Pojdi na vsebino

Papež Leon XIII.

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Leon XIII.
Papež Leon XIII., 11. april 1878.
Začetek papeževanja20. februar 1878
Konec papeževanja20. julij 1903 (25 let, 150 dni)
PredhodnikPij IX.
NaslednikPij X.
Redovi
Duhovniško posvečenje31. december 1837
posvečevalec
Carlo Odescalchi
Škofovsko posvečenje19. februar 1843 naslovninadškofDamiate
posvečevalec
Luigi Emmanuele Nicolo Lambruschini
Povzdignjen v kardinala19. december 1853
Osebni podatki
RojstvoGioacchino Vincenzo Raffaele Luigi Pecci[1]
2. marec1810({{padleft:1810|4|0}}-{{padleft:3|2|0}}-{{padleft:2|2|0}})[2][3][…]
Carpineto Romano[d],Prvo francosko cesarstvo[5][6]
Smrt20. julij1903({{padleft:1903|4|0}}-{{padleft:7|2|0}}-{{padleft:20|2|0}})[2][3][…](93 let)
Rim[6],Vatikan[7]
PokopanRim,Vatikan
Narodnostitalijanska
StaršiLodovico Pecci
Anna Prosperi Buzi
Podpis
Insignije
{{{coat_of_arms_alt}}}
Grb osebe Papež Leon XIII.
Drugi papeži z imenom Leon
Catholic-hierarchy.org

Leon XIII.,papežinpesnik,*2. marec1810,Carpineto Romano,Lacij,Italija,†20. julij1903,Rim.
Bil je drugi papež, ki je kot »vatikanski ujetnik« živel v Vatikanu.

Družina in šolanje

[uredi|uredi kodo]

Gioacchino Vincenzo Pecci je bil šesti od sedmih sinovgrofaLodovica Peccija in njegove žene Anne Prosperi Buzi.
Z osmimi leti je odšel na šolanje v jezuitsko šolo vViterbu,skupaj s starejšim bratom Giuseppe-jem (1807-1890).[8]Ko je postal papež, je imenoval leta 1879 svojega brata zakardinala.V Viterbu je živel od 1818 do 1824. Potem je odšel na višjo gimnazijo Collegio Romano v Rim. Leta 1832 se je vpisal naRimsko vseučilišče La Sapienza.Slovel je kot odličen študent ter velik ljubitelj in poznavaleclatinskega jezika.Študiral je cerkveno in civilo pravo. Leta 1836 je dosegel doktorat izteologijeinprava.31. decembra 1837 je bil posvečen vduhovnika.

Dva meseca pozneje je bil postavljen za apostolskega delegata vBeneventu.Od 1841 je opravljal isto službo vSpoletu,nato vPerugii.Zgodaj je vstopil vkurijo,kjer se je pokazal kot izvrsten upravitelj. Zato gapapež Gregor XVI.leta 1843 imenoval za naslovneganadškofaDamiate in pošilja zanuncijavBelgijo.Na začetku 1846 ga papež Gregor XVI. imenuje zaškofaPerugie z naslovom nadškofa. Novico o imenovanju za škofa je Pecci izvedel med svojim potovanjem poLondonuinParizu,kjer je spoznal mnoge imenitne osebe tega časa.
Obogaten z izkušnjami in oborožen z novimi idejami se je vrnil v Rim 26. maja 1846, ko je papež Gregor XVI. že ležal na mrtvaškem odru.Papež Pij IX.ga je leta 1853 imenoval za kardinala z namero, da ga premesti v eno od suburbikarijalnih škofij. Pecci se je zahvalil za to čast in ostal v Perugii. Kot škof si je prizadeval za utrjevanje učenjaTomaža Akvinskega.Leta 1859 je ustanovil v Rimu Akademijo Svetega Tomaža. V avgustu 1877 ga jepapež Pij IXimenoval za kamerlenga. Zato se je Pecci moral preseliti v Rim. Šest mesecev pozneje - 7. februarja 1878 se je končal najdaljši pontifikat v zgodoviniKatoliške cerkve.Papež Pij IX. je umrl v 86. letu življenja. Preden je umrl, so časopisi pisali, da bi italijanska vojska morala zasestiVatikanin se vmešati v potekkonklava.Rusko-turška vojna in nenadna smrtkraljaViktorja Emanuela II.sta odvrnili pozornost italijanske vlade, zato se je konklave odvijal nemoteno. 20. februarja1878je bil po treh krogih volitev s 44 glasovi od možnih 61 za papeža izvoljen kardinal Gioacchino Pecci.

Pontifikat

[uredi|uredi kodo]
Papež Leon XIII.
Papež Leon XIII.

Papež Leon XIII. je slovel kot umerjen izobraženec in razumnik širokih pogledov. Od novega 68-letnega papeža, ki je pogosto bolehal, so pričakovali sorazmerno kratek pontifikat. Vendar je trajal več kot 25 let, med katerimi je pokazal občudovanja vredno žilavost in modrost. Papež je imel za najpomembnejšo nalogo približevanje krščanstva sodobnim tokovom, vendar brez odstopanja od temeljnih krščanskih načel.

Okrožnice

[uredi|uredi kodo]

Po doktrinarnem delu spada papež Leona XIII. med največje v zgodovini. Za njegovo razumevanje je potrebno pojasniti, da sta mu bili pri srcu zlasti dve zadevi: enako je zavračalkapitalizeminmarksizem.Njegovo dogmatsko delo obsega dvajset okrožnic in mnogo drugih dokumentov. V enciklikahQuod apostolici muneris(Apostolska služba, 1878);Humanum genus(Človeški rod, 1884) inArcanum illud(Veliko poslanstvo, 1880 - ob tisočletnici delovanjaCirilainMetoda)) je papež razlagal jasna stališča zopersocializem,komunizem,nihilizeminprostozidarstvoter se zavzema za zvestobo v zakonu kakor tudi za sprejemanje in vzgojo otrok. Zavračal jepanslavizem,spodbujal pa povezanost slovanskih narodov s Svetim sedežem.
Papeževa okrožnicaRerum novarum(Nove stvari, 1891) je tudi dandanes pereča in zelo pomembna. V njej papež razvijakatoliški socialni nauk:zaščitena naj bo zasebna lastnina, delavske plače pa naj bodo primerne. Sporov se ne sme reševati z revolucijo, ampak z dogovarjanjem. V njej se torej zavzema za delavske pravice in socialno pravičnost, kar mu je prineslo nadimekdelavski papež.Na načela te okrožnice so se nasledniki večkrat sklicevali. Papež Pij XI. je ob njeni štiridesetletnici izdal okrožnicoQuadragesimo anno,Pavel VI.ob osemdesetletnici socialno okrožnicoOctogesima adveniens(Ob osemdesetletnici).Ob devetdesetletnici je ponovnodelavski papežPapež Janez Pavel II.napisal svojo izvirno okrožnicoLaborem exercens(O človekovem delu),ki je naletela na velik odmev v delavskem svetu; ob stoletnici pa je isti papež napisal novo socialno okrožnicoCentesimus annus.

Politika

[uredi|uredi kodo]
KarikaturaWilhelma Scholzaob koncuKulturkampfa(kulturnega bojav Nemčiji). Papež in državni tajnik si sedita nasproti. Podnapis: „Pontifex: 'Sedaj prosim, se nikar ne vznemirjajte!' KanclerBismarck:‚Prosim enako!‘ “[9]
Papež Leon XIII. je dočakal visoko starost. V bolezni je pisal tudipesmiv latinščini, med drugim tudi o moderni iznajdbifotografiji.[10]

Papež Leon XIII. je bil spreten politik. Med njegovim papeževanjem so priSvetem sedežuvlade odpirale vedno več svojih predstavništev. Povečan ugled papeštva je potrdil tudi obisk nemškegacesarjaViljema II.v Vatikanu.Nemški kanclerOtto von Bismarckje 1885 prosil papeža, naj posreduje v sporu medNemčijoinŠpanijogledeKarolinskih otokov[11];spor je nastal ob nemški zasedbi otočja 1885.Rampollaje bil tedaj tajnik kongregacije za posebne zadeve, ki je preudarno izvajalLeonovoprizadevanje, da biSveti sedežzopet pridobil v svetu ugled po času osamitve med vladavinoPija IX.;pripravil je torej razsodbo, ki jo je papež objavil 22. oktobra 1885: Španiji je priznal lastništvo nad otočjem, Nemčiji pa velike trgovinske ugodnosti.[12][13]

Papež je od vsega začetka poskušal rešiti tudi težave, ki so pestile Cerkev v Nemčiji. Polagoma mu je uspelo. Sprememba majskih zakonov med 1886 in 1887 je omogočila odpravo vseh protiverskih določb razen tiste, ki se je nanašala najezuite,ki so se smeli vrniti v Nemčijo šele medPrvo svetovno vojno.
VFrancijiso se težave šele začenjale s prihodom republikancev na oblast 1879, ko je borba zasekularizacijojavnega življenja dosegla vrhunec. Pod geslomločitve Cerkve od državeje bil leta 1901 sprejet Zakon o društvih. Vse redovnike, razen tistih, ki so skrbeli za nego bolnikov, so pregnali iz Francije.

Misijoni, ekumenizem in diaspora

[uredi|uredi kodo]

Papež se je zelo zavzemal za misijone. Osnoval je 248 novih škofijskih sedežev po vsem svetu.Ločene brateprotestanteinpravoslavce- je povabil k vrnitvi k rimski Cerkvi. Zagotovil jim je nedotakljivost vzhodnih obredov. Pri delu za zedinjenje je imel precej uspehov. Njegovo vabilo ni ostalo brez odmeva zlasti medArmenciinegiptovskimikopti.Po prvem koptskemkonciluvKairu18. januarja 1896 se je zedinilo z Rimom 15.000 ločenih koptov. VAbesinijije tovrsten uspeh izostal.[14]
Z buloEx hac augusta(1881) je Leon XIII. vzpostavil vBosni in Hercegoviniredno cerkveno hierarhijo. Utemeljil jeVrhbosansko nadškofijoinmetropolijos sedežem vSarajevuin s sufraganskima škofijama vMostarjuinBanja Luki. Razglasil jebosanskegafrančiškanainmučencaNikolaja Tavelićaza blaženega 1889. leta.

Zanimivosti

[uredi|uredi kodo]
Leon XIII. je prvi papež, ki so ga posneli nafilmokrog leta 1898

Zbreve2. novembra 1888 je papež predpisal uporabozucchetta(čepica, ki jo nosijo papež, kardinali in škofje). Pogosto jo imenujejo »Soli Deo« (Samo Bogu), ker jo sname samo med dejanjem spremenjenja med mašo.
Papež Leon XIII. je bil prvi papež, ki ga je posnelafilmska kamerain prvi, čigar glas so posneli nagramofon. V svojih odnosih zitalijanskodržavo se je papež Leon XIII. strogo držal smernic Pija IX. Tudi on se je imel za ujetnika v Vatikanu, ki ga nikoli ni zapustil.
Zadnja desetletja pontifikata sta označili njegova telesna oslabelost in bolezen. Kljub temu je bil ena od najbolj priljubljenih osebnosti vEvropi.Po videzu suh, koščat, skorajmumificiranonagubanega obraza, na katerem so edino sijoče oči kazale znamenja življenja, je papež napravil globok vtis na vse obiskovalce s svojo izredno bistroumnostjo in pronicljivostjo. Dolžina njegovega pontifikata, ki je sledil najdaljšemu pontifikatu v zgodovini katoliške Cerkve papežaPija IX.(16. junij 1848 – 7. februar 1878; 31 let in 236 dni) in visoka starost (dopolnjenih 93 let), je sprožila opazko enega tedanjih kardinalov: »Izvolili smo Svetega očeta, a ne Večnega očeta«.

Papež Leon XIII. in Slovenci

[uredi|uredi kodo]

Papež Leon XIII. je v konzistoriju 1899 imenoval za kardinala tudi goriškega nadškofaJakoba Missio.Cesar Franc Jožef ga je 14. junija 1884 imenoval zaljubljanskegaknezoškofa. Decembra 1897 je postal Missiagoriškinadškofinilirskimetropolit.Missia se je ravnal po papeških smernicah. Podobno kot Leon XIII. je tudi on menil, daKristusne sme biti navzoč samo znotraj cerkve, temveč tudi povsod v javnem življenju. Kot škof, nadškof in kardinal je veliko nevarnost videl v socialističnem brezverskem gibanju.
V teh in drugih pogledih se je pogosto strinjal zgoriškimspiritualomAntonom Mahničem,ki ga je papež Leon XIII. imenoval zakrškegaškofa leta 1896. Tudi Mahnič je hotel, da bi vera prežela ne le zasebno, ampak tudi javno življenje. V tej luči je podvrgel kritiki svetovno in domače slovstvo, med drugim tudi pesemSimona GregorčičaČloveka nikar!Na Krku se je med drugim zavzemal tudi za delavce inglagolico,katere uporabo je potrdil ravno papež Leon XIII.

Leon XIII. in Jakob Missia (ko je bil šeljubljanskiškof) sta bila omenjena na starembučenskemzvonu v zanimivem epitafu, ki je omenjal pet pomembnih dogodkov leta 1888, ko je papež slavil zlatomašni jubilej:[15]

Ko zlatomašnika slavil je svet Leona,
ko štir’deset let dičila je krona
Frančiška Jožefa nam je cesara -
ko škof naš Jakob doživel je petdeset
in v mašništvu že petindvajset let -
stoletnico obhajala je svojo fara.
V dogodek - teh spomin -
zapel je zvon z višin. "

[16]

Leonova družbaje bilo na priporočilo Leopna XIII. vLjubljaniustanovljenokatoliškoznanstvenodruštvo,ki si je med drugim prizadevalo tudi za ustanovitevslovenskeuniverze.

Smrt in pomen

[uredi|uredi kodo]
Papež je naslednik apostolaPetrainrimskiškof. Tukaj je prikazan Leon XIII. za krmilomBožjeCerkve.[17]

Papež je zbolel za vnetjem rebrne mrene in po dveh tednih agonije umrl 20. julija 1903.

Papeža Leona XIII. po njegovi želji niso pokopali vBaziliki svetega Petra,kakor so pokopali vse papeže za njim, ampak v starodavniLateranski baziliki,ki je stolnica papežev kotrimskihškofov. Ta cerkev mu je bila še posebno pri srcu.

  • Leon XIII. je bil prvi papež, ki je bil rojen v 19. stoletju; bil je pa tudi prvi, ki je umrl v 20. stoletju.
  • S starostjo polnih 93 let je bil najstarejši papež v zgodovini. Njegov pontifikat je bil drugi najdaljši (1878-1903), takoj za svojim predhodnikomPijem IX.(1846-1878).[18]
  • Papež Leon XIII. je želel odgovoriti na izzive nove dobe. Pomagal je katoliški Cerkvi iz nemirnih voda devetnajstega stoletja varno zapluti v še bolj nemirne vode dvajsetega stoletja. S svojim pontifikatom jedelavski papežvrnil Cerkvi mednarodni ugled in spoštovanje.
  • B. Bangha:Katolikus lexikonI-IV, A magyar kultúra kiadása, Budapest 1931–1933.
  • M. Benedik:Papeži od Petra do Janeza Pavla II.,Mohorjeva družba Celje 1989.
  • S. Bálint:Ünnepi kalendáriumI-II. A Mária-ünnepek és jelesebb napok hazai és közép-európai hagyományvilágából. Szent István Társulat Budapest 1977.
  • O. Bitschnau:Das Leben der Heiligen Gottes.2. izdaja. Einsiedeln, New-York, Cincinnati und St. Louis; Karl & Nikolaus Benziger 1883.
  • F. Chobot:A pápák története.Pátria, Rákospalota 1909.
  • S. Čuk:Svetnik za vsak danI-II, Ognjišče Koper 1999.
  • C. L. Dedek:Szentek élete I,Kiss János, Budapest 1899.
  • C. L. Dedek:Szentek élete II,Pallas irodalmi és nyomdai részvénytársaság, Budapest 1900.
  • A. Ender:Die Geschichte der Katholischen Kirche,Denziger, Einsiedeln-Waldshut-Köln (Denziger Brothers NewYork-Cincinnati-Chicago) 1900.
  • A. Franzen:Pregled povijesti Crkve,Kršćanska sadašnjost – Glas koncila, Zagreb 1970. (po:Kleine Kirchengeschichte,Herder-Bücherei Bd. 237/238. Freiburg i. B. 1968 (2. izdaja).
  • Gy. Goyau:A pápaság egyetemes története.(Francziából fordította Kubínyi Viktor), Kubínyi Viktor Budapest 1900.
  • E. Horváth:Régészet,Teológia-Kaechetikai Intézet, Szabadka (Subotica) 2011.
  • Die katholischen Missionen,Illustrierte Monatschrift, im Anschluss an die Lyoner Wochenschrift des Vereins der Glaubensverbreitung herausgegeben von einigen Priestern der Gesellschaft Jesu, Herder Verlag, Freiburg im Breisgau, Januar 1902 – Dezember 1904, 30.-32. Jahrgang.
  • N. Kuret:Praznično leto SlovencevI-II. Družina, Ljubljana 1989.
  • Leto svetnikovI-IV (M. Miklavčič in J. Dolenc), Zadruga katoliških duhovnikov v Ljubljani (1968-1973).
  • Lexikon für Theologie und KircheI-X, 2. Auflage, Herder, Freiburg im Breisgau 1930-1938.
  • J. Marx:Lehrbuch der Kirchengeschichte,8. Auflage, G.m.b.H., Trier 1922.
  • A. Schütz:Szentek élete az év minden napjáraI-IV, Szent István-Társulat, Budapest 1932–1933.
  • F. X. Seppelt –K. Löffler:Papstgeschichte von den Anfängen bis zur Gegenwart.Josef Kösel&Friedrich Pustet, München 1933.
  • M. Vogel:Szentek élete I(Prevedel v madžarščino in priredil A. Karl). Szent István társulat, Budapest (pred) 1900.
  • M. Vogel:Szentek élete II,(Prevedel v madžarščino A. Karl). Wajdits Nándor, Budapest (pred) 1900.
  1. (neimenovan naslov)— str.http://webdept.fiu.edu/~mirandas/bios1853-ii.htm#Pecci.
  2. 2,02,1Aubert R.Encyclopædia Britannica
  3. 3,03,1SNAC— 2010.
  4. 4,04,1Brockhaus Enzyklopädie
  5. Record #118727508// Gemeinsame Normdatei— 2012—2016.
  6. 6,06,1Archivio Storico Ricordi— 1808.
  7. https://www.odis.be/lnk/PS_10473
  8. Ravnatelj šole je bil Leonardo Garibaldi. Katolikus lexikon III, str. 186-189
  9. iz:Kladderadatsch,Nr. 14/15, 18. März 1878
  10. Die katholischen Missionenoktober1903
  11. Karolinsko otočje se nahaja severo-vzhodno od današnje Papue-Nove Gvineje in severno od Avstralije
  12. Spanien (Geschichte 1875 bis zur Gegenwart).Brockhaus Konversations-Lexikon1894–1896, 15. Band, S. 102
  13. »Caroline, ìsole«.Sapere.it.Pridobljeno 23. januarja 2018.
  14. Leo XIII. und das katholische Weltapostolat, Die katholischen Missionen, Oktober 1903, 1-4.
  15. "V stari Avstriji smo imeli na Bučki tri bronaste zvonove. Pa so hoteli naši farani še en nov veliki zvon. IzRudolfovega- to je zdajNovo mesto- je prišel frančiškanHugolin Sattnervzet glasove od obstoječih ter jih je poslal v Ljubljano.Samassaje določil, da bo c-mol in sicer bo novi zvon težek 1874,5 kil! Tisto leto sosveti očein Kristusov namestnik na zemljipapežLeon XIII. obhajali zlato mašo, svetlicesarFranc Jožefštiridesetletnico vladanja, našknezoškofJakob Missiapetindvajsetletnico mašništva in petdesetletnico življenja; zato so vse te tri podobe vlili na tisti zvon. Tega leta je tudi našafaraobhajala stoto obletnico, kar se je osamosvojila odRake.Zato so torej 1888. leta vlili pod podobe tudi tale napis:
  16. Zvon je bil blagoslovljen na imesvetega Frančiška Asiškega.Ključar Matija Pungeršič je šel s konji na železniško postajoVidempo veliki zvon; naproti so mu prišli še trije pari konj do farne meje. Dekleta so zvonu prišla naproti do Vejerja in ga ozaljšala s cvetlicami; do Dobrovce mu je prihitela nasproti šolska mladina. Prvikrat je zapel veliki zvon ravno ob stoletnici fare petega velikega srpana... Pokali so možnarji, postavljeni so bili mlaji, priromalo je dosti ljudi. Med prvo svetovno vojno pa je bil zvon oddan v vojne namene. (Stara kronika župnije Bučka)
  17. SlikaFriedricha StummlavbožjepotnicerkviKevelaervNemčiji.Tiskano v mesečnikuDie katholischen Missionen,Freiburg im Breisgau, september1903
  18. Sedaj je na drugem mestu pontifikatJaneza Pavla II.(1978-2005), če ne upoštevamo prvega papežasvetega Petra,ki je imel doslej najdaljši pontifikat (ok. 30-67 po Kr.) in sicer okrog 37 let.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]
Nazivi Rimskokatoliške cerkve
Predhodnik:
Filippo de Angelis
Kamerlengo svete rimske Cerkve
1877 – 1878
Naslednik:
Camillo di Pietro
Predhodnik:
Pij IX.
Papež
1878 – 1903
Naslednik:
Pij X.