Pojdi na vsebino

Dedič

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Dedičjeoseba,ki deduje vse zapustnikovopremoženjeali njegovdelež(alikvotni del).

Dediča določi zapustnik voporoki;če ga ne, se dediči določijo pozakonu(zakonitodedovanje).Besede,s katerimi zapustnik to stori, so preproste:ta in ta naj bo moj dedičalita in ta naj podeduje moje premoženje.Dediča se da ugotoviti tudi zrazlagooporoke,npr. iz določbeHišoin vse v njej naj dobi mojsinlahko izhaja, da naj bo sin dedič, zlasti če predstavlja hiša veliko večino zapustnikovega premoženja.

Oseba, ki ji zapustnik z oporoko kaj nakloni, pa ni dedič, se imenujevolilojemnik.

Vstop v pravni položaj zapustnika

[uredi|uredi kodo]

Razlika med dedičem in volilojemnikom je, da le dedič vstopi v pravnipoložajzapustnika; tj. postane njegov univerzalnopravnisuksesor.Praktičnoto pomeni, da dobi (delež) vsehpravicinobveznostizapustnika, se pravi, odgovarja zadolgovezapustnika.

Slednje je problematično, če je zapuščina prezadolžena; se pravi, je imel zapustnik več dolgov kot premoženja. Dedič se lahko v tem primeruodpove dediščiniin ne deduje. Vendar tudi če deduje, so prevzeti dolgovi navzgor omejeni z vrednostjo podedovanega premoženja. To po zakonu, v praksi lahko ima težave zupniki.

Volilojemnik pridobi le volilo in ne (deleža) ostalih pravic in obveznosti zapustnika, zato tudi ne odgovarja za zapustnikove dolgove.

Kdaj dedič ne deduje?

[uredi|uredi kodo]

Dedič redno deduje. Ne deduje le, če

  • ne preživi zapustnika (umre prej); pri zakonitih dedičih imajo njegovipotomcivstopno pravico;
  • je dedno nevreden (se je po zakonu huje pregrešil proti zapustniku);
  • ga je zapustnik v oporoki razdedinil (in navede enega zakonitih razdeditvenih razlogov);
  • se odpove dediščini (dedna izjava). Njen trenuten problem je, da učinkuje tudi za njegove potomce (in jim izniči vstopno pravico), če dedič izrecno ne izjavi, da jo daje le zase.


Zapuščinski postopek in dediščinskatožba

[uredi|uredi kodo]

Dedič pridobi dediščino po samem zakonu s trenutkom zapustnikove smrti, vendar to le teoretično. V praksi jo dobi z dnempravnomočnostisklepao dedovanju (končna odločba zapuščinskega postopka), kar je lahko tudi leto ali dve posmrti.Sklep velja za nazaj, od dneva smrti.

Dedič, ki meni, da mu s sklepom o dedovanju niso bile priznane vse dedne pravice, lahko svojo pravico uveljavlja v pravdi z dediščinsko tožbo.

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]