Pojdi na vsebino

Neandertalec

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Neandertalec

Lobanja, odkrita1908v Franciji (La Chapelle aux Saints)
Znanstvena klasifikacija
Kraljestvo: Animalia(živali)
Deblo: Chordata(strunarji)
Razred: Mammalia(sesalci)
Red: Primates(prvaki)
Družina: Hominidae(človečnjaki)
Rod: Homo(človek)
Vrsta: H. neandertalensis
Znanstveno ime
Homo neandertalensis
King,1864

Neandertalecje oblika človečnjaka, ki se je pojavila vzporedno spokončnim človekompred približno 150.000 leti. Glede na najmlajše ostanke ocenjujejo, da je (iz neznanih vzrokov) izumrl pred 27.000 leti.

Splošen opis[uredi|uredi kodo]

Neandertalci so skrbeli za ostarele inpokopavaliumrle. Morda so celo poznali nekakšno obliko govora. Niso pa mogli preživeti konkurence naših prednikov.

Neandertalci so verjetno najbolj znani predzgodovinski človečnjaki, a hkrati najmanj ustrezni za primerjavo s poreklom današnjega človeštva. Čeprav so bili razširjeni poEvropi,Bližnjem vzhoduin zahodniAziji,so pred približno 25.000 leti nenadoma izumrli. Natančen razlog za to ni znan, najbolj logična razlaga naj bi bila, da se niso mogli upreti pojavu inteligentnejših in inovativnejših tekmecev, prednikov modernega človeka.

Pred več kot pol milijona leti se je naši daljni prednikhomo erectus(pokončni človek) začel razvijati vhomo sapiens(misleči človek). Ta linija se je nato razcepila v dve veji ali podvrsti: homo sapiens neanderthalensis (neandertalski človek), poimenovan po dolini Neander vNemčiji,kjer so našli prve ostanke, ter homo sapiens sapiens oz. vejo, kateri pripadajo vsa današnja ljudstva sveta.

Ujeti v Evropi[uredi|uredi kodo]

Neandertalci so bili po anatomiji v glavnem podobni nam, resda z nekaterimi izrazitimi odstopanji. Zato so nekateri zgodnji arheologi pomislili, da so najdene kosti neandertalcev pripadale navadnemu homo sapiensu sapiensu, a naj bi bile deformirane zaradibolezni.Danes vemo, da ni bilo tako in da so imeli neandertalci majhne in čokate postave ter velikeglavebrez pravega čela. Imeli so velikezobe,košate obrvi pa so štrlele navzven kot venci. Čelo je bilo nagnjeno nazaj za okoli 45 stopinj, široknospa se je bočil srediobraza,ki je bil že sam po sebi rahlo napihnjen. Zadnji del lobanje je močno štrlel navzven.Možganiso bili dolgi in ploščati in so bili večinoma v zadnjem in stranskih delihlobanje,kar kaže na to, da je bila večina možganske aktivnosti povezana z akcijo in percepcijo, manj z razmišljanjem.

Znanstveniki se že dolgo ne morejo poenotiti, ali so neandertalci znali govoriti ali ne. Veliko se jih strinja, da na podlagi zbranih dokazov lahko sklepamo na slabo razvit 'otroški' nabor glasov. Tekočega govora naj ne bi bili sposobni, najbrž pa so lahko razvijali zaporedje glasov, ki je dovoljevalo omejeno glasovnokomunikacijo.Pri neandertalcih gre za značilen primer evolucije v izolaciji.Evropaje bila na začetku kamene dobe odmaknjeno in zapuščeno območje. Ker so predhodniki neandertalcev odšli na tvegano pot v Evropo, kjer so ostali ujeti, so se pretrgale njihove vezi s preostalim človeštvom, zato so se razvili v posebno podvrsto.

Zgodba se je začela pred več kot pol milijona leti, ko so prvi predniki neandertalcev prišli v Evropo, najbrž prekoDardanelaliBosporjav času, ko je bila gladinamorjana teh mestih nizka. Ko se je pozneje morje spet dvignilo, so bili odrezani od preostalega sveta in so se morali prilagoditi hladnejšim razmeram. Na vrhuncu ledene dobe so se tako morali umakniti v južne dele evropske celine. Način življenja nekaterih najstarejših skupin lovcev iz kamene dobe so arheologi rekonstruirali na podlagi najdb vVeliki Britaniji,NemčijiinŠpaniji.Najpomembnejše najdišče v VB je Boxgrove v pokrajini West Sussex. Tam so našli nekatere izjemne ostanke, denimoživalskekostiz znaki, ki kažejo na to, da so ljudje pred 500.000 leti vAnglijilovilijelenjad,konjeinnosoroge.Najstarejši 'Britanci' so orodje izdelovali iz kamenja, kosti, krede inlesa.Eden od ostankov – luknja, ko jo je v lopatici konja naredilo kopje – je najstarejši primer človekove uporabeorožja.

Na drugem mestu, v Bilzingslebenu v Nemčiji, so arheologi našli kraj s kamnitimi nakovali in kladivi, kjer naj bi bilo pred 500.000 leti neandertalsko šotorišče. Poslikani kamni, ki so jih našli, so najstarejša odkrita 'umetnost' na svetu. Najzanimivejše neandertalske ostanke so odkrili v Španiji šele v 80. letih dvajsetega stoletja. Na podlagi 300.000 let starih najdb sklepajo, da gre za najstarejše dokazeverskihčustev. Izkopavanja v Atapuerci v severni Španiji kažejo na to, da so generacije prvotnih neandertalcev pred 3000 stoletij svoje pokojnike pokopavale v globoki votlini v osrčjugore.V votlini so našli posamezne dele več kakor 30 okostij. Vsega skupaj jih je morda čez 70.

João Zilhão, profesor na univerzi v Lizboni, je na podlagi španskih jam povedal, da so imeli neandertalci sposobnost uporabe simbolov in abstraktnega razmišljanja.[1]

Najstarejši prebivalci Evrope so potrebovali več sto tisoč let, da so se prilagodili ostremu evropskemupodnebju.Ko so bili že močno prilagojeni, lahko govorimo o neanderthalensisih, ko so se najbrž pojavili v zelo hladnem obdobju pred 120 do 190 tisoč leti. Klasični neandertalski človek je v Evropi prevladoval pred 125 do 30 tisoč leti, ker pa so našli samo manjši del neandertalskih bivališč, je dokaj verjetno, da so izolirane skupnosti živele na odmaknjenih krajih še veliko dlje, lahko celo do pred 25 ali 20 tisoč leti. Dotlej najdeni ostanki kažejo na to, da so bile klasične skupnosti neandertalcev najuspešnejše vFranciji,južni Angliji,Italiji,Nemčiji in osrednji Evropi. V nekem obdobju so nekateri očitno zapustili svojo evropsko domovino in kolonizirali severne obaleČrnega morjater deleBližnjega vzhoda.Slednji je znan kot edini kraj, kjer so neandertalci dolgo sobivali z neposrednimi predniki naše podvrste.

Zaton neandertalcev[uredi|uredi kodo]

Neandertalci so v osrčju Evrope skupaj s homo sapiensi preživeli samo 15.000 tisoč let in nato za vedno izginili. Pred približno 45.000 leti so v Evropo prišli prvi lovci podvrste homo sapiens, najbrž z Bližnjega vzhoda. Podobno kakor neandertalci so tudi oni izvirali izAfrike(njihov razvoj se je začel okoli 130.000 leti) in so pred prihodom v Evropo kolonizirali že večji delAzijeinAvstralije.Ko so se medledeno doborazširili v Evropo, so neandertalce razmeroma hitro iztrebili. Kako natančno se je to zgodilo, ni znano, a so se neandertalci in homo sapiens sapiensi najbrž soočili s hudim bojem za lovišča. V bojih za prevlado so naši predniki najbrž pobili veliko neandertalcev, poleg tega pa se je število slednjih zmanjšalo tudi zaradi novih bolezni, ki so jih prišleki najbrž prinesli s seboj.

Bolj kakor vse drugo najbrž drži, da so naši predniki uničili neandertalce preprosto zato, ker so bili pametnejši. Neandertalci v primerjavi s homo sapiensi niso imeli domišljije, tehničnih spretnosti, in sposobnosti inovativnega razmišljanja. Čeprav so neandertalci v stiku s homo sapiens sapiensi povzeli nekatere njihove tehnike izdelovanjaorodja,so večinoma ostali pri isti tehniki izdelovanja in istih kamnitih orodjih kakor pred tem. Čeprav so imeli na voljo velikoživalskihkosti,so jih le redko uporabljali za izdelovanje orodja. Za seboj niso pustili omembe vredneumetnostiin kot kaže so se nenehno selili.

Homo sapiens je po drugi strani razvili visoko stopnjo umetnosti, široko paleto kamnitih in koščenih orodij ter stalna bivališča. Neandertalci so bili ravno toliko ljudje kot homo sapiens. Tako eni kot drugi sopokopavalimrtve, kar kaže na to, da so imeli obrede, povezane ssmrtjoin da so skoraj gotovo razmišljali, kaj se zgodi po njej. Oboji so poznali čutljubezniin skrbi za druge. Arheologi so na več krajih našli dokaze, ki potrjujejo, da so neandertalci skrbeli za bolne in ostarele. Na koncu pa so naši predniki kljub človečnosti obeh podvrst iztrebili svoje manj napredne tekmece. To je bilo zadnjič, da smo si planet delili z drugo vrsto človeških bitij.

Preživeli neandertalski geni[uredi|uredi kodo]

Z genetskimi raziskavami ostankovDNKv ostankih neandertalcev so odkrili nekatere gene, ki jih najdemo tudi pri sodobni evropskih človeških populacijah, ne pa tudi v afriških.[2]Ta ugotovitev kaže na verjetno mešanje med Neandertalci in modernim človekom in življenjsko sposobnost takih otrok. V Evropi sta obe podvrsti živeli vzporedno okoli 15.000 let, naBližnjem Vzhodupa celo okoli 60.000 let.

Viri in opombe[uredi|uredi kodo]

  1. Koto, Koray (2. november 2022).»The Origin of Art and the Early Examples of Paleolithic Art«(v ameriški angleščini).Pridobljeno 13. novembra 2022.
  2. Dr. Boštjan Odar: Neandertalci so preživeli do danes…, Delo 19.4.2012Arhivirano2021-10-23 naWayback Machine.,