Pojdi na vsebino

Središčni razteg

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
(Preusmerjeno s straniRazteg)
Središčni razteg

Sredíščni raztèg(tudihomotetíjaalinezasučnadilatácijaredkeje tudiizotropno (uniformno) skalíranje) jegeometrijskapreslikava,ki ohranja oblikomnožice(lika,telesa), spremeni pa njenovelikost.

Središčni razteg je podan s središčem (točkaO,tudios) in s koeficientom raztega (številok,ki ne sme biti enako 0). Poljubno točkoTpreslikamo vT'po naslednjih pravilih:

  • T'leži na istipremicikotOinT.
  • RazdaljamedOinT'jek-krat tolikšna kot razdalja medOinT.
  • Če jekpozitiven, ležiT'na isti strani (na istem poltraku) kotT;če jeknegativen, pa ležiT'na nasprotni strani (na nasprotnem poltraku) kotT.

Središčni razteg preslika poljubno premicopv premicop',ki je prvotni premici vzporedna.

Če s središčnim likom preslikamo neko geometrijsko množico točk (lik ali telo), dobimo za rezultat množico, ki jepodobnaprvotni, zato rečemo, da je središčni raztegpodobnostna preslikava.

Predstavitev z vektorji

[uredi|uredi kodo]

Središčni razteg, ki ima za središčekoordinatno izhodišče,je enakovreden računski operacijimnoženjavektorjasskalarjem:

Pri tem se vse koordinate vektorja pomnožijo s številomk:

Če je središče raztega v koordinatnem izhodišču, je središčni razteg tudilinearna transformacijain zato ga lahko predstavimo zmatriko:

Pri običajnem središčnem raztegu na diagonali matrike nastopajo enaki koeficienti.

Diagonalna matrika,ki ima na diagonali različne koeficiente, pomeni preslikavo, ki raztegne prostor v smeri vsake koordinatne osi za drugačen faktor. Taki preslikavi pravimoanizotropno skaliranje(tudineuniformno skaliranje). Tej preslikavi pripada matrika:

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]