Pojdi na vsebino

Izredno stanje

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Člani kraljevskega malajskega polka med izrednimi dogodki v Maleziji leta 1949 pri pregledu opreme, zaplenjene v napadu

Izredno stanjeje situacija, v kateri je vlada pooblaščena, da lahko zaradi varnosti in zaščite svojih državljanov oblikuje politike, ki jih običajno ne bi smela izvajati. Vlada lahko takšno stanje razglasi obnaravni nesreči,državljanskih nemirih,oboroženih konfliktih,zdravstvenipandemijialiepidemijiali drugibiološki nevarnosti.Vrimskem pravuje njegov konceptiustitium– koncept, po katerem jerimski senatlahko izdal končni odlok (senatus consultum ultimum), ki ni bil predmet spora, vendar je v času sporov pomagal rešiti življenja.

Izredne razmere se lahko uporabijo tudi kot utemeljitev ali pretveza za začasno ukinitev pravic in svoboščin, zajamčenih zustavoali osnovnim zakonom države, včasih zvojnim stanjemali ukinitvijo načelahabeas corpus.Postopek in zakonitost tega se med državami razlikujeta. V Sloveniji možnost razglasitve izrednega stanja opredeljuje 92. členUstave,razveljavitev ali omejitevustavnih pravicv tem okviru pa 16. člen Ustave.[1]

Razmerje do mednarodnega prava

[uredi|uredi kodo]

V skladu z mednarodnim pravom se lahko pravice in svoboščine med izrednim stanjem začasno odvzamejo, odvisno od resnosti izrednih razmer in vladne politike.

Uporaba in stališča

[uredi|uredi kodo]

Čeprav je razglasitev izrednega stanja v demokraciji dokaj redka, gadiktatorskirežimi pogosto razglasijo in podaljšajo za nedoločen čas ali daljše časovno obdobje, da lahko na tej podlagi kršijo človekove pravice svojih državljanov, ki jih običajno varujeMednarodna konvencija o državljanskih in političnih pravicah.[2]V nekaterih primerih razglasijo tudivojno stanje,ki da večja pooblastila za ukrepanjevojski.V drugih primerih izrednega stanja ne razglasijo in vlada sprejema ukrepede factoali z zavezujočimi odloki. Nicole Questiaux (Francija) in Leandro Despouy (Argentina), dva zaporednaposebna poročevalca Združenih narodov,sta mednarodni skupnosti priporočila, da sprejme naslednja »načela«, ki jih je treba upoštevati pri razglasitvi izrednega stanja ali ob izrednem stanjude facto:zakonitost, razglasitev, obveščanje, časovna omejitev, izjemna grožnja, sorazmernost, nediskriminacija, združljivost, skladnost in komplementarnost različnih norm mednarodnega prava (prim. "Question of Human Rights and State of Emergency" [Vprašanje človekovih pravic in izredno stanje], E/CN.4/Sub.2/1997/19, II. poglavje).

Četrti členMednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah(ICCPR) državam ob izrednem stanju dovoljuje odstopanje pri nekaterih pravicah, ki jih zagotavlja ICCPR. Vsi ukrepi, ki odstopajo od obveznosti iz pakta, pa morajo ostati v obsegu, ki ga zahtevajo razmere, država pogodbenica pa jih mora napovedatigeneralnemu sekretarju Združenih narodov.Evropska konvencija o človekovih pravicah[3]inAmeriška konvencija o človekovih pravicah[4]imata podobne določbe o odstopanjih. Odstopanja odmednarodnih konvencij o deluniso dovoljena.

Nekateripolitični teoretiki,na primerCarl Schmitt,trdijo, damočodločanja o uvedbi izrednega stanja določa samosuverenost.V deluState of Exception(2005)jeGiorgio Agambento stališče kritiziral z argumentom, da razglasitev izrednega stanja nekaterim ljudem odvzame njihove državljanske in politične pravice, namesto njega pa je ponudil razlago ohomo sacer.[5]

Stopnjevanje

[uredi|uredi kodo]

V številnihdemokratičnihdržavah obstaja vrstapravnihopredelitev posebnih izrednih razmer,[6]koustavadržavedelno miruje, odvisno od narave zaznane grožnješirši javnosti.Glede na resnost lahko vključujejo:

  • Vojno stanje,ko se državljanske pravice strogo omejijo z vzpostavitvijovojaške oblastiv suvereni državi, na primer v času skrajne nevarnostiinvazijeali dejanskihsovražnostitujih sil.
  • Stanje obleganja, ko se pogosto omejjijo državljanske pravice nekaterih oseb ali skupin, na primer političnih aktivistov, da se na primer preprečivstajaali organizacijaveleizdajedomnevnimagentom provokatorjem.
  • Civilne izredne razmere pri ukrepanju na območjih katastrof, če je potrebna uporaba izrednih virov za obvladovanje nevarnih situacij, kot sonaravne nesrečeali obsežnanamernapoškodba lastnine,kakršna lahko nastane med nemiri ali pripožigu.Poleg rednih služb za nujne primere se v posebej nevarnih razmerah za preprečevanje plenjenja ali dostavo pomoči včasih lahko aktivirajo tudivojaške sile.

Zloraba

[uredi|uredi kodo]

Razglasitev izrednega stanja je mogoče zlorabiti. Država lahko ta mehanizem zlorabi za zatrtje notranjih nasprotovanj, ne da bi ji bilo treba upoštevatičlovekove pravice.Primer je poskus državnega udara avgusta 1991 vSovjetski zvezi(ZSSR), ko so se voditelji udara sklicevali na izredno stanje; neuspeh državnega udara je privedel dorazpada Sovjetske zveze.

Odstopanja držav, ki so ratificirale zavezujoče mednarodne sporazume, kot so ICCPR, ameriška in evropska konvencija o človekovih pravicah ter mednarodne konvecije o delu, ali pristopile k njim, spremljajo neodvisni strokovni odbori, regionalna sodišča in druge države pogodbenice.[7]

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]
  1. Šturm, Lovro, ur. (2002).»Komentar Ustave Republike Slovenije«.Fakulteta za podiplomske državne in evropske študije, Univerza v Ljubljani.
  2. See Judson, 2012, "Where is R2P grounded in international lawArhivirano2020-09-22 naWayback Machine.".
  3. European Convention on Human Rights,člen 15
  4. American Convention on Human Rights,27. člen
  5. Agamben 2005harvnb napaka: multiple targets (3×): CITEREFAgamben2005 (pomoč)
  6. USA ASTHO Emergency toolkit fact sheet
  7. »Algeria's state of emergency to be lifted 'imminently'«.BBC News. 22. februar 2011.Pridobljeno 29. marca 2011.

Bibliografija

[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]