Pojdi na vsebino

Grammy

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Grammy

Nagrade grammy so dobile ime obliki nagrade-trofeje, ki je v obliki majhnega gramofona.
Podeljeno za Izredni dosežki v glasbeni industriji
Podeljuje National Academy of Recording Arts and Sciences
Država Združene države Amerike
Prvič 1959
Uradna spletna stran

Nagrada GrammyaliGrammy Award(v originaluGramophone Award) je nagrada, ki jo podeljujeNational Academy of Recording Arts and Sciences(Nacionalna akademija snemalnih umetnosti in znanosti) vZdruženih državah Amerikeza izredne dosežke vglasbeniindustriji. Podelitev nagrad poteka enkrat na leto in vključuje nastope priznanih glasbenikov, del podelitve pa je predvajan preko televizije. Ta nagrada ima podobno vrednost kot nagradeemmyza televizijo,tonyza gledališče inoskarza film.

Prva podelitev nagrad grammy je bila 4. maja 1959, kjer so podelili nagrade za glasbene dosežke v letu 1958. 54. podelitev nagrad je bila 12. februarja 2012 na prizorišču Staples Center vLos Angelesu.

Nagrada v obliki gramofona

[uredi|uredi kodo]

Z zlatom prekrite nagrade-trofeje v obliki pozlačenegagramofonaso ročno izdelane v podjetju Billings Artworks vKoloradu.V 90. letih dvajsetega stoletja so trofejo spremenili, iz mehkejše so prešli na trdnejšo zmessvinca,ki je odporen na poškodbe, povečala se je tudi velikost trofeje.[1]Trofeje, na katerih je vgravirano zmagovalčevo ime, so na voljo šele po razglasitvi na podelitvi, zato za podelitev vsakič znova uporabljajo iste nadomestke nagrad.[2]Do februarja 2009 so podelili že 7.578 nagrad grammy.[3]

Kategorije

[uredi|uredi kodo]

Med splošne nagrade spadajo štiri, ki niso omejene na zvrst glasbe:

  • grammy za album letase podeljuje izvajalcu in njegovi producentski ekipi za celotenalbum.
  • grammy za posnetek letase podeljuje izvajalcu in njegovi producentski ekipi za posameznopesem.
  • grammy za pesem letase podeljuje piscu/skladatelju posamezne pesmi.
  • grammy za najboljšega novega izvajalcase podeljuje izvajalcu, ki je v preteklem letu izdal prvi album, s katerim se je predstavil širšemu občinstvu (kar ni nujno njegova prva plošča).

Druge nagrade se podeljujejo za nastope in produkcijo v različnih glasbenih zvrsteh ter za druge dosežke, na primer na področjih umetniškega dela in glasbenih videov. Posebne nagrade se podeljujejo za dolgoletne dosežke v glasbeni industriji.

  1. »Making the Grammy«.Billingsartworks.com. 2006. Arhivirano izprvotnega spletiščadne 23. aprila 2010.Pridobljeno 28. avgusta 2010.
  2. »About Billings Artworks«.Billingsartworks.com. 2006. Arhivirano izprvotnega spletiščadne 23. aprila 2010.Pridobljeno 28. avgusta 2010.
  3. »Neil Portnow's 50th Grammy's Telecast Remarks«.grammy com. 10. februar 2008.Pridobljeno 28. avgusta 2010.