Pojdi na vsebino

Sadovnjak

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Sadovnjak z jablanami

Sadovnjakje nasaddrevesaligrmičevja,namenjenpridelavisadja,lahko pa tudioreškov.Največkrat gre zasadno drevje,kjer gojijo sadje za prodajo. Sadovnjak je lahko tudi del večjegavrta,kjer ima tudiestetskovlogo.[1]Sodobni sadovnjaki so optimizirani za čim večjo produkcijo sadja, zato so drevesa sajena v ravnih vrstah, med katerimi je razmak, ki olajšuje pobiranje.

Pogosto so sadovnjaki zasajeni v bližini vodnih teles, kjer voda deluje kot blažilec podnebnih ekstremov in je verjetnost zazmrzalmanjša.

Klasični sadovnjaki so s stališčaokoljevarstvapomemben delkulturne krajine,saj stara, visokodebelna drevesa s spremljajočim rastjem nudijo ustrezenhabitatmnogimživalskimvrstam, s čimer imajo pozitiven vpliv na ohranjanjebiodiverzitetev okolju, ki je sicer zaradi kmetijstva degradirano. Zgled za to jesmrdokavra,ki je znan gnezdilec vduplihstarih sadnih dreves. Vendar pa se z intenzifikacijo kmetijstva sadovnjaki pomlajajo in optimizirajo za čim večji pridelek. Zaradi uporabepesticidovin odstranjevanja vseh vrst, ki nimajo vloge pri pridelavi sadja, postane sadovnjak neprimeren zanje. Tudi smrdokavra je zaradi tega procesa ob pomanjkanju drugih ustreznih gnezdišč v velikem deluEvropeogrožena.[2]

Sadovnjaki v Sloveniji[uredi|uredi kodo]

Sadjarstvoje vSlovenijitradicionalna dejavnost, od drevesnih vrst je največjablan.Leta2007je bilo v državi 4.002hektarjevpovršin, klasificiranih kot intenzivni sadovnjaki, od tega so bile jablane zasajene na 72%, sledile sobreskvez 12% inhruškes 6% površin. Večina sadovnjakov je bila manjših od enega hektarja.[3]Tudi sadovnjaki, manjši od 0,2 ha, ki niso bili zajeti v popisu, pogosto spremljajo domačije.

Viri[uredi|uredi kodo]

  1. Luther Burbank.Practical Orchard Plans and Methods: How to Begin and Carry on the Work.The Minerva Group.ISBN1-4147-0141-1.
  2. Berhens M.Why hoopoes won't tradeArhivirano2009-03-27 naWayback Machine..A Pro Natura Publication on the Global Economy and Nature. Pro Natura, Switzerland.
  3. Popis intenzivnih sadovnjakov, Slovenija, 2007Arhivirano2011-08-05 naWayback Machine.- začasni podatki. Statistični urad Republike Slovenije. Pridobljeno 10.6.2008.

Glej tudi[uredi|uredi kodo]