Pojdi na vsebino

Jošivara

Čas cvetenja češenj v Nakanochoju Yoshiwara,avtorUtagava Hirošige;slika prikazuje glavno ulico, obkroženo s hišami za užitek, ok. 1848-1849
Nočna scena Jošivare,slikaukijo-e,avtor Kacušika Ōi
Ženske Jošivare, fotografija v obdobju Meidži

Jošivara( cát nguyên ) je bila znanajūkaku(»okrožje rdečih luči«) vEdu,današnjemTokiunaJaponskem.Jošivara, ustanovljena leta 1617, je bila ena od treh dovoljenih in znanih četrti rdečih luči, ki jih je v začetku 17. stoletja ustvarilšogunat Tokugava,poleg Šimabare vKjotuleta 1640[1]in Šinmači vOsaki.

Zabava, ki jo je ustvaril šogunat, da bi omejil okus in ločil razrednouveau riche(novi bogataši) oziromačōnin(trgovci), in je bila ponujena v Jošivari, skupaj z drugimi licenciranimi okrožji, je sčasoma povzročila nastanekgejš,ki so postale znane kot modne spremljevalke razredačoninin hkrati povzročilo propadoiran,kurtizanvišjega razreda v četrtih rdečih luči.

Zgodovina

[uredi|uredi kodo]

17. in 18. stoletje

[uredi|uredi kodo]

See also: Prostitution in Japan

Zemljevid Jošivare iz leta 1846
Zemljevid Jošivare iz leta 1905
Jošivara v obdobju Taišo v 1920-ih

Licenčno okrožje Jošivara je bilo ustanovljeno v mestu Edo, blizu območja, danes znanega kot Nihonbaši, ki je samo blizu začetka cesteTōkaidō,glavne poti v zahodni Kjoto vobdobju Edo.

Leta 1656 se je vlada zaradi potrebe po prostoru, ko je mesto raslo, odločila preseliti Jošivaro, pri čemer so načrtovali, da se okrožje preseli na sedanjo lokacijo severno od Asakuse na obrobje mesta.

Prvotno okrožje Jošivara, ki je bilo ustanovljeno nekaj desetletij prej, je zgorelo skupaj z večjim delom mesta vvelikem požaru Meirekileta 1657; nato je bilo obnovljeno na novi lokaciji, imenovaniŠin Jošivara(Nova Jošivara), stara lokacija pa je bila znana kotMoto Jošivara(Originalna Jošivara), čeprav je bil vzdeveknovasčasoma opuščen, z obnovljeno okrožje postane znano preprosto kot Jošivara.[2]

Jošivara je bila dom približno 1750 ženskam v 18. stoletju, v zapisih o približno 3000 ženskah iz vse Japonske naenkrat. Mnoge so bile običajno zavezane svojim bordelom; če bi jih zadolžili starši, bi pogosto prejele večje predplačilo. Čeprav najemne pogodbe pogosto niso trajale več kot pet do deset let, so lahko zaradi dolga, ki so si ga včasih nakopičile te ženske, tam delale veliko dlje. Vendar pa jih je veliko število bodisi odslužilo svoje pogodbe in se poročilo s stranko, se zaposlilo (vključno z drugimi oblikami prostitucije) ali pa se vrnilo v svoje družinske domove. V teh primerih so se lahko predplačila, ki so jih prejeli ženski starši, uporabila za financiranje njene dote.[3]Kljub temu je veliko žensk umrlo tudi zaradi spolno prenosljivih bolezni ali po neuspelih splavih, preden so izpolnile svoje pogodbe.[4]

Če je bila izbrana za pravilno usposabljanje v mladosti, je lahko deklica, ki je bila zaposlena v bordelu, postala vajenka kurtizane na visokem položaju; ko je bila deklica dovolj stara in je končala šolanje, je sama postala kurtizana in se prebijala navzgor. Druga pot do uspeha in morebitne svobode za zaposleno žensko v Jošivari je bila, da je bogat moški odkupil njeno pogodbo od bordela in jo tako obdržal kot svojo ženo ali ljubico; nadaljnja pot je bila, da je ženska delala dovolj uspešno, da si je sčasoma lahko kupila lastno svobodo, čeprav je bil to neobičajen in redek pojav.

Družbeni razredi v Jošivari niso bili strogo razdeljeni; navadni prebivalec z dovolj denarja bi bil enakovredensamuraju,in čeprav so samuraje odvračali od vstopa v Jošivaro, so to pogosto storili, edina zahteva je bila, da so orožje pustili pri vhodu v mesto. Po zakonu so obiskovalci bordela smeli ostati le eno noč in en dan naenkrat. Tako kot vse uradne politike za Jošivaro je bila tudi ta le redko spoštovana.

Po ustanovitvi je Jošivara postalo močno komercialno območje, kjer se je moda, ki so jo v mestu ustvarjale prostitutke, pogosto spreminjala in ustvarila veliko povpraševanje pri trgovcih in obrtnikih. Tradicionalno naj bi prostitutke nosile samo preprosta modra oblačila, vendar je bilo to le redko uveljavljeno. V nasprotju s tem sooiran(kurtizane) najvišjega ranga postale simbol vrhunca mode obdobja Edo, oblečene v barvite in drage svilenekimone,skupaj z dovršenimi pričeskami in številnimi lasnimi dodatki; te obleke so pogosto narekovale sodobne trende mode na Japonskem tistega časa.

Džōkan-dži: pokopališče je počivališče na tisoče prostitutk v Jošivari

Kljub ugledu Jošivare in njenih najvišjih kurtizan je večina prostitutk, ki so delale na tem območju, prihajala iz revnih družin, pogosto so jih izkoriščali in so bile tako revne, da so njihova telesa, ko so umrle, anonimno prinesli v tempelj Džōkan-dži levo pri zadnjem vhodu, pravi pokop je bil predrag, da bi si ga lahko privoščili. Tempelj je zato postal znan tudi kotNage-komi dera(»tempelj za zavržene«); spomenik v templju na tisoče anonimnih prostitutk Jošivara je bil posvečen v dobi Meidži.[5]

19. stoletje do danes

[uredi|uredi kodo]

Leta 1893 je bilo na tem območju več kot 9000 žensk, od katerih so mnoge trpele zasifilisom.Leta 1913 je območje poškodoval obsežen požar, desetletje pozneje pa gaveliki potres v Kantojuše dodatno poškodoval do točke skoraj izbrisa. Vendar pa je Jošivara ostala v poslu kot tradicionalna četrt rdečih luči, dokler japonska vlada leta 1958 podrugi svetovni vojnini prepovedala prostitucije.

Čeprav je tehnično nezakonito – z definicijo prostitucije pozakonu o preprečevanju prostitucijekot »prodorni spolni odnos z nedoločeno osebo za plačilo«, druge oblike spolnega dela, ki ne kršijo tega zakona, še vedno obstajajo v sodobnem območju Jošivare, v delu mesta blizu postaje Minova na progi Hibija, zdaj znano kot Senzoku Jon-čōme, ki ohranja veliko številokopališčin drugih prikritih prostorov za spolne storitve.

Ljudje in storitve

[uredi|uredi kodo]
Kurtizane občudujejo cvetlični aranžma,folio iz serijeOgledalo lepih žensk zelenih hiš(Seirō bidžin avase sugata kagamiThanh lâu mỹ nhân hợp tư kính ) Jošivare, ki sta jo leta 1776 izdala Tsutaya Jūzaburō in Yamazaki Kinbei

Ljudje, vključeni vmizu šōbai( thủy thương mại, »trgovina z vodo«, evfemizem za nočno zabavo na Japonskem, ki jo ponujajo hostese ali okrepčevalnice, bari in kabareji.)[6]), bi vključevalihōkane(komike),kabukiigralce, plesalce, gizdaline, skrivače, dekleta iz čajnic, Kanō (slikarje uradne slikarske šole), kurtizane, ki so prebivale vseirō(zelenih hišah) in gejše v svojiokija(prenočišče/pivnica, s katero jemaikoali gejša povezana med svojo kariero gejše).

Seksualne delavke, najdene v Jošivari, so sestavljalejūdžo(dobesedno »ženska užitka«; redne prostitutke okrožja),kamuro(mlade študentke),šinzō(študentke),haši-džōro(kurtizane nižjega ranga), kōši-džōro (visoke kurtizane tik podtajū),tajū(visoke kurtizane),oiran(posebna kategorija kurtizan na visokem položaju),jarite(starejše spremljevalke zaoiran) injobidaši,ki so nadomestiletajū,ko so bile umaknjene s trga.

Poleg kurtizan so bile še gejše, gejše vajenke,otokogejše (moške gejše),danne(pokroviteljice gejš) ter vodje čajnic inokija.Meja med gejšami in kurtizanami je bila uradno ostro zarisana kmalu po nastanku poklica gejše; sprejeti so bili zakoni, ki gejšam prepovedujejo spolne odnose s stranko. V resnici so obstajale številne izjeme, z gejšami, ki so bile malo več kot samojūdžo,do gejš, ki so ponujale le umetniško zabavo in druženje.

Jošivara danes

[uredi|uredi kodo]
Osrednje križišče Jošivara Koban leta 2006. Ustanove trgovine s spolnostjo se vrstijo na obeh straneh ulic.

Danes Jošivara približno ustrezaTokio Taitō-ku Senzoku 4 Chōme( đông kinh đô đài đông khu thiên thúc 4 đinh mục ). Medtem ko je Jošivara danes zelo podobna številnim drugim soseskam sodobnega Tokia, ohranja zapuščino svoje preteklosti, saj vsebuje komercialne ustanove, ki se ukvarjajo s trgovino s spolnostjo, čeprav je policija leta 2007 zatrla kopališka območja.[7]Ulični mrežni vzorec ter templji in svetišča iz preteklih časov še vedno obstajajo.[8]

V popularni kulturi

[uredi|uredi kodo]
  • Drugo dejanje opereIris(1898)Pietra Mascagnijaje postavljeno v Jošivaro.
  • "Jošivara" je ime futuristične četrti rdečih luči v klasičnem nemem nemškem filmuMetropolis(1927).
  • Francoski filmJošivaraiz leta 1937 v režiji Maxa Ophülsa je postavljen v Jošivaro sredi 19. stoletja.
  • Japonski filmUlica sramoteiz leta 1956 v režiji Kenjija Mizogučija je postavljen v Jošivaro sredi 20. stoletja.
  • Japonski filmOdraščanjeiz leta 1955 v režiji Heinosukeja Gošoja je postavljen v Jošivaro v zgodnja leta obdobja Meidži.
  • Jošivara se redno pojavlja vanimejuGin Tama.
  • V stranskem poglavjuRurouni Kenšin: To Rule Flameje Šišio Makoto srečal svojega ljubimca Komagata Jumija v Jošivari. Jumi je tam delal kotoiranna visokem položaju.
  • VdžoseimangioiranČiraši protagonist Haru Hanamori potuje v času v obdobje Edo Jošivare in postaneoiran.
  • Plošča francoske jazzovsko-progresivne skupine Ghost RhythmsLive at Jošivara(2019) pri založbi Cuneiform Records je poimenovana po Jošivara Clubu v klasičnem nemem nemškem filmuMetropolis(1927).
  • Japonski zvočni posnetek za videoigro Silent Hill 4: The Room, ki ga je zložil Akira Jamaoka, vključuje zvočno dramoInescapable Rain in Jošivara,ki jo pripoveduje Teisui Ičirjusai. Pesem jekaidan,ki je postavljena v obdobje Edo o ženski, ki je prevarana in pošlje svojo hčer delat za služkinjo k sorodnici, ne da bi vedela, da bo prisiljena delati v bordelu.
  • Okrožje rdečih luči v Jošivari služi kot prizorišče druge sezone (s podnaslovom du quách biên;Jūkaku Hen) anime serijeDemon Slajer: Kimecu no Jaiba.[9][10]
  • Okrožje rdečih luči Jošivara je bilo ponavljajoče se dogajanje v mangiJinavtorja Motoka Murakamija.
  1. Avery, Anne Louise.Flowers of the Floating World: Geisha and Courtesans in Japanese Prints and Photographs, 1772–1926[Exhibition Catalogue] (Sanders of Oxford & Mayfield Press: Oxford, 2006)
  2. Cecilia Segawa Seigle, Amy Reigle Newland, et al.,A Courtesan's Day: Hour by Hour(Hotei, Amsterdam, 2004), pp. 9–11.
  3. Embree, John F.Suye Mura: a Japanese Village,Ann Arbor: Center for Japanese Studies University of Michigan, 1995.
  4. Sone Hiromi. “Prostitution and Public Authority in Early Modern Japan,” inWomen and Class in Japanese History,edited by Hitomi Tonomura, Anne Walthall, and Haruko Wakita. 169-85. Ann Arbor: Center for Japanese Studies the University of Michigan, 1999.
  5. »The "Throw-Away Temple" - Jim O'Connell Photographs, The Blog«.16. junij 2010. Arhivirano izprvotnega spletiščadne 16. junija 2010.
  6. Dalby, Liza.Geisha(London: Vintage, 2000)
  7. Screiber, Mark, "A soapland cleanup that could make a mess",Japan Times,22 July 2011, p. 17.
  8. Waley, P. pp. 201–211.
  9. »Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Manga Gets New TV Anime This Year«.Anime News Network(v angleščini).Pridobljeno 14. februarja 2021.
  10. Harding, Daryl.»Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba TV Anime Season 2 Premieres in 2021«.Crunchyroll(v ameriški angleščini).Pridobljeno 14. februarja 2021.

Literatura

[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]