Pojdi na vsebino

Fotosfera

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Sončevafotosfera

Fotosfêraastronomskega telesaje območjeatmosfere,kjeroptična globinapostane 2/3 zafotonzvalovno dolžino500nm.Oziroma drugače rečeno je območje kjer telo preneha biti prozorno za navadnosvetlobo.Kerzvezdeverjetno nimajo trdne površine, po navadi s fotosfero opišemo vidno površinoSoncaali drugih zvezd.

TemperaturaSončeve fotosfere je približno5800 K.Zaradi sevanja, ki ga fotosfera vpija iz spodnjih plasti,pliniv njej svetijo. Velik delenergije,ki se sprošča v Sončevi sredici, izžareva fotosfera v obliki svetlobe. Druge zvezde imajo lahko hladnejšo ali toplejšo fotosfero. Debelina Sončeve fotosfere je 300 do 400 km in je optično zelo učinkovita.SvetlostSončeve fotosfere ni povsod enaka in se s časom spreminja. Sestavljajo jokonvekcijske celice,granule- vrhovi plinastih stebrov, ki se dvigajo iz Sončeve notranjosti. Življenjska doba granul je približno 5 do 10 minut, velikost pa od 500 do 1200 km. V povprečju so granule 1800 km narazen. Med granulami so supergranule z velikostjo do 30.000 km in življenjsko dobo do 24 ur. Ne vemo ali se granule pojavljajo tudi na drugih zvezdah. Območja kjer ni granul so pore z velikostjo od 1500 do 4000 km. Pore so lahko zametkiSončevih peg.

Atominegativnegavodika(H-) v fotosferi vpijajo vse sevanje, ki prihaja iz Sončeve notranjosti, in ima tako Sonce zelo oster rob. Drugače pa ne moremo govoriti o atmosferi v strogem pomenu besede. Fotosfero imamo lahko zaradi njene neprozornosti za nekakšno površje Sonca, za najglobji del Sončeve atmosfere.