Pojdi na vsebino

Dinastija Čin

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Dinastija Čin
Tần triều
221 pr. n. št.–207 pr. n. št.
Kraljestvo dinastije Č'in leta 210 pr. n. št.
Kraljestvo dinastije Č'in leta 210 pr. n. št.
StatusImperij
Glavno mestoHsjen-džang
Skupni jezikiKitajščina
Religija
Taoizem,Konfucionizem,Kitajsko tradicionalno verovanje,Legalizem,tudimohizem
VladaMonarhija
Cesar
• 221 pr.n.št–210 pr.n.št
Ših-huang-ti(Prvi vzvišeni cesar)
• 210 pr. n. št.–207 pr.n.št
Erh-ših Huang-ti(Drugi cesar)
Cesarski uradnik
• 221 pr. n. št.–203 pr.n.št
Li Su
Zgodovina
• Združitev Kitajske
221 pr. n. št.
200 pr. n. št.
210 pr. n. št.
• PredajaLiu Bangu
207 pr. n. št.
Prebivalstvo
• 210 pr. n. št.
40,000,000
ValutaKitajski kovanci,Kitajski bankovci
Predhodnice
Naslednice
Dinastija Čou
Čas »bojujočih držav«
18 kraljestev
Dinastija Han

Dinastija Čin(kitajskoTần triều;pinjin:Qin) je bila prvadinastijavzgodovini Kitajske,pod katero se je ozemlje večjega dela današnjeKitajskeprvič združilo.

Ustanovitev države

[uredi|uredi kodo]

Po odstranitvi poslednjegavladarjahišeČou,leta 249 pr. n. št., jeknezDžing Dženg privzel nazivŠih-huang-ti- Prvi vzvišeni cesar. S prevzemomoblastise je ureditev države začela odmikati od dotedanjegafevdalneganačina miselnosti, prvič pa se pojavi in razvijepojemnacionalne države.

Prvi vzvišeni cesar je centralistično uredil državnoupravo,vojskoinzakone,hkrati pa začel z gradnjo enotno širokihcestin uvedel enotnemereinuteži.Hkrati s tem je ukinilcarinein izboljšal vodne poti, s čimer je pomagaltrgovcem,ki so postali nosilci državne blaginje. Podobnereformeje uvedel nafinančnempodročju s poenotenjemdenarja.V novi državi sta bili v obtoku samo dve vrstikovancev,zlatnikinbakrenikovanec.

Tudipisavaje postala enotna. Namesto dotedanjih, po religijah različnih starejših pisav je nastala nova pisava, ki so jo poimenovali »pisava majhnega pečata«.

Na novo ustanovljena država je bila razdeljena na 36 upravnih področij, ta pa so se naprej delila naokrožja.Država je bila urejena centralistično, njen upravni center pa je bil v cesarskirezidencivHsien-džangu.

Vojaška obveznostv državi je bila zamoškemed 23. in 56. letom starosti, dolžnost služenja vojaškega roka pa je bila eno leto služenja podorožjemin eno leto čuvanjadržavnih meja.

Propad dinastije

[uredi|uredi kodo]

Dinastija je propadla ssmrtjoprvega kitajskega cesarja Sih-huang-tija, ki je umrl na enem od svojih potovanj leta 210 pr. n. št. Po njegovi smrti jeprestolzavzel njegov najmlajši sinHuhaj,drugi kitajski cesar, ki pa ni užival podpore ljudstva. Do prestola se je namreč dokopal s tem, da je s pomočjoLi Sujaponaredil očetovooporoko.Cesarjev najstarejši sin, ki je bil po takratnih pravilihprestolonaslednikje bil prisiljen storitisamomor,saj ga je Li Su obtožil, da je pripravljal upor proti svojemu očetu.

Proti novemu cesarju so se tako leta 209 pr. n. št. dvignilikmetjeinsužnjipod vodstvom delvcaČan Šeja.Naslednje leto je bil tudi Li Su obtožen dvorneizdajein bil usmrčen.

V uporu sta se izpostavila dva, po pogledih bistveno različna voditelja, kmetLiu PangizŠantungainHsjang Džiiz plemenite družine izČuja.

Vbojihmed obema uporniškima skupinama je Hsjang Dži leta 206 pr. n. št.padel v boju,kmečki upornik Liu Pang, ki si je že pred tem nadel imeKralj iz Hana(porekiv osrednji Kitajski), pa je ustanovildinastijo Han,ki je po zmagi vodila Kitajsko.