkevpa je meja – prvič zarisana okoli leta 285 – potekala prav čez Bosno.

V zgodovinskem času medRimljaniinSlovani,ki so se nazahodnem Balkanunaselili v6. stoletju,so po območju večkrat pustošile nomadske skupineGotov,Alanov,HunovinAvarov.V drugem valu slovanskega naseljevanja v7. stoletjuso v regijo prišlasrbskainhrvaškaplemena. Nedolgo zatem, leta 958, se je pojavila prva omemba imena Bosna.

Vsrednjem vekusi je regijo zaradi goratosti in slabe dostopnosti sočasno lastilo več bližnjih imperijev in kraljestev. Tamkajšnji Slovani pa so bili pretežnokristjaniobeh vej. Leta 1180 jeban Kulinzasnoval prvo jedrobosanskedržave, ki ga je nadalje razvijalbanŠtefan II. Kotromanićv obdobju svoje vladavine (1322–1353), med drugim tudi z osvojitvijo takratnega Huma (območje, danes znano kotHercegovina). Država je svoj vrhunec doživela pod vodstvomŠtefana Tvrtka I.,v času med letoma 1353 in 1391, ko je za kratko obdobje uživala status najmočnejše in najbolj cvetoče slovanske države naBalkanu.

Osmansko cesarstvo

[uredi|uredi kodo]

Čas po Tvrtku je pomenil zaton moči bosanske države, leta 1448 jeŠtefan Vukčićod nje uspel celo odcepiti Hercegovino. Ozemlje Bosne pa je bilo med prvimi na potiosmanskihosvajalcev v notranjostEvrope,tako je bilo zasedeno že med letoma 1463 in 1483. To je bil začetek več kot 400 let trajajočega osmanskega vpliva, ki je dodobra spremenil še danes značilno kulturno krajino. Nova oblast je kmalu prinesla naselitevjudovinmuslimanov:prvi so bili tja pregnani leta1492izŠpanije,drugi pa so bili imigranti iz preostalih delov Osmanskega cesarstva. Kasneje se jemuslimanska verautrjevala zlasti s spreobračanjem domačega prebivalstva.

Bosna je bila polegAlbanijeedina regija osmanske Evrope, kjer so kristjani v večjem številu krščanstvo zamenjali za islam. Najverjetnejšo razlago gre iskati v dejstvu, da je bila vera v tem mejnem območju velikih religij le slabo institucionalizirana, poleg tega je sprejetje islama pomenilo možnost vključitve v vladajoči družbeni sloj – Bosna je tako edini primer v Osmanskem cesarstvu, kjer je domače islamizirano prebivalstvo (v tem primeru muslimanski Slovani) vladalo nižjim razredom kristjanov.

Muslimanska slovanska elita si je do19. stoletjazagotovila veliko mero notranje neodvisnosti od centralne oblasti in je zato nasprotovala takratnim reformam (tanzimat), ki bi modernizirale družbeni ter upravni sistem in zmanjšale pravice lokalnih vladajočih elit do izkoriščanja že tako slabo preskrbljenega in posledično upornega prebivalstva. Izrazita trenja so zato v najpoznejšem obdobju osmanske prisotnosti v Evropi potekala tako med lokalnimi in centralnimi oblastmi kot med krščanskim ruralnim prebivalstvom in lokalnimi oblastmi.

Avstro-Ogrska

[uredi|uredi kodo]

Nemiri so leta 1875 prerasli vkmečko vstajo,ki je v naslednjem letu dosegla tudiBolgarijoin nakazovala mednarodno krizo. 1877 jeRusijaOsmanskemu cesarstvu napovedala vojno in se že v naslednjem letu bližala prestolniciCarigrad,zato je propadajoči imperij naberlinskem kongresuprivolil v rešitev razmer zavstro-ogrskimokupiranjem in upravljanjem bosanskega ozemlja.Zamenjava oblasti sicer ni potekala gladko zaradi lokalnega odpora v prvi vrsti muslimanskega, pa tudi pravoslavnega prebivalstva – razmere so se stabilizirale s pomočjo 82.000-glave armade šele po štirih mesecih. Mnogi muslimani so medtem emigrirali v preostanek osmanske države, a se njihovi strahovi glede poseganja Avstro-Ogrske v družbeno in zemljiškoposestno ureditev Bosne niso uresničili. Nova država se je bolj kot na druge teme osredotočila na gospodarsko preobrazbo regije.

Bosna je bila avstro-ogrskemu cesarstvu uradno priključena leta1908,a to ni zadušilo takratnih zgodnjih idejhrvaškegainsrbskeganacionalizma,ki so slonele na prepričanju, da so bosanski muslimani zgolj islamizirani Srbi oziroma Hrvati. V svojem vzponu je bila zlasti v tridesetih letih19. stoletjatudipanslovanska ideja,ki je zagovarjala združitev vsehjužnih Slovanovv eno državo. Njen pripadnik je bil v okviru gibanjaMlada BosnatudiGavrilo Princip,ki je v znak protesta avstro-ogrski nadvladi nad južnoslovanskimi narodi 28. junija1914vSarajevustreljal na avstro-ogrskega prestolonaslednikaFranca Ferdinandain ga ubil. Po nizu zapletov je prizadeto cesarstvo mesec dni zatem Srbiji napovedalo vojno in s tem vneloprvo svetovno vojno.V času vojne je večinabosanskih Srbov,Hrvatovinmuslimanovostala zvesta Avstro-Ogrski.

Kraljevina SHS in Jugoslavija, druga svetovna vojna

[uredi|uredi kodo]

Konec svetovne vojne leta1918je pomenil tudi konec avstro-ogrskega cesarstva. Bosna je postala del novoustanovljeneKraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev,leta1929preimenovane vKraljevino Jugoslavijo.Oblast v novi državi južnih Slovanov je prevzelasrbskadinastijaKarađorđevićev,politične stranke, sicer ukinjene ob vzpostavitvidiktature leta 1929,pa so bile z izjemo komunistične stranke zasnovane na nacionalni podlagi. Večinskomuslimanskoprebivalstvo Bosne je od leta1919zastopalaJugoslovanska muslimanska organizacijapod vostvomMehmeta Spaha,ki je dosegel veliko prepoznavnost stranke in političnih interesov jugoslovanskih muslimanov tudi v večini drugih delov kraljevine. Spaho vendarle ni dočakal delitve kraljevine nabanovine,ki je prinesla združitev delov Bosne s hrvaškimi demografskimi regijami.

Okupacijskesile osi,ki so Jugoslavijo napadle aprila1941,so ozemlje Bosne razdelile mednemškeinitalijanskeokupacijske cone, del pa je pripadelustaškidržaviNDH.Zaradi načrtov ustašev, da bi uničili dva milijonaSrbov,se je velik del srbskega prebivalstva pridružil dvema nasprotujočima si odporniškima gibanjema:četnikipod vodstvomDragoljuba Mihailovićaso bili privrženi pobeglemu kralju, medtem kopartizanipodTitomprejšnjih oblasti niso priznavali.

Bosna je pridobila osrednjo vlogo v bojnih operacijah partizanov, in sicer na dveh ravneh: proti tujim silam osi na eni ter tako protičetnikomkot protiustašemna drugi. Bila je tudi kraj političnega delovanja rojevajoče sesocialističnedržave in njene ustanovitve novembra1943v bosanskemJajcu,nadrugem zasedanju AVNOJ-a.Ta je kot eno izmed enakopravnih jugoslovanskih etnij prepoznal tudibosanske muslimane,zato so se ti, kot tudi drugi narodi Jugoslavije, v nadaljnjem času do konca vojne v velikem številu vključevali v partizanske oborožene sile.

Socialistična Jugoslavija

[uredi|uredi kodo]

Partizanska vojskain v njej vodilnakomunistična partijaje bila ob koncu vojne zaradi svoje pomembne protifašistične vloge prepoznana kot legitimna oblast nove države, federacije šestih republik. Od teh je bila peterica domovina jugoslovanskihSrbov,Hrvatov,Slovencev,MakedoncevinČrnogorcev,šesta,Bosna,pa naj bi bila skupna domovina tam pomešanih Srbov, muslimanov in Hrvatov. Muslimani so bili leta1968priznani kot šesta uradna narodnost Jugoslavije.Zveza komunistov Bosneje v svoji politiki tudi po političnem razhoduSovjetske zvezeinJugoslavijeostala bolj represivna in nasprotujoča množici družbenopolitičnih reform zveznih komunističnih oblasti.

Čas smrtiJosipa Broza Titaleta1980in zlasti obdobje po njem je prineslo vse večje družbenopolitične napetosti med narodi Jugoslavije, srbskinacionalizempa se je utelesil vSlobodanu Miloševićuin njegovem režimu. Takšno stanje je pomenilo slabe obete za narodnostno mešano Bosno.

Leta1990so se v napetem ozračju razpadleZKJin razpadajoče Jugoslavije odvile volitve v vseh republikahfederacije.Izvoljene stranke so bile oblikovane na nacionalnih osnovah, tako jeMuslimanska stranka demokratične akcijepod vodstvomAlije Izetbegovićaprejela 34 % glasov,Srbska demokratska stranka(SDS) podRadovanom Karadžićem30 % inHrvaška demokratska zveza Bosne in Hercegovine(HDZ BiH) podde factovodstvomFranja Tuđmana18 %. Predsednik tripartitnega predsedstva zvezne republike je postal Izetbegović, do razpada federacije1991pa so po predvolilnem dogovoru tri nacionalne stranke vzpostavile koalicijsko vlado.

Vojna za neodvisnost

[uredi|uredi kodo]

Pogajanja novih voditeljev zveznih držav o ohranitvi Jugoslavije v neki obliki so neuspešno potekala v prvi polovici leta 1991. Odcepili sta seSlovenijainHrvaška,v obeh je prišlo do oboroženih konfliktov in videti je bilo, da se jim ne bo mogla izogniti niti Bosna, ki se je ravno tako kotMakedonijain že odcepljeni državi močno nagibala k razglasitvi samostojnosti. Mnogoštevilnosrbsko prebivalstvo Bosneje bilo namreč odločeno, da ne bo postalomanjšinav svoji domovini, stališčebosanskih Hrvatovpa je bilo, da v primeru srbske odcepitve ravno tako ne bodo ostali v državi z muslimansko večino.

MiloševićinTuđmansta se tako že dogovarjala o delitvi problematične države na dva dela, medtem pa je KaradžićevaSrbska demokratska strankaže pričela z ustanavljanjemsrbskih avtonomnih pokrajin(SAO) ter vzpostavljanjem srbskih oblasti. Te so v novembru 1991 izvedle lastenreferendum,na katerem se je velika večina srbskih prebivalcev izrekla za ohranitev federacije z Jugoslavijo, a se je od nje že v istem mesecu odcepila tudiMakedonija.Slovenija in Hrvaška sta januarja1992prejeli priznanje mednarodne skupnosti, ta pa je kot pogoj za priznanje suverenosti od Bosne in Hercegovine zahtevala referendum o neodvisnosti. Bojkotirala ga je velika večina bosanskih Srbov, medtem ko je 97 % udeležencev pretežnobošnjaškein hrvaške narodnosti potrdilo referendumsko vprašanje. Tako so bosanski Srbi januarja razglasili samostojnost svojega teritorija:Republike srbskega naroda Bosne in Hercegovine.Na drugi strani, v zahodnem delu razpadajoče države, je hrvaška skupnost že novembra 1991 razglasilaHrvaško republiko Herceg-Bosno,ki je imela pod vodstvomHrvaškega obrambnega svetavso podporo vlade in oboroženih sil sosednje Hrvaške. Bosna in Hercegovina je bila tako učinkovito razdeljena med tri nacionalno-politične skupine in sile, a so jo 6. aprila 1992ZDAinEvropska skupnosturadno priznale kot suvereno državo.

Simbol odpora prebivalcevSarajevaproti štiri leta trajajočemuobleganju:Vedran Smailovićigra čelo na ruševinah narodne knjižnice

Še v istem tednu so v BiH izbruhnili spopadi. Poleti je srbska vojska nadzorovala že več kot 60 % bosanskega ozemlja. Bošnjaki so ustanovili Armado BiH, ki se dolgo časa ni mogla učinkovito upirati srbski vojski, ki je osvojila velik del ozemlja na severu in vzhodu države. Sarajevo, ki je bilo večinoma poseljeno z bošnjaškim prebivalstvom, v okolici pa s srbskim, se je znašlo v srbskem obroču. Mednarodna skupnost se ni odzvala drugače kot z misijoUNPROFOR,ki je delen uspeh dosegla zgolj pri dostavljanju in razdeljevanju humanitarne pomoči.

Hrvati so ustanovili svojo vojsko (HVO – Hrvaški obrambni svet), ki je nadzirala večino Hercegovine in osrednje Bosne. Spomladi 1993 so se začeli spopadi med HVO-jem in Armado BiH. Spopadi so razdelili Mostar in še nekatera manjša mesta v osrednji Bosni.

Vse tri strani so izvajale etnično čiščenje in pregone prebivalstva, ki ga niso imeli za svojega. Zbežalo je na sto tisoče ljudi.

Mednarodna skupnost se je medtem le medlo odzivala na razmere, in sicer s pogajanji in gospodarskimi sankcijami. Izjalovil se je tudi poskus vzpostavitve demilitariziranih območij, med drugim vSrebrenici,kjer je julija1995prišlo donajvečjega pokolavEvropipodrugi svetovni vojni.Že maja 1993 je bilo ustanovljenoMednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije,ki je do1999hujših zločinov obtožilo več kot 50 oseb, med njimi voditeljabosanskih SrbovRadovana Karadžića. Sčasoma so se pod pritiskom mednarodne skupnosti na čelu z ZDA pričeli umirjati zlasti konflikti med muslimansko in hrvaško stranjo, ta se je bila naposled marca1994primorana strinjati z vzpostavitvijo muslimansko-hrvaške federacije.

Oboroženi konflikt se je ob koncu leta1995prenehal zaradi več dejavnikov: mednarodna pogajanja pod taktirkodržavnega sekretarja ZDARicharda Holbrooka,pomembni porazi srbskih oboroženih sil proti muslimansko-hrvaškemu zavezništvu na zahodu Bosne ter zračno posredovanje zavezništvaNATO.Novembra 1995 so v letalskem oporišču v ameriškemOhiupotekala intenzivna pogajanja, katerih sklepe so tri vpletene strani (Tuđman,IzetbegovićinMilošević) podpisale vDaytonskem mirovnem sporazumudecembra tega leta.

Sporazum je uveljavil novoustavo,mednarodno organiziranevolitvein Bosno kot državo dveh entitet,bošnjaško-hrvaško federacijona eni terRepubliko Srbskona drugi strani. Poskrbljeno naj bi bilo za neovirano vrnitev 2,3 milijonabeguncev(nekaj več kot 50 % predvojnega prebivalstva države), misijoUNPROFORnaj bi nadomestila nova 60.000-članska Implementation Force (IFOR) pod vodstvom organizacije NATO, kasneje preoblikovana v Stabilization Force (SFOR) z 31.000 člani. Daytonski sporazum pa tudi danes ne zagotavlja trdnega miru ali učinkovitega sodelovanja med še vedno sprtimi stranmi. S svojih domov ostaja izseljenih več kot 800 tisoč beguncev, medetnično kulturno sodelovanje je šibko,predstavnik OZN v Bosnipa deluje kot pomemben nadzornik, ki ustvarja podobo Bosne in Hercegovine kot nesuverenegaprotektoratazveze NATO inEU.

Neodvisna BiH

[uredi|uredi kodo]

Tudi niz volitev do današnjega dne je nakazal na nerešene nacionalno-politične probleme BiH. Neposredno po vojni so večino sedežev parlamenta osvojile tri že znane stranke na nacionalni podlagi, na političnih položajih pa je ostalo mnogo ljudi, znanih iz predvojnega in vojnega obdobja. Leta1997je Radovana Karadžića, ki je pod pritiski odstopil z mesta predsednika Republike Srbske, nasledilaBiljana Plavšićz nekoliko bolj spravnimi stališči, a se kasneje tudi sama znašla pod obtožbamiMednarodnega sodišča za vojne zločine.

Po obdobju vladavine nenacionalno osnovanih strank so volitve leta2002zopet zaznamovali dobri rezultati treh nacionalnih strank.

Demografija

[uredi|uredi kodo]
Etnične skupnosti in naselja, popis leta 1991.

V Bosni prebivajo tri velike etnične skupine:Bošnjaki,SrbiinHrvati.Spori med njimi so še vedno pogosti in privedejo do številnih političnih nasprotij. Študija iz leta 2005, ki je preučevalahaploskupinekromosomovY, je ugotovila, da so vse tri skupine, kljub nekaj kvantitativnim razlikam, del istegagenskega bazena,ki je značilen za območje Balkana.[3]

Obpopisu prebivalstvaleta 2013 je imela Bosna in Hercegovina 3.531.159 prebivalcev. Od tega je bilo 1.769.592 (50 %)Bošnjakov,1.086.733 (31 %)Srbovin 544.780 (15 %)Hrvatov.[2]Podobnost med etnično identiteto in vero je zelo visoka: 50 % jemuslimanov,31 % jesrbskih pravoslavcev,15 % parimokatolikov.2 % jeateistov,agnostikovin versko neopredeljenih.[2]

Politika in uprava

[uredi|uredi kodo]

Bosanski politično-upravni sistem je tudi v današnjem času močno navezan na etnične razmere in razvoj dogodkov medvojnoin po njej. Moč oblasti v državi je razdeljena na etnični podlagi, ob tem pa je izrazit nadzor mednarodne skupnosti.

Bosna in Hercegovina je svojo prvo novodobno ustavo dobila ob odcepitvi izfederacijeleta1992.Delno preoblikovan dokument na osnovi pretekle,jugoslovanske ustave,je določil dvodomni parlament, vlado in predsedstvo iz treh etnično določenih članov. Takratna de iure oblast je bila sicer v pridmuslimanskemuprebivalstvu, a je bila njena moč tako in tako bistveno omejena z vzpostavljenimi separatističnimi oblastmi Srbov in Hrvatov v pomembnih delih države.

Nova ustava, uveljavljena zDaytonskim sporazumom,ravno tako določa dvodomni parlament intripartitno predsedstvo,a imajo te centralne oblasti z izjemo mednarodnega trga in političnih odnosov le skromen vpliv na dejansko življenje države. Svoji ustavi in sistema oblasti ima tako vsaka od političnih entitet BiH, a tudi znotraj tega sistema vladajo neskladja: vladaFederacije BiHv glavnem skrbi zgolj za zunanje zadeve, medtem ko se prebivalci v praktičnih zadevah izrazito ločijo na dve etnični skupini. Življenjehrvaškega prebivalstvafederacije je namreč močno navezano naHrvaško,tako v uporabi denarja in volitev, kot na področju telefonskih in električnih omrežij. Ravno tako pa ima svojo ustavo in oblasti tudiRepublika Srbska;ta določa institucijo predsednika in enodomni parlament.

Zaradi neefektivnosti sistema oblasti v državi ima pomembno vlogovisoki predstavnik Bosne in Hercegovine,postavljen s straniEUinZDA,ki od podpisa Daytonskega sporazuma dalje skrbi za uveljavljanje njegove vsebine in vzdrževanje miru ter je zaradi svojih pooblastil najvišja politična osebnost države. Zakonodajne in izvršilne odločitve predstavnika so bile pravzaprav edino učinkovito vladanje v BiH med letoma1995in1998,med drugim je slednji izbral tudi zastavo nove države in s položaja razrešil ali že kar z volilnih seznamov umaknil več nezmernih politikov, ki bi lahko povzročili napetosti.

Na mednarodni ravni je današnji prednostni cilj BiH vključitev v Evropsko unijo, že od leta2002pa je članicaSveta Evrope,ravno tako paOZNinSredozemske unije.

Upravna delitev

[uredi|uredi kodo]

Daytonski sporazumpriznava tri etnične skupine Bosne in Hercegovine, delno pa temu sledi tudi upravna razdelitev ozemlja. Na najvišji ravni je to delitev na dve politični entiteti, izmed katerih je enaFederacija Bosne in Hercegovineoziroma politična skupnostBošnjakovterbosanskih Hrvatov,druga paRepublika Srbska,ki združujebosanske Srbe.Med obema entitetama ni vzpostavljene fizične meje.Distrikt Brčkone pripada nobeni izmed omenjenih državnih enot, pač pa je narodnostno mešano in mednarodno nadzorovano območje državnega ozemlja.

Federacija BiH je razdeljena na 10kantonov,ti pa dalje na občine, medtem ko se upravno ozemlje Republike Srbske od vrhovne vlade deli neposredno na občine.

Kultura

[uredi|uredi kodo]

Arhitektura

[uredi|uredi kodo]

Arhitektura Bosne in Hercegovine je edinstvena in specifična arhitektura zahvaljujoč mnogim okoliščinam,, predvsem pa dejstvu, da se je BiH v tisočletnem obstoju znašla pod vplivom različnih kultur in civilizacij ter dejstvu, da je v dolgem obdobju svoje zgodovine predstavljala svojevrstno mejo med zahodnim in vzhodnim vplivom, prevzemala in zadrževala je specifičnosti obeh vplivov, kar je na koncu rezultiralo različno arhitekturo.

Tradicionalne bosanske pesniške oblike soganga,rera,iz časov Osmanskega cesarstva pa je najbolj znanasevdalinka.Prav tako je priljubljenapopinrockglasba, znani glasbeniki so:Goran Bregović,Davorin Popović,Kemal Monteno,Zdravko Čolić,Edo Maajka,Dino MerlininTomo Miličević.Iz časov Jugoslavije so popularne številne pop/rock skupine:Bijelo Dugme,Indexi,Plavi orkestar,Zabranjeno pušenje;in sedanjiDubioza kolektiv.Znani skladatelji klasične glasbe soĐorđe Novković,Esad ArnautalićinKornelije Kovač.

V zadnjih desetletjih je izredno priljubljena tudi izrazito komercialnaturbofolkglasba.

Gastronomija

[uredi|uredi kodo]
Čevapčiči, značilna bosanska jed

Bosanska kuhinja je mešanica zahodnih in vzhodnih vplivov. Ker je bila Bosna 500 let pod vladavino Osmanov, je bosanska kuhinja zelo podobna turški, grški in ostalim, ki so spadale v Osmansko državo. Vladavina Avstrije pa je pozneje prinesla še vplive iz srednje Evrope. Znana je po uporabi številnih začimb, vendar v zmernih količinah. Jedi so večinoma lahke, saj se kuhajo v velikih količinah vode,; omake pa so povsem naravne, narejene iz naravnih zelenjavnih sokov. Značilna zelenjava je krompir, paradižnik, čebula, česen, poper, kumare, buče, korenje, zelje, gobe, špinača, fižol in paprika, poleg te pa še mleko, slive in kisla smetana imenovanapavlaka.Značilne mesne jedi vsebujejo svinjino,govedinoinjagnjetino.Lokalne specialitete so:čevapčiči,burek,dolma,sarma,pilaf,golaž,ajvarin številne slaščice, značilne za turški svet.

VHercegovinipridelujejo tudi vinsko trto in vino, med žganimi pijačami pa sta najpogostejšislivovka(rakija) insadjevec(jabukovača). V času Jugoslavije so v hercegovskih distilarnah pridelali velike količinevinjaka,s katerimi so zalagali jugoslovansko industrijo alkoholnih pijač.

Turizem

[uredi|uredi kodo]

Glede na projekcije Svetovne turistične organizacije, bo imela Bosna in Hercegovina v obdobju med 1995 in 2020 tretjo največjo stopnjo rasti turizma na svetu.

Leta 2012 je državo obiskalo 747.827 turistov, kar je povečanje za 9 %, in so ustvarili 1.645.521 nočitev ali rast 9,4 % glede na preteklo leto. Od tega je bilo 58,6 % tujih turistov.[4]

Lonely Planet je je leta 2006, ko je razvrščal najboljša mesta na svetu, uvrstil Sarajevo, glavno mesto države in gostitelja Zimskih olimpijskih iger 1984, na 43. mesto, pred Dubrovnik (59. mesto), Ljubljane (84), Bleda (90), Beograda (113) in Zagreba na 135. mestu.[5]Turizem se v Sarajevu v glavnem osredotočen na zgodovinske, verske in kulturne znamenitosti. Lonely Planetov "Best In Travel" je leta 2010 nominiral Sarajevo med deset mest, ki jih je treba obiskati.

Međugorjeje postalo eno od najpopularnejših krajev krščanskih romarjev in je preraslo v tretji najvažnejši verski kraj v Evropi, ki ga vsako leto obišče več kot milijon ljudi.[6]

Svetovna dediščina

[uredi|uredi kodo]

Bosna in Hercegovina je članicaUNESCAod 12. julija 1993. Na spisku svetovne dediščine so trije spomeniki:

Sklici in opombe

[uredi|uredi kodo]
  1. CIA World Factbook[1]Arhivirano2018-03-15 naWayback Machine.
  2. 2,02,12,2Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini, 2013(PDF)(v bosanščini in angleščini). Sarajevo: Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Junij 2016.
  3. Marjanovic D. s sod. (2005).»The peopling of modern Bosnia-Herzegovina: Y-chromosome haplogroups in the three main ethnic groups«.Annals of Human Genetics.Zv. 69, št. 6. str. 757–763.doi:10.1111/j.1529-8817.2005.00190.x.ISSN0003-4800.Arhivirano izprvotnega spletiščadne 17. oktobra 2019.Pridobljeno 26. avgusta 2009.
  4. »Statistika Turizma«[Tourism Statistics](PDF)(pdf). Agency for statistics of Bosnia and Herzegovina. Arhivirano izprvotnega spletišča(PDF)dne 23. septembra 2015.Pridobljeno 4. julija 2015.
  5. »Lonely Planet: Sarajevo 43th [sic] Best City in the World«.Bosnia Travel. Arhivirano izprvotnega spletiščadne 23. februarja 2007.
  6. RomeReports: Visionaries of Medjugorje may appear before the Vatican.Arhivirano5. 5. 2013 naWayback Machine.
  7. Unesco[2]
  8. Unesco[3]
  9. Unesco[4]