Pojdi na vsebino

Darfur

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Darfur

Darfur(tudiDar Fur) jepokrajinana zahodnem območjuSudana,ki meji naLibijo,ČadinCentralnoafriško republiko.Obsega področje približno 509.056 km² (kar je približna velikostNemčije) gorskega sveta, poseljenega zvaškimprebivalstvom,ki živi v zelo težkih življenjskih razmerah. Trenutno so izpostavljeni še vpadom muslimanskih milic. V ozadju teh dogodkov naj bi bilirudnabogastva in velikemultinacionalke(Chevron,Shell).

Kriza v Darfurju[uredi|uredi kodo]

Kriza v Darfurju je izbruhnila 26. februarja 2003 zaradi suše, širjenja puščav in prenaseljenosti. Gre za spopad med nomadskimi plemeni (večinomaArabci), ki jih podpira sudanska vlada, in črnskimi poljedelci. Kriza še vedno traja, terjala pa je do leta 2009 med 6 milijoni prebivalcev (kolikor naj bi jih štel Darfur leta 2003) 2,7 milijonabeguncevin nekaj nad 300.000 mrtvih. Mnogi za razsežnost krize krivijo tudi neodločen odziv mednarodne skupnosti in nemoč humanitarnih organizacij da pride do tistih skupin prebivalstva, katere so pomoči najbolj potrebne. V Darfurju gre tudi zagenocidnad prebivalstvom nearabskega porekla.

Kamp v Darfurju

K pomoči je pozival tudislovenski predsednikJanez Drnovšek.17. novembra2006je sudanska vlada privolila v mirovno misijo enotZdruženih narodov,vendar je kasneje predstavnike mirovnih sil izgnala iz države ter preprečila prihod preiskovalcev Združenih narodov. Marca 2009 jeMednarodno kazensko sodiščeizdalo nalog za aretacijo sudanskega predsednikaOmarja Hassana al Baširjazaradivojnih zločinovinzločinov proti človeštvuv Darfurju. Al Bašir je prvi voditelj države, proti kateremu je bil izrečen tak ukrep v času, ko je bil še na oblasti, a ta avtoritete mednarodnega sodišča ne priznava.[1]

Viri in opombe[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave[uredi|uredi kodo]