Pojdi na vsebino

Deizem

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Deizem(izlatinščinedeus-bog) je versko-racionalistični nazor, ki sprejema vero v boga le kot v neosebno stvariteljsko počelo. Deizem na prvo mesto postavlja boga razuma pred boga vere, zato zavrača razodetje in personalistično čaščenje, ki izhaja iz razodetja in ga ni mogoče pojasniti racionalno. Razširjen je bil predvsem v obdobju razsvetljenstva.

Tako deizem zavračaverovrazodetje,osnovni elementkrščanstva.Prav tako zavrača povezanost medcerkvijoinveroizpovedjo.Vera, ki jo zagovarja deizem je pod močnim vplivom verskega racionalizma in se močno razširi v časurazsvetljenstva,še posebej vAngliji.Poleg Anglije so močna središča deizma šeZDAinFrancijainNemčija.

Utemeljitelj deizma je angleškidržavnikinfilozoflordEdward Herbert of Cherbury,ki je v svojih delih postavil temelje tejreligiji,po kateri je biblijska vera v celoti podrejena razumnosti posameznika, ki naj bi bil po njegovem tudi najvišja pravna instanca v vseh svojih odločitvah. Razum naj bi bil po njegovemčlovekovnajvišjinagon,ki je enak pri vseh posameznikih.

Za temeljno delo deizma pa velja knjigaKrščanstvo brez skrivnostiangleškega filozofaJohna Tolanda,ki je izšla anonimno leta 1696. V njej Toland zavrača vse nerazumno v religiji. Po njegovem mnenju nič vevangelijune nasprotuje razumu in ga ne presega.

Predstavniki

[uredi|uredi kodo]

Anglija

[uredi|uredi kodo]

Pomembni predstavniki angleškega deizma so:

Francija

[uredi|uredi kodo]

Nemčija

[uredi|uredi kodo]