Pojdi na vsebino

Lombardija

Lombardija

Lombardia
Lombardéa
Regione Lombardia
Zastava Lombardija
Zastava
Grb Lombardija
Grb
Himna: Lombardia, Lombardia[1]
Koordinati:45°35′08″N9°55′49″E/ 45.58556°N 9.93028°E/45.58556; 9.93028
DržavaItalija
Glavno mestoMilano
Upravljanje
• Vrstapolpredsedniški sistem
• TeloRegionalni svet
• predsednikAttilio Fontana
Površina
• Skupno23.844 km2
Prebivalstvo
(31. december 2019)[2]
• Skupno10.103.969
• Gostota420 preb./km2
Demonimit.Lombardo (moški),
Lombarda (ženska)
slov.Lombard (moški),
Lombardka (ženska)
Časovni pasUTC+1(CET)
PoletniUTC+2(CEST)
Koda ISO 3166IT-25
HDI (2018)0,902[3]
zelo visok· 4. od 21
Regija NUTSITC
Spletna stranwww.regione.lombardia.it

Lombardíja(vitalijanskemizvirnikuLombardia), je ena od dvajsetihdežel,ki sestavljajoItalijo.Je najbolj poseljena med njimi, saj ima kar okoli 10 milijonov prebivalcev. Naseverumeji sŠvico,nazahoduz deželoPiemont,najuguzEmilijo - Romanjoin navzhoduzBenečijoterTrentino - Alto Adige.Deli se na dvanajstpokrajin:Bergamo(244občin),Brescia(206 občin),Como(162 občin),Cremona(115 občin),Lecco(90 občin),Lodi(61 občin),Mantova(70 občin),Milano(189 občin),Monza in Brianza(od leta 2009) (50 občin),Pavia(190 občin),Sondrio(78 občin),Varese(141 občin).

Zemljepisna lega[uredi|uredi kodo]

Satelitska slika Lombardije

Ozemlje je nižinsko (47 %) in gorato (41 %), v manjši meri (12 %) tudi gričevnato.Morfološkoje razdeljena na štiri ločena področja: visokogorsko (Alpe), višinsko (Predalpein gričevje), visokoravninsko in nizkoravninsko obrekiPad.V Alpah so na italijanski strani skupinaAdamello(3539 m),Piz Bernina(Pizzo Zupò (3996 m),Ortler(Cevedale 3764 m,ledenikForni 12 km²) in druge. Predalpe, ki dosežejo malo čez 2500 m, so po večini nastale zgeološkimisedimentacijami,kar je dovolilo nastanek globokihledeniškihdolin, po katerih potekajo večje reke (Pad, Adda, Oglio, Mincio, Ticino). Ob vznožju Alp in Predalp ležijo velikajezera(Garda370 km²,jezero Maggiore212 km²,Komsko jezero146 km²,jezero Iseo65 km²), pa tudi več manjših (Ceresio, Eridio, Annone, Varese).

Kot vsa severnaPadska nižinasploh, se ravninski predeli Lombardije ločijo na visoko in nizko ravnino (altainbassa pianura), in sicer glede nanadmorsko višino,ki opredeljuje dve popolnoma različni ozemlji. Višji predeli so aluvialnega (naplavinskega) značaja in torej močno prepustni:padavinepronicajo globoko v teren do neprepustnihglinastihplasti, ki sestavljajo dno Padske nižine in nizko ravnino ob reki. Na stičišču obeh, podzemni tokovi pridejo na plano kotkraški izviriin zaradi majhnega padca ustvarjajomokriščain posebno rodovitna zemljišča. Onstran Pada se nizka ravnina dvigne naravnost v prve obronkeApeninov.

Podnebje[uredi|uredi kodo]

Podnebje je v glavnemcelinsko,z občutnimi odstopanji glede na lokalne geografske lastnosti ozemlja. VnizkiPadski nižini, kjer je obilo vode, je pogostamegla.Zimsketemperature lahko padejo tudi pod -10 °C,poletjapa so soparna, s temperaturami nad 30 °C in preko 90 %vlage.V Predalpah je podnebje zmerno hladno in pozimi radosneži.Posebno ugodno je podnebje okoli jezer, kjer je skorajsredozemsko,z milimi zimami in sicer toplimi, a ne vlažnimi poletji. Ti ugodni klimatski pogoji dovoljujejo celo, da na primer ob Gardskem jezeru gojijooljkeinagrume.

Nasprotno vplivajo negativno na podnebne razmere velikimestni agregati,v katerih je zaradiindustrializacijein visokegostote prebivalstvaonesnaženje zrakazelo visoko. Temperatura je v mestih povprečno za 2 °C višja kot v bližnji mestni okolici, a negativni vpliv velemest sega na splošno široko naokoli. Po podatkihESA(European Space Agency)[6]je Padska nižina na četrtem mestu v seznamu svetovno najbolj onesnaženih področij, skupno s področjemBeneluks-Porurje.

Zgodovina[uredi|uredi kodo]

Prvi znaki človeškega bivanja v teh krajih segajo daleč vprazgodovino,vmezolitik.O tem pričajo velika najdiščapetroglifov(prazgodovinskih stenskih poslikav) nad jezerom Iseo, kjer so v prvih letih dvajsetega stoletja odkrili več kot 350.000 slik. Gre za bogate dokaze o bivanju plemenaKamunovv doliniVal Camonica(izg.Valkamònika) od prazgodovinskih časov do leta 16 pr. n. št., ko so deželo zasedliRimljani.V preostali Padski nižini so bivaliKelti(Galci), ki so se podali proti Rimu leta 194 pr. n. št. Zaradi ugodne lege se je celotno področje že tedaj naglo razvijalo. Leta 313 je prav v Milanu cesarKonstantin I. VelikirazglasilMilanski edikt,s katerim je zagotavljal nevtralnost cesarstva v verskih zadevah. Po padcu cesarstva so si deželo lastiliOstrogotiinBizantinci,dokler jih niso premagali leta 569Langobardi.Ti so postavili svojo prestolnico v mestoPaviain ostali na oblasti do leta 774, ko jih je napapeževpoziv napadel in premagalfrankovskikraljKarel Veliki.Ta je uvedelfevdalnoureditev dežele, ki je trajala dolgo vsrednji vek.Med 12. in 14. stoletjem so se uveljavilesinjorije,od katerih sta bili najmočnejšidružina GonzagavMantoviindružina Sforzav Milanu. Ob koncu 15. stoletja je Lombardija spet prišla v tuje roke, najprejfrancoske,natošpanske.Dežela je počasi propadala in obdobne epidemijekugeso stanje še slabšale. Skozi vse 18. stoletje so bili na oblastiHabsburžani,nato za dvajset letNapoleon,nato spet Avstrijci. A časi so se spreminjali: po hudih bojih se je leta 1859 Lombardija osamosvojila in se postopoma do leta 1861 priključilaKraljevini Italiji.

Gospodarstvo[uredi|uredi kodo]

Zindustrijsko revolucijov19.stoletjuse je Lombardija uveljavila kot najbolj razvita italijanska dežela. Pozneje je bil tudi povojni pospešeni razvoj Italije 20. stoletja prav tako tukaj najbolj viden. Čeprav se ostale dežele severne Italije naglo približujejo lombardskim standardom, velja še vedno Lombardija za najbogatejšo italijansko deželo in med najbogatejšimi v svetovnem merilu.Eurostat[7]jo glede na bruto dohodek postavlja na 22. mesto, to je pred države, kot so na primerSaudova Arabija,NorveškaaliRepublika Južna Afrika.

Gospodarski razvoj dežele je v glavnem odvisen od raznolikosti gospodarskih področij, saj so dobro zastopani takokmetijstvoinživinoreja,kot razne vrsteindustrijein storitev. Današnja visoka razvojna stopnja izhaja seveda v veliki meri iz ugodnih pogojev za kmetijstvo, ki se je prvo poslužilostrojevin s tem podprlo industrijo. Ekonomsko blagostanje je potem omogočilo popolnobonifikacijoPadske nižine in nastanek edinstvenega sožitja med kmetijstvom in industrijo, ki je značilno za moderna gospodarstva. Poljedelski proizvodi so predvsemžita,povrtnine,sadjeinvino,pa tudikrmaza prehrano številnih glavgovedainprašičev.Industrija je razvita na vseh področjih: izstopastrojna,elektronska,tekstilna,kemičnainpetrokemična,farmacevtska,živilska,pa tudi industrija obutve,pohištvaintiska.Skoraj polovica lombardske industrije je strjena okoli Milana. Na področju uslug je treba omenitifinančnodejavnost, saj je Milanskaborzamed najvplivnejšimi vEvropi.Prav tako je važenMilanski velesejem,ki ima trenutno največje razstavišče v Evropi.

Omembe vreden v Lombardiji jevodni promet,čeprav dežela nima izhoda na morje. Ima pa odlično urejeno rečno in jezersko plovbo, ki sprekopipovezujepristaniščaodCasale Monferrata(vPiemontu) skozi vso Padsko nižino doBenetk(vBenečiji).

Prebivalstvo in jezik[uredi|uredi kodo]

V Lombardiji živi skoraj deset milijonov prebivalcev, kar je več kot 16 % vsega italijanskega prebivalstva, zato je dežela na prvem mestu v državi bodisi po številu prebivalcev, kot tudi po številupokrajininobčin.Gostota je preko 400 ljudi na km², kar postavlja deželo na drugo mesto v državi zaKampanijo.Naseljenost je zelo neenakomerna. Približno 70 % vsega prebivalstva je strjenih v predalpskem pasu, ki ga pokrivajo pokrajine Varese, Como, Lecco, Milano in Bergamo, kjer si mestna območja sledijo praktično brez presledkov. Naseljenost se počasi krči proti nižavju, višinski svet pa je redko naseljen.

V prvih povojnih letih je število prebivalcev vse Lombardije komaj presegalo štiri milijone in je bila bilanca med rojenimi in umrlimi negativna. Porast prebivalstva, ki se je v zadnjih petdesetih letih več kot podvojilo, je treba pripisati predvsem imigraciji iz drugih italijanskih dežel.

Administrativna preureditev države predvideva ustanovitev nekaterihvelemest(it.metropolialicittà metropolitane), od katerih bo največje Milano z okolico. Okolica teh mest, oziroma ozemlje, ki je gospodarsko, socialno in kulturno povezano z mestom, bi sestavljalo upravno makroregijo (area metropolitana) ločeno od pokrajin in z njimi enakopravno. Gre trenutno samo za predvidevanje instatističnonačrtovanje, a iz slike je razvidno, da je govora o pomembnem delu države.

Pogovorni jezik Lombardije jelombardščina(ISO 639-3 lmo), ki je skupina galsko-italskih jezikov. Deli se na dve veji: zahodno lombardščino aliinsubre(po keltskem plemenu Insubri) in vzhodno lombardščino aliorobiko(po keltskem plemenu Orobi); razmejitvena črta je reka Adda. Država ne priznava lombardščine kot jezika, toda govorci si zelo aktivno prizadevajo za njegovo vključitev med manjšinske jezike, kot predvidevaSvet Evrope.[8]

Po podatkihISTATje bilo 1. januarja 2007 število prebivalcev v pokrajinah Lombardije sledeče:

v pokrajini v glavnem mestu
Bergamo 1.044.820115.645
Brescia 1.195.777190.044
Como 572.44183.265
Cremona 350.36870.883
Lecco 327.51047.006
Lodi 215.38642.737
Mantova 397.53347.810
Milano 3.884.4811.303.437
Monza e Brianza v pripravi
Pavia 521.29670.678
Sondrio 180.42921.978
Varese 855.40082.216

Pri tem je treba upoštevati, da je razdalja v kilometrih med nekaterimi od teh mest večkrat prav majhna, na primer (po cesti):

  • Bergamo - Milano 46 km
  • Milano - Lecco 52 km
  • Lecco - Como 33 km
  • Como - Varese 30 km

Kultura[uredi|uredi kodo]

Lombardija je poleg gospodarske in industrijske moči bogata in raznolika s kulturno dediščino. Številni primeri segajo od prazgodovine do danes, preko rimskega obdobja in renesanse, zato jih lahko najdemo v muzejih in cerkvah, ki bogatijo mesta po vsej deželi. Med glavne turistične točke spadajo (po številu obiskovalcev [70]) zgodovinska, kulturna in umetniška mestaMilano(4.527.889),Bergamo(242.942),Brescia(229.710),Como(215.320),Varese( 107.442),Mantova(88.902),Monza(75.839) inGardsko jezero(429.376),Komsko jezero(322.585),jezero Iseo(123.337) injezero Maggiore(71.055).

Unescova svetovna dediščina[uredi|uredi kodo]

Monte San Giorgio (desno) viden preko Lugansko jezero

V Lombardiji je devet Unescovih spomenikov svetovne dediščine, ki se v celoti ali delno nahajajo v deželi. [71] Nekateri vključujejo več posameznih predmetov na različnih lokacijah. Eden od zapisov je naveden kot naravna dediščina, drugi pa so območja kulturne dediščine.

V kraju Monte San Giorgio, na meji s švicarskim kantonom Ticino, južno od Luganskega jezera, je bil najden širok spekter morskih triasnihfosilov.V obdobjutriasa,pred približno 240 milijoni let, je bilo območje plitva tropska laguna. Med fosile spadajo plazilci, ribe in raki ter nekatere žuželke. Dve lokaciji sta predzgodovinskega izvora.Skalne poslikave v Val Camonicisegajo v obdobje med 8000 in 1000 pr. n. št. in zajemajo prazgodovinska obdobja odepipaleolitika/mezolitikadoželezne dobe.Na gravurah so upodobljeni zelo različne teme, vključno s kmečkimi in vojnimi prizori, poleg bolj abstraktnih simbolov.

DediščinoPrazgodovinska kolišča okoli Alpsi deli več držav in vsebuje 111 posameznih likacij v Franciji, Švici, Italiji, Nemčiji, Avstriji in Sloveniji, od tega deset v Lombardiji. Vsaka od teh je sestavljena iz ostankov stavb, postavljenih na lesenih pilotih v subalpskih rekah, jezerih in mokriščih, zgrajenih med 5000 in 500 pr. n. št. Na splošno so se v naplavinskih usedlinah ohranili le potopljeni leseni deli, čeprav so ponekod kolišča obnavljali.

Skalne poslikave v Val Camonici

Druga podobna dediščina,Longobardi v Italiji, središča moči (568–774 n. št.), obsega sedem lokacij po celinski Italiji, ki ponazarjajo zgodovino langobardskega obdobja, ki je deželi dalo ime. Dve posamezni lokaciji sta v sodobni Lombardija: utrdbe (castrumin stolp Torba) in cerkev Santa Maria foris portas ('zunaj vrat') z bizantinskimi freskami vCastelsepriuinsamostanski kompleks San Salvatore-Santa Giuliav Brescii. Na Unescovem seznamu v Brescii so tudi ostanki rimskega foruma, najbolje ohranjenega v severni Italiji. [72] [73

Zadnja večerja(samostan Santa. Maria delle Grazie, Milano, Italija (1499), Leonardo da Vinci)

Cerkev in dominikanski samostan Santa Maria delle Graziev Milanu zZadnjo večerjoLeonarda da Vincijapredstavljata arhitekturne in slikarske sloge renesančnega obdobja 15. stoletja. MestiMantovainSabbionetasta prav tako navedeni kot kombinirano območje svetovne dediščine, ki se nanaša na to obdobje in se tukaj osredotoča bolj na urbanistične vidike tistega časa kot na arhitekturne podrobnosti. Medtem ko je bila Mantova v 15. in 16. stoletju obnovljena po renesančnih načelih, je bila Sabbioneta v 16. stoletju načrtovana kot novo mesto.

Utrjeno mesto Bergamo

Svete gore Piemonta in Lombardijeso skupina devetih najdišč v severozahodni Italiji, od tega dve v Lombardiji. Pojem 'svete gore' najdemo tudi drugod po Evropi. Ta mesta so bila ustvarjena kot romarska središča s postavitvijo kapel v naravni krajini in so bila ohlapno oblikovana po vzoru topografije Jeruzalema. V Lombardiji Sacro Monte del Rosario di Varese in Sacro Monte della Beata Vergine del Soccorso, zgrajeni v začetku do sredine 17. stoletja, zaznamujeta arhitekturni prehod iz pozne renesanse v baročni slog.

Industrijsko delavsko naselje Crespi d'Adda je zgodovinsko mesto, ustanovljeno leta 1878 za nastanitev delavcev lokalne tekstilne tovarne. Na vrhuncu je v mestu živelo 3200 zaposlenih in njihovih družin. Retijska železnicav kulturni krajiniAlbula/Berninase večinoma nahaja v švicarskem kantonuGraubünden,sega pa tudi čez mejo do Tirana. Mesto je na seznamu zaradi zapletenega železniškega inženirstva (predori, viadukti in plazovne galerije), ki je potrebno za prevoz ozkotirne železnice čez glavno verigo Alp. Dve železniški progi sta bili med leti 1904 in 1910 odprti v več fazah.

Beneški obrambni sistem med 15. in 17. stoletjem: Stato da Terra - zahod Stato da Marje nadnacionalni sistem utrdb, ki jih jeBeneška republikazgradila na svojih celinskih območjih (Stato da Terra) in njenih ozemljih, ki se raztezajo vzdolž jadranske obale (Stato da Mar). Sem spada tudi utrjeno mesto Bergamo.

Muzeji[uredi|uredi kodo]

Lombardija vsebuje številne muzeje (več kot 330) različnih vrst (npr. etnografski, zgodovinski, tehnično-znanstveni, umetniški in naravoslovni), ki pričajo o zgodovinsko-kulturnem in umetniškem razvoju dežele. Med najbolj znanimi so Narodni muzej znanosti in tehnologije "Leonardo da Vinci" (Milano), Accademia Carrara (Bergamo), Mille Miglia, muzej Santa Giulia (oba v Brescii), tempelj Volta, vila Olmo (oba v Comu), muzej Stradivari (Cremona),palača Te(Mantova), muzej svete umetnosti rojstva, bazilika Santa Maria Assunta (oba v Gandinu) in kraljeva vila v Monzi (Monza).

Druge znamenitosti[uredi|uredi kodo]

Grad Sforzesco, Milano
Portret glasbenika,olje na les,Leonardo da Vinci.

Pobratena mesta[uredi|uredi kodo]

  • Nuevo León

Viri in opombe[uredi|uredi kodo]

  1. »Lombardia, Lombardia, presentato l'inno della Regione«.Corriere della Sera(v italijanščini). 22. december 2014.
  2. »Monthly demographic balance, January–June 2013«.Demo.istat.it.Arhivirano izprvotnega spletiščadne 22. junija 2017.Pridobljeno 30. novembra 2013.
  3. »Sub-national HDI – Area Database – Global Data Lab«.hdi.globaldatalab.org.Pridobljeno 13. septembra 2018.
  4. 4,04,1»Regional GDP per capita ranged from 30% to 263% of the EU average in 2018«(tiskovna objava). ec.europa.eu.Pridobljeno 1. septembra 2020.
  5. »OECD Statistics«.stats.oecd.org.Pridobljeno 2. septembra 2019.
  6. [ESA (European Space Agency) - Observing the Earth, Air pollution map]
  7. Eurostat
  8. »European Charter for Regional or Minority Languages«.archive.ph.3. avgust 2012. Arhivirano iz prvotnega dne 3. avgusta 2012.Pridobljeno 22. avgusta 2022.{{navedi splet}}:Vzdrževanje CS1: bot: neznano stanje prvotnega URL-ja (povezava)

Zunanje povezave[uredi|uredi kodo]