Pojdi na vsebino

Normandija

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Normandija

francoskoNormandie
normanskoNormaundie
Zgodovinska regija
Zastava Normandija
Zastava
Grb Normandija
Grb
Geslo:
« Diex Aïe! »
49°N0°E/ 49°N 0°E/49; 0
PokrajinaFrancija
Zastava Velike BritanijeZdruženo kraljestvo
Jersey
Guernsey
Večja mesta
Površina
• Skupno30.100 km2
Prebivalstvo
(2005)
• Skupno3.450.388
DemonimNormani
Časovni pasUTC+1(CET)
PoletniUTC+2(CEST)

Normandija(francoskoNormandie,normanskoNormaundie, Nouormandie,iz stare francoščine Normanz, množina Normant, prvotno iz besede za "northman" v več skandinavskih jezikih)[1]je geografska regija vFranciji,ki ustreza nekdanji vojvodini Normandiji.

Leta 1956 je bila Normandija razdeljena na dve upravni regiji:Spodnja NormandijainZgornja Normandija,ki sta bili združeni v eno regijo z veljavnostjo od 1. januarja 2016. Celinsko ozemlje obsega 30.627 km²[2]in predstavlja pretežni del Normandije ter približno 5 % ozemlja Francije. Prebivalstvo Normandije šteje okoli 3.450.000. Na kontinentu okoli 3.260.000 ali 5,5 % prebivalcev Francije (v letu 2005).Kanalski otoki(navedeni kotÎles anglo-Normandesv francoščini) so zgodovinsko del Normandije in obsegajo 194 km²[3]ali dve bailiffovi okrožiji: Guernsey in Jersey, ki sta poderejena britanski kroni.

Zgornja Normandija (Haute-Normandie) je sestavljena iz francoskihdepartmajevSeine-MaritimeinEurein Spodnja Normandija (Basse-Normandie) iz departmajevOrne,CalvadosinManche.Prvotna pokrajina Normandija je bila sestavljena iz današnje Zgornje in Spodnje Normandije, kot tudi manjših površin sedaj deli departmajevMayenneinSarthe.Ime izhaja od naselij na ozemlju, ki so ga zasedaliVikingi(Norsemen) od 9. stoletja in potrjeno s pogodbo iz 10. stoletju. Stoletje in pol po Normanski osvojitvi Anglije leta 1066, sta bili Normandija in Anglija povezani z normanskimi in frankovskimi vladarji.

Med drugo svetovno vojno je zavezniška vojska izvedla izkrcanje nadan Dna plažah Normandije, pod oznakoOperacija Overlordin začel se je dolgotrajen boj za Normandijo in osvoboditevParizater obnovo Francoske republike. To izkrcanje je bila pomembna prelomnica v vojni.

Spodnja Normandija je pretežno kmetijska, z živinorejo kot najbolj pomembnim sektorjem.Bocageje mozaik majhnih področij omejenih z visokimi živimi mejami, tipičnih za zahodno območje. Zgornja Normandija ima večjo koncentracijo industrije. Normandija je pomembna regija za proizvodnjo žganih pijačcalvadosa(jabolčno žganje) in sadjevca. Druge dejavnosti gospodarskega pomena so mlečni proizvodi, lan (60 % proizvodnje v Franciji), konjereja (vključno z dvema francoskima nacionalnimakobilarnama), ribolov, morski sadeži in turizem. Regija ima tri francoske jedrske elektrarne. Na voljo je tudi enostaven dostop do Velike Britanije preko pristaniščCherbourg,Caen(Ouistreham),Le HavreinDieppe.

Zgodovina[uredi|uredi kodo]

Rimsko gledališče v Lillebonne

Arheološke najdbe, kot sojamske poslikave,dokazujejo, da so bili v regiji ljudje prisotni že v pradavnini.

BelgiinKelti,znani kotGalciso vdrli v Normandijo v več zaporednih valovih od 4. do 3. stoletja pred našim štetjem.

Ko jeJulij Cezarnapadel Galijo, je bilo v Normandiji devet različnih galskega plemena.[4]

Romanizacija Normandije je bila dosežena z običajnimi metodami:rimskimi cestamiin politiko urbanizacije. Klasicisti so imeli znanje mnogih galsko-rimskih vil v Normandiji.

V poznem 3. stoletju so Normandijo opustošilibarbarskivpadi. V obalna naselja so vdrlisaškipirati. Tudikrščanstvose je začelo širiti na območje v tem obdobju. Leta 406 sogermanskaplemena začela vdirati iz vzhoda, medtem ko so Sasi podjarmili normansko obalo. Rimski cesar se je umaknil iz večjega dela Normandije.

Že leta 487 je območje med rekamaSomoinLoaroprešlo pod nadzorfrankovskegagospodarjaKlodvika.

Vikingi so začeli napad po dolini Sene sredi 9. stoletja. Napadali so in uničevali samostane, vključno enega vJumièges,ko so izkoristili čas po razpadu imperijaKarla Velikegada zavzame severno Francijo.Vojvodino Normandijoje ustanovil danski Viking Hrolf Ragnvaldsson aliRollo(znan tudi kot Robert Normandijski). Rollo je oblegal Pariz, a v letu 911 vstopil kotvazalh kralju Zahodnih Frankov,Karlu Preprostemuprek pogodbe v Saint-Clair-sur-Epte. V zameno za njegov poklon in zvestobo, je Rollo zakonito pridobil ozemlje, ki so ga on in njegovi zavezniki Vikingi že osvojili. ImeNormandijaodraža Rolloja Vikinga (tjNorsemen- severnjak).

Potomci Rolloja in njegovi privrženci so sprejeli lokalni galsko-romanski jezik in se asimilirali s prvotnimi prebivalci tega območja. Postali so Normani - z normansko govorečo mešanico skandinavščine, nekakšne keltščine, orknejščine, anglo-danščine, saščine in avtohtone frankovščine in galščine.

Rollojev potomecViljem, vojvoda Normandije,je postal kralj Anglije leta 1066, Normanska osvojitev je dosegla vrhunec vbitki pri Hastingsu,medtem ko je ohranil Vojvodino Normandijo zase in za svoje potomce.

Širitev Normanov[uredi|uredi kodo]

Normanska posestva v 12. st.

Poleg zasedbe Anglije in poznejših osvajanj vWalesuin naIrskem,so se Normani razširili tudi na druga področja. Normanske družine, kot so Tankred iz Hautevilla, Rainulf Drengot in Guimond de Moulins so igral pomembno vlogo pri normanskem osvajanju južne Italije inkrižarskih vojn.

Drengotov rod in Tankredovi sinovi William I. of Hauteville, Drogo Hautevillski, Humphrey Hautevillski,Robert GuiscardinRogerij I. Sicilski,so postopoma osvojili ozemlja v južni Italiji in leta 1130 ustanoviliKraljevino Sicilijo.Prav tako so zasedli mesto zase in za svoje potomce vkrižarskih državahvMali AzijiinSveti deželi.

V 14. stoletju je normanski raziskovalecJean de Béthencourtustanovil kraljestvo naKanarskih otokih.Béthencourt je prejel naziv kralj Kanarskih otokov, toda priznan kot fevdni gospod Henrika III. Kastiljskega, ki je zagotovil pomoč v času osvajanja.

13. do 17. stoletje[uredi|uredi kodo]

Animacijska karta Stoletne vojne

Leta 1204, v času vladavine angleškega kraljaIvana,je celinska Normandija vzeta iz Anglije pod francoskim kraljemFilipom II..Otoška Normandija (Kanalski otoki) je ostala pod angleško kontrolo. Leta 1259 jeHenrik III. Angleškipriznal zakonitost francoske posesti na celini spogodbo iz Pariza(1259). Njegovi nasledniki pa so se pogosto borili za ponovno pridobitev nadzora nad celinsko francosko Normandijo.

Charte aux Normands,ki jo je izdal Ludvik X. Francoski leta 1315 (in pozneje ponovno potrjena leta 1339) - je analognaMagni Cartidodeljeni Angliji v obdobju po letu 1204 - zajamčene svoboščine in privilegije pokrajini Normandiji.

Francosko Normandijo so angleške sile zasedale medstoletno vojnov času med 1345-1360 in ponovno 1415-1450. Normandija je izgubila tri četrtine prebivalstva v času vojne.[5]Blaginja se je vrnila v Normandijo doverskih vojn.Ko so se mnoga normanska mesta (Alençon, Rouen, Caen, Coutances, Bayeux) pridružila protestantskireformaciji,so sledile bitke po vsej pokrajini. Na Kanalskih otokih, je bilo zatrto obdobjekalvinizmapo reformaciji, ko je bil uvedenanglikanizempoangleški državljanski vojni.

Samuel de Champlain je zapustil pristanišče Honfleur leta 1604 in ustanovilAcadio(danesNova Škotska). Štiri leta kasneje je ustanovilQuebec City.Od takrat dalje, Normani sodelujejo v politiki širitve v Severni Ameriki. Nadaljevali so raziskovanjeNovega sveta:René Robert Cavelier, Sieur de La Salleje potoval na območjeVelikih jezer,nato pa po rekiMississippi;Pierre Le Moyne d'Ibervillein njegov bratLemoyne de Bienvillesta ustanovilaLouisiano,mesto Biloxi,MobileinNew Orleans.Ozemlja, ki so se nahajala med Quebecom in Mississippijevo delto so omogočila vzpostavitiKanadoin Louisiano. Kolonisti iz Normandije so bili med najbolj dejavnimi v Novi Franciji, ki je vključevala Acadio, Kanado in Louisiano.

Honfleur in Le Havre sta bili dve glavni trgovinski pristanišči za sužnje v Franciji.

Moderna doba[uredi|uredi kodo]

Čeprav je bilo kmetijstvo še vedno pomembno, so uvedli in razvili tekstilno, metalurško in industrijo keramike ter rafiniranje sladkorja in ladjedelništvo.

V 1780-tih je Normandijo prizadela gospodarska kriza in krizastarega režima,kot tudi druge dele naroda, kar je vodilo do francoske revolucije. Slabe letine, tehnični napredek in učinkisporazuma Edenpodpisanega med Anglijo in Francijo leta 1786, je prizadel zaposlovanje in gospodarstvo pokrajine. Normani so delali pod težkim davčnim bremenom.

Leta 1790 je bila nekdanjo pokrajina Normandija razdeljena na pet departmajev.

11. julij 1793 Normanka Charlotte Corday umoriJean-Paula Marata. Normani so se odzvali na le malo od številnih političnih prevratov, ki so bili značilni za 19. stoletje. Na splošno so smiselno sprejeli spremembe režima (Prvo Francosko cesarstvo,Obnova Bourbonov,Julijska monarhija,Francoska Druga republika,Drugo francosko cesarstvo,Francoska Tretja republika).

Po francoskih revolucionarnih vojnah innapoleonskih vojnah(1792-1815) je sledilo oživljanje gospodarstva (mehanizacija v proizvodnji tekstila, prvi vlaki,...).

Nova gospodarska aktivnost je spodbujala obalni obmorski turizem. 19. stoletje je zaznamovalo rojstvo prvih letovišč.

Invazija na Normandijo, Dan D, 1944

Med drugo svetovno vojno je bila, po premirju 22. junij 1940, celinska Normandija del nemškega zasedenega območja Francije. Kanalske otoke so zasedle nemške sile med 30. junijem 1940 in 9. maj 1945. Mesto Dieppe je bilo mesto neuspešneOperacije Jubilees kanadskimi in britanskih oboroženimi silami.

V zavezništvo so bile vključene Velika Britanija, ZDA, Kanada, ki so usklajevale množično kopičenje vojakov in dobav za podporo invaziji na Normandijo v izkrcanju imenovanem tudiDan D,6. junija 1944, pod oznakoOperacija Overlord.Nemci so se vkopali v utrjena gnezda nad plažami.Caen,Cherbourg,Carentan,Falaisein druga normandijska mesta so v bitki utrpela veliko žrtev in bila močno poškodovana. Bitka se je nadaljevala vse do bitke pri Falaise Gap medChamboisominMont Ormelom.Sledila je osvoboditev Le Havra.

To je bila pomembna prelomnica v vojni, katere posledica je bila ponovna vzpostavitevFrancoske republike.Preostanek Normandije je bil osvobojen šele 9. maja 1945 ob koncu vojne, ko se je končala okupacija Kanalskih otokov.

Geografija[uredi|uredi kodo]

Tipična severovzhodna vas v Normandiji
Marais-Vernier
Pierre-Auguste Renoir,Mer et bateaux,1883, Metropolitan Museum of Art, New York.

Zgodovinska vojvodina Normandija je bil neodvisnavojvodina,ki je obsegala nižje predele ob Seni, Pays de Caux in regijo na zahodu prek Pays d'Auge, kolikor je polotoka Cotentin.

Zahodna Normandija pripadaArmoriškemu masivu,medtem ko velik del regije pripada pariški kotlini. Geologija Normandije sega od paleoproterozoika[6]dokvartarja.Francoske najstarejše kamnine so na površju v Jobourgu[7],na polotoku Cotentin. V pariški kotlini. so se našli velikofosilov.Regija meji ob severnih obalah na Rokavski preliv. Na zahodu obstajajogranitniklifiinapnenčastiklifi na vzhodu. Klifi les Vaches Noires so znani tudi po fosilih. V središču regije so ob obali tudi dolge plaže.Bocageje tipična zahodna pokrajina, ki je povzročala težave pri napadu sil v bitki za Normandijo. Pomembna značilnost pokrajine je ustvarjena zmeandrireke Sene, ko se približuje izlivu v morje.

Najvišja točka je Signal d'Écouves (417 m) v masivu Armoricain.

Normandija je redko gozdnata[8]:12,8% ozemlja je pokritega zgozdom,v primerjavi s francoskim povprečjem 23,6 %, se pa ta delež med departmaji razlikuje. Eure ima največjo pokitost (21%), medtem ko ima Manche najmanjšo (4%), z značilnimi posameznimi otoki.

Nekdanja cistercianska opatija Gruchet-le-Valasse

Reke[uredi|uredi kodo]

Sena v Les Andelys
Reka Bresle

Reke v Normandiji so:

  • Senas pritoki: Andelle, Epte, Eure, Risle in Robec
  • Obalne reke:: Bresle, Couesnon, ki je tradicionlna meja med Vojvodino Bretanijo in Vojvodino Normandijo, Dives, Orne, Sée, Sélune, Touques, Veules, najkrajša francoska reka in Vire

Mesta[uredi|uredi kodo]

Predalčna gradnja - hiše v Rouenu

Glavna mesta (prebivalstvo ob popisu 1999) soRouen(518.316 prebivalcev v metropolitanskem območju), prestolnica Zgornje Normandije in celotne pokrajine;Caen(420.000 prebivalcev v metropolitanskem območju), glavno mesto Spodnje Normandije;Le Havre(296.773 prebivalcev širše območje); inCherbourg(117.855 prebivalcev v metropolitansko območje).

Prebivalstvo[uredi|uredi kodo]

V januarju 2006 je bilo število prebivalcev v Normandiji (vključno z delom Perche, ki leži v notranjosti departmaja Orne, vendar brez Kanalskih otokov), ocenjeno na 3.260.000, s povprečno gostoto 109 prebivalca na km², tik pod francoskim državnim povprečjem, vendar pa narašča s 147 za Zgornji Normandiji.

Gospodarstvo[uredi|uredi kodo]

Hrana in pijača[uredi|uredi kodo]

Normanska krava

Dele Normandije sestavlja strnjeno podeželje, pašniki za krave molznice in nasadi jablan. Široka paleta mlečnih izdelkov se proizvaja in izvaža. Sir soCamembert,Livarot, Pont l'Évêque, Brillat-Savarin, Neufchatel, Petit Suisse in Boursin.[9]Normandijsko maslo in smetana se pogosto uporabljata v specialitetah.

Jabolčno vino iz Normandije

Ribe in morski sadeži so v Normandiji vrhunske kakovosti. Romb in ostrige iz Cotentinskega polotoka so velike specialitete. Normandija je izvoznik pokrovač in glavna regija za vzgojo školjk v Franciji.

Normandija je tudi glavna regija za proizvodnjojabolčnega vina.Perry(hruškovo vino) se tudi proizvaja, vendar v manjših količinah. Jabolčno žganje, od katerega je najbolj znana sortacalvados,je prav tako priljubljen. Čas obedatrou normand,je premor med obed, pri katerem je obvezen kozarec calvadosa, da bi izboljšali apetit in naredili prostor za naslednjo jed, in je še vedno običaj v mnogih domovih in restavracijah.Pommeauje aperitiv (apéritif) proizveden z mešanjem nefermentiranega jabolčnega vina in jabolčnega žganja. Drug aperitiv jekir normand,mericacrème de cassisprelita z jabolčnim vinom.Bénédictinese proizvaja v Fecampu.

Jabolka se pogosto uporabljajo pri kuhanju, na primer:moules à la normandeso školjke, kuhane z jabolki, smetano in sirom,bourdelotsso jabolka, pečena v pecivu, jerebice so flambirane z jabolki, širom po pokrajini imajo svoje lastne variante jabolčnih tort, med bolj priljubljenimi je imenovana tan tan tan tan, ker ljudje ne morejo izgovoriti pravilno imeTarte Tatin- klasično pecivo iz regije jeNorman Tart,jabolčna torta.

Druge regionalne posebnosti sotripes à la mode de Caen,andouillesinandouillettes,pré saléjagnjetina, morski sadeži (školjke, jastogi, skuše,...), inteurgoule(začinjen rižev puding).

Značilne normandijske jedi so račkaà la rouennaise,dušen piščanecyvetoisin gosen daube.Zajec je kuhan z mavrahi alià la havraise(polnjen s tartufi), in cela vrsta drugih posebnosti. Normandija je rojstni kraj briošev (zlasti tisti iz Evreux in Gisors) in tudidouillons(hruške, pečene v testu),craquelins,rulettesv Rouenu,fouacesv Caenu,falluesinsablésv Lisieux, kot tudi karamele, marcipana inmacaroonov.

Normandija je rojstni kraj Tailleventa (Guillaume Tirel), kuharja francoskih kraljev Karla V. in Karla VI. Napisal je najzgodnejšo francosko kuharsko knjigo z imenomLe Viandier.TudiConfiture de laitje nastal v Normandiji okoli 14. stoletja.

Kultura[uredi|uredi kodo]

Literatura[uredi|uredi kodo]

Guy de Maupassant
Gustave Flaubert

Normandijski vojvode so bili naročniki in navdih epske literature za prikazovanje njihovega vladanja. Wace,Orderik Vitalisin Stephen Rouenski so bili med tistimi, ki so pisali v službi vojvod. Po razdelitvi leta 1204, je vila francoska književnost model za razvoj književnosti v Normandiji. Olivier Basselin je zapisal Vaux de Vire, izvornovaudeville.Med pomembnimi pisatelji v francoščini so še Jean Marot, Remy Belleau,Guy de Maupassant,Jules Barbey d'Aurevilly,Gustave Flaubert,Octave Mirbeauin Remy de Gourmont in Alexis de Tocqueville. Brata Corneille, Pierre in Thomas, rojena v Rouen, sta bila velike osebnosti francoske klasične literature.

David Ferrand (1591-1660) je v svojiMuse Normandepostavil mejnik normanske literature. V 16. in 17. stoletju so delavci in trgovci Rouena vzpostavila tradicijo polemične in satirične literature v obliki jezika, imenovanoparler purin.Ob koncu 18. stoletja in v začetku 19. stoletja je nastalo novo gibanje na Kanalskih otokih, pod vodstvom pisateljev, kot je bil George Métivier, kar je sprožilo literarni preporod tudi na celini. V izgnanstvu na otoku Jersey in nato Guernsey, se jeVictor Hugozanimal za ljudsko književnost.Les Travailleurs de la merje znan Hugojev roman iz tega časa. Razcvet otoške literature v začetku 19. stoletja je spodbudila proizvodnjo, zlasti v La Hague in okoli Cherbourga, kjer je bili aktivni Alfred Rossel, Louis Beuve in Côtis-Capel. Tipičen medij za literarno izražanje v Normandiji je že tradicionalno časopisni stolpec in almanah. RomanZabethAndré Louisa, ki se je pojavil leta 1969, je bil prvi roman, objavljen v Normandiji.

Slikarstvo[uredi|uredi kodo]

Obala Sene blizu Givernyja (1897), Claude Monet

Normandija ima bogato tradicijo slikarstva in je dala Franciji nekatere njene najpomembnejše umetnike.

V 17. stoletju je bilo nekaj večjih francoskih slikarjev Normanov, kot soNicolas Poussin,rojen v Les Andelys inJean Jouvenet.

Romantikiso slikali normandijske obale Kanala.Richard Parkes BoningtoninJ.M.W. Turnersta prečkala Rokavski preliv iz Velike Britanije, ker ju je privlačila svetloba in krajine.Théodore Géricault,rojen v Rouenu, je bil opazna figura v romantičnem gibanju, pri čemer šteje njegova znanaRadeau de la Médusekot preboj romantičnega slikanja v Franciji, ko je bila uradno predstavljena na Salonu leta 1819. Realiste je zastopalJean-François Millet,rojen v La Hague. KrajinarEugène Boudin,rojen v Honfleurju, je imel odločujoč vpliv naimpresionistein je bil visoko cenjen pri Monetu.

Robert Antoine Pinchon,Un après-midi à l'Ile aux Cerises, Rouen,olje na platno, 50 x 61,2 cm

Daleč stran od bolj formalnih in klasičnih tem na začetku 19. stoletja, so impresionistični slikarji raje slikali na prostem, v naravni svetlobi in se osredotočali na pokrajine, mesta in prizore iz vsakdanjega življenja. Vodja gibanja in oče modernega slikarstva,Claude Monet,je morda eden od najbolj znanih impresionistov in glavni lik umetniške dediščine v Normandiji. Njegova hiša in vrtovi na Givernyju so ena glavnih turističnih znamenitosti v regiji, mnogi obiščejo njihovo lepoto in vodne lilije, kot so bili pomembni za Monetov umetniški navdih. Normandija je bila v središču njegovega ustvarjanja, od slik stolnice v Rouenu, do znamenitih upodobitev pečin v Etretatu, plaže in pristanišče Fécamp in vzhodom v Le Havru. NjegovaImpresija vzhajajočega soncav Le Havru, ki je bila osnova za gibanje, ki so ga poimenovaliimpresionizem.Po Monetu, so vsi glavneavantgardnislikarjiv 1870-tih in 1880-tih prišli v Normandijo slikati svoje krajine in njeno spreminjajočo svetlobo, osredotočeni v dolini Sene in normandijski obali.

Krajine in prizori iz vsakdanjega življenja so ovekovečili na platnu tudi umetniki, kot so:William Turner,Gustave Courbet,v Honfleurju rojenEugène Boudin,Camille Pissarro,Alfred Sisley,Auguste Renoir,Gustave Caillebotte,Paul Gauguin,Georges Seurat,Paul Signac,Pierre Bonnard,Georges BraqueinPablo Picasso.Medtem ko Monetova dela krasijo galerije in zbirke po vsem svetu, je izjemno količino impresionističnih del mogoče najti v galerijah po vsej Normandiji, kot so Muzej lepih umetnosti v Rouenu, Musée Eugène Boudin v Honfleurju ali André Malraux muzej v Le Havru.

Maurice Denis,eden od voditeljev in teoretikov gibanjaLes Nabis(simbolizem) v 1890-tih, je bil rojen v Granville, v departmaju Manche.

Société Normande de Peinture Moderneso leta 1909 ustanoviliPierre Dumont,Robert Antoine Pinchon,Yvonne Barbier in Eugène Tirvert. Med člani so biliRaoul Dufy,rojen v Le Havru,Albert Marquet,Francis PicabiainMaurice Utrillo.Tudi v tem gibanju so bili bratje DuchampJacques VilloninMarcel Duchamp,ki velja za enega od očetov moderne umetnosti, tudi domačin v Normandiji.Jean Dubuffet,eden vodilnih francoskih umetnikov 1940-tih in 1950-tih se je rodil v Le Havru.

Jezik[uredi|uredi kodo]

Francoščina je edini uradni jezik v kontinentalni Normandiji. Angleščina je tudi uradni jezik na Kanalskih otokih. Normanski jezik, regionalni jezik, ki ga govori manjšina prebivalstva na celini in otokih, je skoncentriran na polotoku Cotentin na skrajnem zahodu (dialekt Cotentinais) in v Pays de Caux na vzhodu (dialekt Cauchois). Veliko krajevnih imen kaže nordijski vpliv, kot na primer -bec(tok), -fleur(reka), -hou(otok), -tot(domačija), -dalali -dalle(dolina) in -hogue(hrib, kup).[10]

Arhitektura[uredi|uredi kodo]

Château d'Ételan (1494)

Arhitekturno normandijsko značilnost kažejo stolnice, opatije (kot opatiji Bec) in gradovi nekdanje vojvodine na način, ki zrcali podoben vzorec normanske arhitekture v Angliji po normanskem osvajanju leta 1066.

Tradicionalno arhitekturo v zgornji Normandiji zaznamujejo pol lesene stavbe, ki spominjajo tudi na tradicionalno angleško arhitekturo, čeprav so kmetije v Pays de Caux bolj svojevrsten odgovor na socialno-ekonomske in podnebne vplive. Veliko urbane arhitekturne dediščine je bilo v bitki za Normandijo leta 1944 uničene - povojna obnova mest, kot v Le Havru in Saint- Lô, bi lahko rekli, kaže tako vrline kot grehe modernističnih in brutalnih trendov 1950-tih in 1960-tih. Le Havre, mesto je obnovil Auguste Perret, je bil dodan na seznam svetovne dediščine UNESCO v letu 2005.

Tradicionalna arhitektura v spodnji Normandiji ima svojo obliko izgranita,prevladujočega lokalnega gradbenega materiala. Kanalski otoki prav tako - Chausey je bil dolga leta vir za pridobivanje granita, vključno s tistim, ki se je uporabljal za gradnjoMont Saint-Michel.

Južni del Bagnoles-de-l'Orne je napolnjen z meščanskimi vilami v sloguBelle Époquez večbarvnimi fasadami, ločnimi okni in edinstvenimi ostrešji. To območje, zgrajeno med letoma 1886 in 1914, je avtentičen "Bagnolese" slog in je značilen za visoko družbo za počitniški čas. Kapela sv. Germanusa (Chapelle Saint-Germain) pri Querqueville s tlorisom v obliki triperesne detelje vključuje elemente enega od prvih ohranjenih krajev bogoslužja v Cotentinu - morda samo še galo-romanska krstilnica v Port-Bail. Posvečena je Germanusu Normandijskem.

Religija[uredi|uredi kodo]

Opatija Jumièges

Od francoskega zakona iz leta 1905 o ločitvi cerkve in države, ni bila ustanovljena nobena cerkev v celinski Normandiji. Na Kanalskih otokih je bila ustanovljena anglikanska cerkev.

Krščanski misijonarji so ustanovili meniške skupnosti na območju v 5. in 6. stoletju. Nekateri od teh misijonarjev so prišli iz čez Rokavski preliv. Vpliv keltskega krščanstva je še vedno mogoče najti v Cotentinu. S pogoji iz pogodbe Saint-Clair-sur-Epte, je Rollo, ki je bil Viking in pogan, sprejelkrščanstvoin je bil krščen. Vojvodstvo Normandija je bila torej formalno krščanska od ustanovitve dalje. Stolnice v Normandiji so stoletja skrbele za zadeve tako glede vere kot politike. KraljHenrik II. Angleškije za pokoro zgradil stolnico Avranches 21. maja 1172 in bil oproščen obsodbe zaradi umoraThomasa Becketa.Mont Saint-Michel je zgodovinsko romarsko mesto.

Normandija nima enega splošno dogovorjenega zavetnika, čeprav naj bil ta naslov pripisovali svetemu Mihaelu in svetemu Ouen. Mnoge svetnike so častili skozi stoletja, med njimi:

  • Aubert, ustanovitelj Mont Saint-Michel
  • Marcouf in Laud pomembna za Normandijo
  • Helier in Samson Dol, oznanjevalca na Kanalskih otokih
  • Sveti Tomaž Becket,Anglo-Norman, katerega starši so bili iz Rouena, ki je bil predmet precejšnjega kulta v celinski Normandiji glede na njegovo mučeništvo
  • Ivana Orleanskaki je bila umorjena v Rouen in ki se je tam posebej spomninjajo
  • Thérèse de Lisieuxkatere rojstna hiša v Alençonu in dom v Lisieuxu sta romarska kraja.
  • Germanus Normandijski

Galerija[uredi|uredi kodo]

Sklici[uredi|uredi kodo]

  1. »Norman«.Online Etymology Dictionary.Pridobljeno 25. novembra 2023.
  2. »Administrative Normandy«.Arhivirano izprvotnega spletiščadne 1. maja 2008.Pridobljeno 8. marca 2015.
  3. Michel Badet (29. maj 2010).»Découvertes touristiques Cap Breizh – Les îles Anglo-Normandes«.capbreizh.com. Arhivirano izprvotnega spletiščadne 8. julija 2011.Pridobljeno 8. oktobra 2010.
  4. »César et les Gaulois«(v francoščini). pagesperso-orange.fr.
  5. Emmanuel Le Roy Ladurie (1987).The French Peasantry: 1450-1660.University of California Press. str. 32.ISBN978-0-520-05523-0.
  6. IcartienOrogenese(französisch)
  7. Bay of Écalgrain and Bay of Cul-RondArhivirano2014-08-19 naWayback Machine.Website Lithothèque de Normandie.
  8. Normandie,Bonneton, Paris 2001ISBN 2-86253-272-X
  9. »Norman cheeses: History«.fromages.org.
  10. The Scandinavian Contribution in Normandy

Zunanje povezave[uredi|uredi kodo]