Pojdi na vsebino

Mikojan-Gurevič MiG-29

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Mikojan-Gurevič MiG-29
Mikojan-Gurevič MiG-29 srbskega vojnega letalstva med vzletom
Mikojan-Gurevič MiG-29Vojnega letalstva Srbijemed vzletom
Opis
Tip: lovsko letalo
Posadka: 1
Prvi polet: 6. oktober1977
Uvedeno v službo: 1985
Proizvajalec: Mikojan-Gurevič
Mere
Dolžina: 17,32m
Razpon kril: 11,36 m
Višina: 4,73 m
Površina kril: 35,2
Teže
Prazno: 8.175kg
Opremljeno: 18.000 kg
MTOW: 21.000 kg
Gorivo: 4.640 kg
Pogon
Motor: dvaturboreaktivna motorjaTumanski R-33D
Pospešna sila: 8.300kgp
Zmogljivost
Največja hitrost: 2.440 km/h
Machhitrost: M=2,3
Bojni dolet: 700km
Najdaljši dolet: 2.100 km
Operativna višina: 17.000 m
Hitrost vzpona: 19.800 m/min
Obremenitev kril: 442 kg/m²
Razmerje pospešek/teža: 1,13
Oborožitev
Topovi: /
Topovi: en 30mmtop
Bojni tovor: dveraketi zrak-zraksrednjega dosega
štiri rakete zrak-zrak kratkega dosega
Drugo: /
Uporaba
zalivska vojna
iransko-iraška vojna
operacija Zavezniška sila
pakistansko-indijske vojne
iraška vojna

Mikojan-Gurevič MiG-29NATOkodno ime»Fulcrum«(kodno imeJRV:L-18 in NL-18), ki pa je bilo tudi v neuradni rabi med sovjetskimi piloti[1](ruskoМикоян и Гуревич МиГ-29,angleškoMikoyan-Gurevich MiG-29) jereaktivnoletaločetrte generacije,ki so ga prvotno zasnovali kotlovsko letaloza zagotavljanje zračne premoči in drugotno kotjurišnik.Zasnovali so ga v70. letih 20. stoletjavsovjetskempodjetjuMikojan-Gurevič,nakar je leta 1983 vstopil v operativno rabo. Primarna nasprotnika letala sta bila ameriška lovcaF-16 Fighting FalconinF/A-18 Hornet.Jugoslavijaje bila leta 1987 prva evropska država zunaj Sovjetske zveze, ki je uporabljala MiG-29. Opcijski radar Phazotron Zhuk-ME z dosegom 120 km, je bil velik napredek na pram izjemno zastarelim radarjem v Migih-21 z dosegom 20 km, vendar še vedno v zaostanku za zahodnimi radarji AN/APG-68 z dosegom 296 km, lovci 5 generacije danes imajo zAN/APG-77radarjem doseg gledanja preko 500 km.

Zgodovina

[uredi|uredi kodo]
Mikojan-Gurevič MiG-29

Sredi šestdesetih let soletalske sile ZDAnaletele na težave navietnamskemnebu. Ugotovili so, da so bili nadzvočni lovski bombniki, ki so bili optimizirani za bombne operacije na majhnih višinah, ranljivi za starejšeMiG-17,ki so bili veliko bolj vodljivi. Da bi si ZDA povrnile omejeno zračno premoč nad Vietnamom, so se preusmerile na operacije z uporabo večnamenskega lovcaF-4 Phantom.Sovjetska zveza je v odgovor razvilaMiG-23.Proti koncu šestdesetih let je USAF začel s programom "F-X" za izdelavo lovca, namenjenega letalski premoči. Na razpisu je zmagalMcDonnell Douglas F-15 Eagle,ki je bil konec leta 1969 naročen za proizvodnjo.

Na vrhuncu hladne vojne je bil sovjetski odziv nujen, saj je obstajala resna grožnja, da bi ameriško letalstvo imelo tehnološke prednosti pred sovjetskimi lovci. Tako je razvoj novegavečnamenskega lovcapostal prednostna naloga Sovjetske zveze in njenih konstruktorjev. Prve zahteve po takem letalu so v javnost prispele šele leta 1969 s programom PFI (Perspektivnyy Frontovoy Istrebitel). Specifikacije so bile visoke, saj bi letalo moralo imeti dolg doseg, kratko vzletno-pristajalno pisto, odlično odzivnost in gibljivost, veliko nosilnost in hitrost vsaj 2 Macha.

Leta 1971 pa so sovjetske študije pokazale potrebo po več vrstah lovcev. Program PFI je bil dopolnjen s programom LPFI (Perspektivny Lyogiky Frontovoy Istrebitel). Načrtovana je bila porazdelitev lovskih letal okrog 33 % letal PFI in 67 % letal LPFI. Taka odločitev je bila posledica vpeljave ameriškega programa in njihovih razvojnih studiev, ki so v tistem času razvijala kar 3 letalske prototipe.

Novo letalo naj bi nadomestilo takrat že zastarela letalaMiG-21inMiG-23in naj bi za razliko od njih delovalo samostojno, brez tesne povezanosti s kontrolnim centrom na zemlji, kot je bilo v navadi do tedaj. Delo se je pričelo leta 1974, ko so zgradili prvih 14 prototipov v več različicah. Krstni polet je letalo doživelo 6. oktobra 1977, serijska proizvodnja pa je stekla leta 1982.

Proizvodnja je bila do leta 1990 namenjena leSovjetskim letalskim silamin ostalim državamvzhodnega bloka.Konstrukcijski biro je zasnoval več različic tega letala, med drugim sta bila to dvoseda različica in mornariška verzija za rabo na letalonosilkah. Serijsko proizvodnjo novih tipov pa je prekinil razpad Sovjetske zveze. Kasneje so letala izdelovali predvsem za izvoz.

Zasnova in razvoj letala

[uredi|uredi kodo]

MiG-29 jeaerodinamičnosoroden sSu-27,a je opazno manjši.

Osnovnikonstrukcijskimaterialjealuminij,čeprav so v manjši količini uporabljeni tudikompozitni materiali.Ima visoko pritrjena, prirezana krila zLERXsom;krilni kot je 40º. Prav tako ima dvoje repnih, prirezanih kril in dve navpičniplavuti,ki so pritrjena na zunanje ogrodjemotorjev.

Letaloima dvaturboreaktivna motorjaKlimov RD-33,ki sta ločena med seboj. Prostor medmotorjemarazvijevzgonin tako zmanjša obremenljenost glavnih kril ter hkrati poveča možnost manevriranja. Vstopne šobe omogočajo razvitje visokihMachovihhitrosti;obstaja možnost, da so skoraj popolnoma zaprte, kar omogoča letenje na nizkih višinah; z zaprtjem šob preprečijo vstop različnih tujkov vmotor,kar bi lahko povzročilo odpoved motorja.

MiG-29 v uporabi Jugoslovanskega vojnega letalstva

[uredi|uredi kodo]

Letala MiG 29 so prišla v uporaboJugoslovanskega vojnega letalstvaproti koncu osemdesetih let dvajsetega stoletja. Prvi dve letali sta prišli vJugoslavijoleta 1987. To sta bila dva dvoseda tipa MiG-29UB, ki sta pripadala 204. lovski eskadriliji nastanjeni na letališču vBatajnici.Naslednje leto pa se jima je pridružilo še 14 enosedih letal tipa MiG-29B. Nakup teh letal je bila zadnja izmed modernizacij Jugoslovanskega vojnega letalstva. Odločitev za nakup letal Mig-29 je bila sprejeta bolj po sili razmer kot pa po želji razvoja vojnega letalstva in sicer primarno zaradi tega, ker so bili Mig-29 znatno cenejši za nakup kot modernejši zahodni lovci in prešolanje kadra iz Mig-21 je terjalo nižja finančna sredstva armadi tako predvsem podpornega osebja. Sekundarna odločitev je bila zaradi težav v državi, originalno je bila ideja da bi mig-21 nadomestili z vsaj 150 novimi domačimi nadzvočnimi lovci Novi avion v sredini 1990ih, vendar se zaradi razkrajanja države ta projekt opustil. Težava z nakupom lovcev na zahodu je bila neusposobljenost in neizkušenost domačega kadra z moderno zahodno letalsko tehniko, predvsem vzdrževalcev in pomankanja kakšne koli primerne infrastrukture, poleg teh težav so bili zahodni lovci veliko dražji zaradi svoje znatno kakovostnejše obkrožitve in sodobne avionike. Dodaten razlog za dvom v nabavo zahodnih lovcev pa je bil pričakovan embargo na orožje v primeru pričakovane politične nestabilnosti države. Z temi odločitvami so zamaknili ponoven prihod modernih zahodnih lovcev na ozemlje bivše Jugoslavije v leto 2024, ko so prišli prviDassault Rafalev Zagreb. Med trajanjemjugoslovanskih vojnletala MiG-29 niso bila koriščena v spopadih. Prvi pravi spopad so ta letala doživela mednapadom Natovih letalleta 1999. Večina letal je bila med spopadi uničena. Spopade je preživelo 5 letal MiG-29, ki so sedaj v lastiVojnega letalstva Srbije.

Izpeljanke

[uredi|uredi kodo]
  • MiG-29A
  • MiG-29B
  • MiG-29K
  • MiG-29S
  • MiG-29UB
  • Fulcrum-C

Uporabniki

[uredi|uredi kodo]
Uporabniki MiGa-29 v modri barvi, bivši uporabniki v rdeči

Trenutni uporabniki

[uredi|uredi kodo]

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]


Viri in opombe

[uredi|uredi kodo]
  1. Aleksander Zujev; Malcolm McConnell (1993).Fulcrum: A Top Gun Pilot's Escape From the Soviet Empire.New York: Warner Books.ISBN0-446-36498-3.


Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]

- vangleščini: