Pojdi na vsebino

Oljka

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Oljka

Olea europaea
Lizbona,2004
Znanstvena klasifikacija
Kraljestvo: Plantae(rastline)
Deblo: Magnoliophyta(semenke)
Razred: Magnoliopsida(dvokaličnice)
Red: Lamiales(ustnatičevci)
Družina: Oleaceae(oljkovke)
Rod: Olea(oljka)
Vrsta: O. europaea
Znanstveno ime
Olea europaea
L.

Oljka(znanstveno imeOlea) je roddrevesiz družineoljkovkali njihovplod,imenovan tudioliva.Oljka je manjše drevo, ki izhaja iz vzhodnegaSredozemlja(Sirija,Mala Azija,severniIran,jugKaspijskega jezera). V predklasični Grčiji so bile oljke glavni kmetijski proizvod, kar je povzročilo razširitev oljkarstva na zahodno Sredozemlje. Oljke dobro uspevajo na sredozemskiapnenčastizemlji.

Na Slovenskem uspevata dve podvrsti: divja oljka (Olea europea oleaster) in gojena oljka (Olea europea sativa). Divja oljka raste vIstri,navadno oljko pa predvsem gojijo, čeprav raste tudi v divjini. Divja oljka je manjša in ima manjše plodove.

Oljka je pomembna tudi vfarmacijiinkozmetikiin daje dve vrstidrog:liste (Oleae folium) in olje (Olivae oleum).

Gojenje in uporaba[uredi|uredi kodo]

Zelene olive

Plodovi oljke - oljke (tudi olive) se že odantičnihčasov uporabljajo za pridobivanjeoljčnega olja,ter kot hrana in zdravilno olje.

Zaradi trpkega okusa so jih čestofermentiraliali jih namakali v slanici. Danes ne vemo natančno, kdaj so oljke začeli prvič namensko gojiti. Omenjajo jih že vSvetem pismuin v starih pesnitvah.

Oljke gojijo danes poleg v Sredozemlju tudi v južniAfriki,Avstraliji,naNovi ZelandijiinvKaliforniji.

Uporaba v zdravilstvu[uredi|uredi kodo]

Vzeliščarstvunaj bičajiz posušenih ali svežih oljčnih listov pomagal zniževatikrvni tlakin krvni sladkor.[1]Oljčno oljese uporablja kot blago odvajalno sredstvo za otroke in slabotne bolnike. Za masažo se lahko uporablja oljčno olje v katerem so bila namočena raznazelišča,kot sta npr.šentjanževkainrožmarinter vsebujejodišavna olja.Vcvetnem zdravljenjuje Bachov cvetni pripravek Oljka narejen iz oljčnih cvetov (Olea europaea) in se uporablja pri telesni in duševni izčrpanosti.

Oljka v mitologiji[uredi|uredi kodo]

Oljka naj bi bila zelo zanimivo drevo tudi zato, ker je opisana v veliko mitih ter legendah. Zibelka evropske civilizacije je Stara Grčija in znano je, da naj bi bila prav ona eden izmed prvih krajev, kjer so našli oljčno drevo.

Mitološki nastanek mesta Aten naj bi bil zalo tesno povezan z oljko. Za »kralja« oziroma »kraljico«Atensta se v spopadu pomerila Pozejdon, znan kot bog morja, ter boginjaMinervaznana kot zaveznica obrtnikov. Na oblast je uspelo priti boginji Minervi zato, ker naj bi po ljudskem izročilu prav ona dala ter ustvarila oljčno drevo. Celemu ljudstvu se je to zdelo imenitno darilo. Kasneje so Antična ljudstva (Rimljani ter Grki) spletali vence narejene iz zimzelenih listov oljke za različne priložnosti npr. podarili so ga zmagovalcu olimpijskih iger). Drugi mit pa pravi, da je vladarica Aten postala boginja modrostiAtena,ker naj bi tako kakor Minerva posvetila oljčno drevo grškemu narodu. V Stari Grčiji pa naj bi bila oljka tako cenjena, da je poleg umora veljal za najhujši zločin posek oljčnega drevesa. Največja ter najbolj prestižna nagrada na olimpijskih igrah je veljala amfora napolnjena z oljem oljk. Ko je prišlo obdobje Rimskega imperija, so Rimljani nadaljevali z grško tradicijo ter niso zmanjšali pomena in učinkovitosti oljčnega olja.

Oljka in oljčno olje v krščanstvu[uredi|uredi kodo]

V Sloveniji in Istri oljčno drevo od nekdaj velja za blagoslovljeno drevo. Najbolj znana je najverjetneje »cvetna nedelja«, (nedelja predveliko nočjo), ko gredo ljudje z oljčnimi vejicami v cerkev. Pri kristjanih je oljka ohranila prav posebno mesto. Zgodba izSvetega pismapripoveduje, da je svet zajela velikanska poplava. Po njej naj bi umrli vsi ljudje, razenNoetain njegove družine, ker so po božjem navodilu zgradili veliko ladjo, kamor so sprejeli tudi vse vrste živali. Ko se je strahovito neurje umirilo, naj bi Noe izpustil golobico in po nekaj dneh naj bi se golobica srečno vrnila na ladjo, z oljčno vejico v svojem kljunu. V svetopisemski zgodbi je tako golobica z oljčno vejico prispodoba zaveze, ki jo je Bog sklenil z ljudmi, hkrati pa je simbol miru. V krščanskih cerkvah oljčnemu olju pravijo sveto olje, ker ga uporabljajo ob posvetitvahduhovnikov,prikrstuin pri maziljenju močno bolnih in umirajočih.

Sklici[uredi|uredi kodo]

  1. Katja, Toplak Gale.Zdravilne rastline na Slovenskem.Mladinska knjiga, Ljubljana 2002.ISBN 86-11-15167-4(COBISS)