Pojdi na vsebino

Mistika

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
(Preusmerjeno s straniMisticizem)

Mistikaalimisticizemje nauk overskihskrivnostih, misterijih (kot sestavina religij) oziroma religiozni infilozofskinauk o dojemanju nadnaravnih resnic (z razmišljanjem, meditacijo), zlasti nauk o neposrednem doživljanju Boga − o skrivnostnem združevanju človeške duše z Bogom.

Zgodovina mistike

[uredi|uredi kodo]

Mistika je prisotna v različnih religijah in kulturah. Najstarejša tradicija misticizma se pojavi vhinduističnikulturi.[navedi vir]Temelji na njihovem jaz-u oziromaAtmanu(posamezni »jaz« vsakega človeka), ki je poistosvetljen z njihovim višjim jazom aliBrahmanom(ta višji jaz naj bi bil »jaz« stvarstva). Mistika se pojavlja tudi vbudističnikulturi, ki se je razvila iz hindujske. Najbolj znana in najstarejša jezen budističnašola, ki se je razvila v 6. stoletju na Kitajskem in se je kasneje razširila na Japonsko. Učenje zena pogosto temelji na zastavljanju navidez nesmiselnih ugank −koanov.Za njihovo razrešitev, je potrebno razsvetljenje, ki vodi vnirvano(blaženo stanje srca). Poznamo različne oblike budizma, ena izmed bolj znanih je tantra budizem, katerega učenje temelji na strogih vajah duha in telesa, ki kasneje pripeljejo človeka do mističnega spoznanja. Mistika se pojavi tudi na Kitajskem. Njen začetnik oziroma utemeljitelj je filozofLao-Tzu.Opazna je tudi v Stari Grčiji (starogrška mistika), v dobineoplatonizma.Ta je bil osnovan naPlatonovifilozofiji, v kateri so sledovi mističnih religij. V Islamski kulturi je mistika prisotna vsufizmu,ki je prevzet po hinduistični obliki misticizma.

Mistika v krščanski kulturi

[uredi|uredi kodo]

Prvi velikikrščanskimistik je bilsveti Pavel.Njegovi najbolj znani zapiski z mistično podlago so pisma vNovi zavezi.Krščanski misticizem se je razvil iz neoplatonizma. Znan je postal, ko jesholastičnifilozofJanez Duns Skotprevedel deloDionizija Areopagitaiz grščine v latinščino in predstavil mistiko celotni Evropi. V srednjem veku je bila mistika povezana z meništvom, saj je bilo veliko menihov hkrati tudi mistikov. Najbolj poznani mistiki so bili menihi vzhodne in zahodne Cerkve. Še posebej izstopajo v 14. stoletju menihi ssvete gore Atosv Grčiji na vzhodu, na zahodu paBernard iz Clairvauxa,Frančišek AsiškiinJanez od Križa.

V 13. stoletju je bil eden izmed najpomembnejših mistikovMojster Eckhart.Rojen je bil v viteški družini v kraju Hochheim. Pri starosti 15 let se je pridružil redudominikancevin nadaljeval teološki študij. Leta 1302 je prejel diplomo iz teologije na pariški univerzi. Kasneje (leta 1311) je bil tudi profesor teologije v Parizu. Od leta 1314 do 1322 je pridigal in poučeval vStrasbourgu,kjer je bil zelo spoštovan mož.

Echakartova teologija je nadaljevala deloTomaža Akvinskega,vendar se je v njej še vedno pojavljal neoplatonizem. Njegovo učenje o združenju duše in Boga ga je pripeljalo do obtožbpanteizma.Leta 1327 jeavignonski papežJanez XXII.obtožil Echkartaherezijein ga poklical na zagovor.