Pojdi na vsebino

Edvard Rusjan

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Edvard Rusjan
Portret
Rojstvo6. junij1886({{padleft:1886|4|0}}-{{padleft:6|2|0}}-{{padleft:6|2|0}})[1]
Trst,Avstrijsko primorje,Avstro-Ogrska[2]
Smrt9. januar1911({{padleft:1911|4|0}}-{{padleft:1|2|0}}-{{padleft:9|2|0}})[1](24 let)
Beograd,Kraljevina Srbija[2]
Vzrok smrti
letalska nesreča
Grob
SrbijaBeograd,Srbija
NarodnostSlovenijaSlovenec
DržavljanstvoAvstro-Ogrska
Poklicpilot,izumitelj,inženir
Poznan poprvi slovenski letalec

Edvard Rusjan[édvart rúsjan, édvarda rúsjana],slovenskiletalski konstruktor,pilotin pionirletalstva,*6. junij1886,Trst,†9. januar1911,Beograd.

Življenje in delo

[uredi|uredi kodo]

Rusjan je bil prvi slovenskiletalec.Prvič je poletel na področju Malih Rojc v okoliciGorice25. novembra 1909 zdvokrilnimletalomlastnekonstrukcijeEDA I,ki ga je zgradil skupaj s svojim bratomJosipom Rusjanom-Pepijem naVipavskem.Po njem je poimenovanoLetališče Edvarda Rusjana Maribor,poleg tega pa tudi goriškiaeroklub.

Edvardov oče Franc Rusjan je bilgoriškiSlovenec,mati Grazia Cabas pa je prihajala izfurlanskeMedeje.Družina se je zaradi očetovega dela preselila vTrst,tam pa se je junija 1886 rodil sin Edvard.

Edvard se je ukvarjal tudi skolesarstvom,nad takrat bujno rojevajočim seletalstvompa ga je leta 1905 navdušila strokovna literatura s tega področja. Njegovo navdušenje se je odražalo v ustvarjanju, kakršna je njegova prva letalska maketa iz kartona in palic bambusa po imenuPapirnata vragolija,ki je nastala v očetovi delavnici pod velikim Edvardovim napisom »Fabrique technique d'aeroplans Rusjan«. Isto navdušenje ga je vodilo tudi na srečanje letalskih pionirjev 8. in 9. septembra 1909 v krajMontichiarav bližinisevernoitalijanskeBrescie.Tam je od francoskega letalcaLouisa Bleriotakupil motor znamkeAnzanis 25konjskimi močmi,ki ga je njegov prejšnji lastnik pred kratkim uporabil za preletRokavskega preliva.

Tekmovalno leto 1909, polno letalskih inovacij in tehničnih rešitev ter tekmovanj v trajanju in dolžini poletov, je bilo vroče tudi za brata Edvarda in Josipa Rusjan. Izdelala sta namreč svoje prvo letaloEDA Iz dolžino dvanajst metrov in razponom dveh kril 8 metrov. Prvi polet s tem letalom se je zgodil novembra tega leta, na višini 2 metrov in z dolžino 60 metrov; že 29. novembra 1909 v poletu pri Malih Rojcah v Gorici pa se letalo ni dotaknilo tal 600 metrov. Edvard je nato v začetku decembra dosegel višino 12 metrov. Pomembnost tega dejanja zavoljo primerjanja z njunimi sodobniki vZDAin najbolj razvitih državahZahodne Evropeni v dimenzijah ali trajanju poleta, pač pa ob razmišljanju v okvirih njunega proračuna in drugih sredstev - bila sta namreč načrtovalca, konstruktorja in pilota obenem.

Delo se je nato nadaljevalo s trokrilcemEDA II,ki je nosilo mnoge tehnične izboljšave, a je končalo razbito.EDA IIIin bržčas tudiEDA IV,sta bila dvokrilna zrakoplova, nadaljnji modeli pa so bili enokrilni. V veliko pomoč delu bratov je bila njuna sestra Luiga Gigia, ki je šivala platna kril. Pod rokami Rusjanov je nadalje nastalo še šest novih letal, medtem pa sta proizvodnjo preselila v lopo blizuMirna,kjer sta na bližnjih travnikih pred javnostjo preizkušala svoje stvaritve; na tem območju je kasneje nastalo tudigoriško-mirensko letališče.

Replika Rusjanovega letala Eda V

Edvard je na prvi letalski prireditvi nastopil po uspešnih poskusih zEDO VinEDO VI28. marca 1910. Slednja je nastopila tudi na mitingu 29. junija istega leta, tokrat je poletela 40 metrov visoko in preletela celotno mirensko polje.

Po izdelaviEDE VIIje konstruktorjema zmanjkalo financ, takisto pa očetovih prihrankov, zaradi česar sta se neuspešno skušala dokopati do finančne pomoči v tujini. Naposled je 1910. leta Edvard na kolesarski dirki spoznalzagrebškegafotografa in poslovnežaMihajla Merćepain ta mu je ponudil sodelovanje. Brata sta se zato preselila v Zagreb in se začela spogledovati s serijsko izdelavo in prodajo letal. Septembra 1910 je tako nastal prototip letala z motorjemGnome,katerega moč je štela 50 konjev; njegovo letalo se je od tal lahko odlepilo po vsega 28 metrih in s tem postavilo svetovni rekord.

Brata sta se januarja 1911 odpravila na promocijsko turnejo pobalkanskihmestih. Po uspešnem nastopu v Zagrebu sta se 8. januarja znašla vBeogradu,kjer je bilo vreme vetrovno tega in tudi naslednjega dne. Kljub temu in svarilom se je Edvard 9. januarja odločil za polet. Vzletel je s polja v Donjem gradu podKalemegdanomin uspešno preletel zidove beograjske trdnjave, ter obletel železniški most na Savi. Publika je bila nad njegovim letenjem navdušena, dokler ni njegovemu letalu močan sunek zlomil krila, krilo je padlo v Savo, letalo pa je z Rusjanom posledično strmoglavilo ob vznožje Kalemegdana, poleg tirov železniške proge. Edvard je utrpel hude poškodbe in umrl med prevozom v bolnišnico. O tem dogodku je pisal srbski arhitekt in pisateljAleksandar Derokov knjigiA ondak je letio jeroplan nad Beogradom.Rusjan je bil pokopan v Beogradu ob navzočnosti 14 tisoč ljudi.[3][4]

Zmago Jelinčič Plemeniti,predsednikSlovenske nacionalne stranke,je decembra 2005 vložil pisno pobudo priVladi Republike Slovenije,da se dogovori z vlado tedanjeSrbije in Črne goreo izkopu in prenosutruplavSlovenijo.[5]

Priznanja

[uredi|uredi kodo]

Poimenovanja

[uredi|uredi kodo]

Po njem se od 14. junija 2008 imenujeLetališče Edvarda RusjanavMariboru.

Po njem se imenujeasteroidglavnega pasu19633 Rusjan,odkrit 13. septembra 1999 naObservatoriju Črni Vrh.

Trgovsko in poslovno središče Eda Center vNovi Goricije posvečeno spominu na Rusjana.[6]

Opombe in sklici

[uredi|uredi kodo]
  1. 1,01,1Brozović D.,Ladan T.Hrvatska enciklopedijaLZMK,1999. — 9272 p.
  2. 2,02,1Record #118945688// Gemeinsame Normdatei— 2012—2016.
  3. »Edvard Rusjan«.Edvin Bernetič.Pridobljeno 17. maja 2007.
  4. »arhivska kopija«.Arhivirano izprvotnega spletiščadne 18. aprila 2021.Pridobljeno 31. avgusta 2013.
  5. »Jelinčič za prenos groba Edvarda Rusjana v Slovenijo«.Siol.Pridobljeno 17. maja 2007.[mrtva povezava]
  6. »Eda Center«.Eda Center.Arhivirano izprvotnega spletiščadne 4. maja 2012.Pridobljeno 6. junija 2012..

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]