Pojdi na vsebino

Kvasovka

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
(Preusmerjeno s straniKvasovke)

Kvasovkesoevkariontskienoceličniorganizmi iz kraljestvagliv.Skupina zajema okrog 1500 znanihvrst,okrog odstotek vseh vrst gliv. Čeprav so enocelični organizmi, so se glive razvile izvečceličnihprednikov. Nekatere vrste imajo sposobnost razvoja večceličnih značilnosti s tvorbo nizov povezanihcelic.Kvasovke imajo tipično premer 3-4µm,vendar med vrstami precej variira in lahko nekatere zrastejo do 40µm.Večina kvasovk se razmnožuje nespolno zmitozo.

Kvasovke ne tvorijo enovitetaksonomskealifilogenetskeskupine. Filogenetska raznolikost kvasovk je tolikšna, da jih delimo v dve ločeni debli:AscomycotainBasidiomycota."Prave" kvasovke razvrščamo vredSaccharomycetales.V različnih jezikih besedo kvasovka uporabljamo kot sinonim za vrstoSaccharomyces cerevisiae,ki je gospodarsko pomembna pri pridobivanju alkoholnih pijač sfermentacijoin pri peki kruha iz kvašenega testa. Pokvasuje ta skupina gliv dobila tudi ime.

Nekatere vrste, kot na primerCandida albicans,so oportunistični patogeni in lahko povzročijo okužbe pri ljudeh. Kvasovke vrsteSaccharomyces cerevisiaepri fermentaciji pretvarjajoogljikove hidratevogljikov dioksidinalkohole.Ta proces ljudje že tisočletja uporabljajo pri peki (kvas) in proizvodnji alkoholnih pijač.

Kvasovke uporabljajo pri proizvodnjietanolav industrijibiogoriv.Pred kratkim so jih uporabili tudi pri generaciji električne energije v mikrobioloških gorivnih celicah.

Kvasovke so pomembni organizmi v raziskavahcelične biologijein so med najbolje raziskanimi evkariontskimimikroorganizmi.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]