Pojdi na vsebino

Mezija

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Spodnja Mezija (obarvano), cca. 125 pr. n. št
Gornja Mezija (obarvnao), cca. 125 pr. n. št

Mezija(latinskoMoesia,starogrškoΜοισία,latinizirano:Moisía)[1]antična regija in kasneje rimska provinca naBalkanujužno odDonave.Vanjo so spadale sedanja južnaSrbija(Moesia Superior, Gornja Mezija), severnaMakedonija(ozemlje okoliSkopjain Kumanova), severnaBolgarija,romunskaDobrudža, južnaMoldovainBudžak(Moesia Inferior, Spodnja Mezija).[2]

Zgodovina

[uredi|uredi kodo]

Po antičnih geografskih virih je Mezija na jugu mejila na Haemus (Balkan) in Scardus (Šar planina), na zahodu na reko Drinus (Drina), na severu na reko Donaris (Donava) in na vzhodu na Euxine (Črno morje).

Naseljena je bila večinoma sTračani,Dačani,Iliriin Trako-Iliri. Ime je dobila po Mezih, tračansko-ilirskem plemenu, ki je na tem ozemlju živelo pred rimsko zasedbo leta 75. pr. n. št. Leta 6 je uradno postala rimska provinca.

Deli Mezije so spadali v državo getskega kraljaBurebista,ki je v letih 88 do 44 pr n. št vladal večjemu delu severnega Balkana. Kralj je vodil roparske in osvajalske pohode v osrednjo in jugovzhodno Evropo in podjarmil večino sosednjih plemen. Po njegovem uboju v zaroti je bilo njegovo kraljestvo razdeljeno na več manjših držav.

Leta 75 pr. n. št. je prokonzul rimske province Makedonije Gaj Skribonij Kurio s svojo vojsko prodrl vse do Donave in premagal domače prebivalstvo. Prebivalce je dokončno podjarmil makedonski prokonzul Mark Licinij Kras leta 29 pr. n. št. Regija je bila kot provinca organizirana šele v zadnjih letih vladanja cesarjaAvgusta.Leta 6 je kot njen guverner omenjen Avl Kekina Sever[3]Mezija je bila pod oblastjo cesarskega konzularnega legata, ki je bil morda pristojen tudi za Ahajo in Makedonijo.

Leta 86 jedačanskikraljDurasukazal svoji vojski, naj napade Mezijo. Po njegovem napadu je rimski cesarDomicijanosebno prišel v Mezijo in jo leta 87 razdelil v provinci Moesia Superior (Gornja Mezija) zahodno od reke Cebrus (Ciabrus) in Moesia Inferior (Spodnja Mezija), ki se je imenovala tudi Ripa Thracia. V vsaki provinci sta vladala cesarski konzularni legat in prokurator.

Domicijan je po delitvi Mezije začel načrtovati vojne pohode vDakijoin leta 87 sprožil obsežen napad, kateremu je poveljeval general Kornelij Fusk. Fusk je spomladi leta 87 s šestimi legijami prečkal Donavo, vendar ni dosegel dokončne zmage.

Trajanov steber

V Mezijo je zatem prišel cesarTrajanin se odpravil na prvi vojaški pohod proti dačanskemu kraljestvu. Marca–maja leta 101 je prešel na severno obalo Donave in pri Tapeji, gorskem prelazu vKarpatih,porazil dačansko vojsko. Trajanova vojska bila kljub zmagi močno zdelana in je ustavila nadaljnje prodiranje, da bi si opomogla, okrepila in reorganizirala.[4]

Naslednjo zimo je dačanski kraljDecebalsprožil protinapad preko Donave, vendar je bil odbit. Trajanova vojska je zatem še bolj prodrla na dačansko ozemlje in naslednje leto prisilila kralja Decebala, da se je vdal. Trajan se je triumfalno vrnil v Rim, kjer so mu podelili naslovDacicus Maximus.

Decebal je leta 105 ponovno napadel Rimljane in poskušal proti njim naščuvati tudi nekaj plemen s severne obale Donave.[4]Trajan se je vrnil na bojišče, po načrtih Apolodorja iz Damaska zgradil masiven most preko Donave in leta 106 osvojil del Dakije (druga dačanska vojna).

CesarAvrelijan(vladal 27–275) je rimsko Dakijo prepustil Getom in rimske državljane bivše province preselil na južno stran Donave. Osrednja Mezija se je preimenovala v Dacio Aureliana in bila kasneje razdeljena na Dacio Ripensis in Dacio Mediterranea. Na ozemljuDardanije(v Gornji Meziji) je bila medDioklecijanovovladavino ustanovljena posebna provinca z glavnim mestom Nissa (Niš). V Nišu je bil leta 272 rojen cesarKonstantin I.

Cesar Dioklecijan je Gornjo Mezijo (brez Dakije Avrelijane) preimenoval v Prvo Mezijo (Moesia Prima), Spodnjo Mezijo brez zahodnega dela pa razdelil na Drugo Mezijo (Moesia Secunda) in Malo Skitijo (Scythia Minor).

Mezija je bila mejna provinca, zato je bila na južnem bregu Donave utrjena s stražnimi postajami in trdnjavami in zidom od Axiopolisa (Černa voda) do Tomisa (Konstanca), ki naj bi jo branil predSkitiinSarmati.V Drugi Meziji sta bili poleg neodvisnih pehotnih enot, konjenice in rečne mornarice tudi I. legija Italika in XI. legija Klavdija.Notitia Dignitatumvsebuje sezname njenih vojaških enot in njihovih baz vse do 390. let n. št.. V Mali Skitiji sta bili poleg rednih enot tudi I. legija Jovija in II. legija Herkulija.

Po letu 238 so Mezijo pogosto napadali dačanski Karpi. Leta 250 so jo napadli vzhodnogermanskiGoti.Goti so pod velikim pritiskomHunovponovno prečkali Donavo leta 376 med vladanjem cesarjaValensain se z njegovim dovoljenjem naselili v Meziji. Kmalu po naselitvi so se začeli spori, in Goti pod Fritigernovim poveljstvom so v veliki bitki pri Adrianoplu (Plovdiv) porazili Valensa. Omenjeni Goti so poznani kot Mezogoti, za katere je njihov škof in misijonar Ulfilas (Wulfila) prevedelSveto pismo.

V 6. stoletju so v Mezijo vdrli turškiPrabolgariiz Osrednje Azije, poznani tudi kot Onoguri, Kutiguri ali Honogonduri. V 7. stoletju jeBizantinsko cesarstvoizgubilo oblast na ozemlju Mezije in Prabolgari so ustanovili svojePrvo bolgarsko carstvo.

Največja mesta

[uredi|uredi kodo]

V obdobjuprincipataso bila največja mesta v Gornji Meziji Singidunum (Beograd), Viminacium (včasih tudimunicipijAelium, sedanjiKostolac), Remesiana (Bela Palanka), Bononia (Vidin), Ratiaria (Arčar) in Skupi (Skopje). Najpomembnejša mesta v Spodnji Meziji so bila Oescus (kolonija Ulpia, Gigen), Novae (naselje pri Švistovu, glavni sedežTeodorika Velikega), Nicopolis ad Istrum (Nikup, v resnici ob reki Jantri), Marcianopolis (Devnja), Odessus (Varna) in Tomi (Konstanca), kamor je bil pregnanOvid.Mesti Odesa in Konstanca sta bili grški in sta skupaj s Histrio, Mesembrijo (Nesebar) in Apolonijo (Sozopol) tvorilipentapolis.

  1. »C. Suetonius Tranquillus, Vitellius Maximilian Ihm, Ed«.perseus.tufts.eud.
  2. »Map of Moesia Superior and Inferior«.severusalexander.com.
  3. Kasij Dij, lv. 29.
  4. 4,04,1»De Imperatoribus Romanis«(Izbrani opisi bitk Rimskega cesarstva).An Online Encyclopedia of Roman Emperors.