Pojdi na vsebino

Družba Jezusova

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
(Preusmerjeno s straniJezuit)
Družba Jezusova
Societas Iesu
SloganAd maiorem Dei gloriam
(Vse v večjoBožjoslavo)
Nastanek27. september 1540
Ustanoviteljsv. Ignacij Lojolski
sv. Frančišek Ksaverij
Peter Faber
Alfonso Salmeron
Diego Laínez
Nicholas Bobadilla
Simão Rodrigues
Kraj ustanovitvePariz
TipKatoliški verski red
SedežGeneralna kurija
Borgo S. Spirito 4, 00195 Roma-Prati,Rim,Italija
Spletna stranhttps://www.jesuits.global/


Družba Jezusovaoziromajezuitialijezusovci[1]je skupnostmoškihredovnikovrimskokatoliške cerkve.Leta1534jo je ustanovila skupina diplomirancevpariškeuniverze,ki jo je vodilIgnacij Lojolski.Uradno ime skupnosti jezuitov jeDružba JezusovaizlatinskegaSocietas Iesu.

Na svetu je danes okoli 21.000 jezuitov, katerih geslo je »Vse v večjoBožjoslavo« (latinskoAd maiorem Dei gloriam).

Zgodovina skupnosti

[uredi|uredi kodo]
Poveličanjesvetega Ignacija Lojolskega,1675, Diego Díez Ferreras.

Nastanek

[uredi|uredi kodo]

Družbo Jezusovo je leta 1534 ustanovilIgnacij Lojolski.S šestimi somišljeniki so v Parizu dali obljubeuboštvainčistosti.Odločili so se, da grejomisijonaritvSveto deželo.Vojna medBenečaniinTurkijim je preprečila to namero, zato so začeli delovati po mestih na severuItalije.Pridružilo se je več novih članov, zato so zaprosilipapeža Pavla III.za priznanje in usmeritev reda. Leta 1540 jo je papež potrdil kot red katoliških duhovnikov. Edini vir dohodka je bilamiloščina.Za vrhovnega predstojnika (generala) je bil izvoljen Lojolski, ki je preostanek življenja preživel v Rimu. Tam je pisalPravilareda (Konstitucije) in vodil hitro napredujoči red.[2]

Značilnosti

[uredi|uredi kodo]

Za novi red je bila značilna močna centralizacija. Vse voditelje reda je imenovalgeneral,čigar mandat je bil dosmrtni.Konstitucijeniso predpisovale nobene posebne redovniške obleke, telesne pokore, postov in skupnih molitev pri vsakodnevnembogoslužju.Lojolskemu so bili pomembni novinci, za katere je zahteval skrben izbor in trdo urjenje. Čez čas je postala običajna priprava dolga 15 let. Poudarjal je pokorščino in povezanost spapeštvom.Glavna skrb je bila namenjena notranjemu življenju vsakega jezuita. To je temeljilo nameditacijiinDuhovnih vajah.Namen molitve naj bi bil, da človeka okrepi za oznanjevanje vere drugim.[2]

Širjenje reda

[uredi|uredi kodo]

Čeprav je bila Lojolskijeva glavna skrb kakovost jezuitov, se je red množično širil. Leta 1556 je bilo jezuitov več kot 1000. Večinoma so delovali vŠpaniji,naPortugalskemin vItalija.Bili so tudi vFranciji,vIndiji,vBrazilijiin vAfriki.[2]

Leta 1626 jih je bilo več kot 15.000. Naslednjih 130 let je njihovo število naraščalo. Delovali so po vsem svetu.[2]

Izgon jezuitov

[uredi|uredi kodo]

V 18. stoletju so bili očetje jezuiti številni in bogati, veljali so za cerkveno aristokracijo; v vsej katoliški polovici Evrope je izbrani cvet mladine obiskoval njihove šole; usmerjali so mišljenje kraljev in kraljic; imeli so svoje misijone naKitajskem,imeli so glavno besedo v španskih ter portugalskihkolonijahJužne Amerike.V nekaj letih pa se je ta mogočnost zrušila.

Očitali so jim, da je bila njihova morala preveč prizanesljiva, vedno pripravljena k transakcijam, nagnjena k prilagoditvam; kako je njihova nadrobna kazuistika kaj primerna, da jo obrnejo v svoj prid grešniki; kako je njihov bog slaboten in pristranski, saj podeljuje svojo milost tistim, ki ga zanjo ne prosijo in najde v še takih človeških napakah nagib za upravičenje; kako so bili dosti preveč zapleteni v stvari tega sveta, na nebesa pa so pozabljali. Čeprav očitki niso bili novi, so bili vse bolj številčni in poudarjeni.

Prvi spopad na evropskih tleh se je odvil naPortugalskem,kjer jeJosé de Carvalho e Mello,ki ga je1750v ministrstvo poklical kraljJožef II.,sprožil reformiranje Portugalske, pri čemer je nastopil zoper ovire državni oblasti. Tako se je med drugim spopadel z jezuitskim redom.1757jim je prepovedal, da bi smeli biti še dalje spovedniki kraljevske družine, leto kasneje jim je prepovedal pridigati in spovedovati. 3. septembra tistega leta so izvedli atentat na kralja Jožefa II., v zaroto so vpletli jezuite in jih izgnali.

V Franciji so za obračun izrabili delo patra Berruyera z naslovomHistorie du Peuple de Dieu(Zgodovina božjega ljudstva), katerega prvi del je izšel1728,drugi1753.V njem je med drugim pisal, da so svetopisemski teksti nejasni, da ne predstavljajo enotnega in skladnega zgodovinskega dela, da v njih ne manjka dvoumnosti, katere je treba razložiti. Čeprav so patra formalno obsodili njegovi predstojniki, je graja zavoljo pohujšanja padla na ves jezuitski red. Jezuite so nekoliko kasneje obsodili, da niso nič drugega kot preoblečenideisti.18. novembra1764je kralj Francije izključil jezuite iz svojega kraljestva.

Leta1766jeljudska vstaja,imenovanaupor klobukov,prestrašila kraljaKarla III.,ki je čez noč zapustilMadrid.Ko so jo zadušili, so krivce med drugim našli pri jezuitih. Kralj je objavil odlok, ki je vključeval zasedbo jezuitskih hiš in izgon iz dežele.

Paul Hazard, francoski zgodovinar, ocenjuje, da so bili jezuiti po vsej Evropi postavljeni v nemilost zavoljo dveh lastnosti 18. stoletja:

  • širjenje idejrazsvetljenstvain
  • volje držav, da se dokončno ločijo od cerkvenega vpliva in oblasti.[3]

Sklici in opombe

[uredi|uredi kodo]
  1. Jezusovec (fran.si)
  2. 2,02,12,22,3Zgodovina krščanstva.Ljubljana: Državna založba Slovenije. 1992. str. 417–421.COBISS29084160.
  3. Hazard, Paul (1960): Evropska misel v XVIII. stoletju, Državna založba Slovenije, Ljubljana, str. 102 - 108.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

Viri in literatura

[uredi|uredi kodo]
  • Jezuiti.Splošni religijski leksikon: A-Ž.Ljubljana: Modrijan, 2007. (COBISS)

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]