Pojdi na vsebino

Slina

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Slina (latinskosaliva) je brezbarven, moten, penast in lepljivizločekžlez slinavkvustni votlini.

Sestava[uredi|uredi kodo]

Slino v veliki večini predstavljavoda,vsebuje pa okoli 0,5 % raztopljenih sicer trdnih komponent. Med njimi so:mucin(zmespolisaharidov), različnebeljakovineter prebavniencimα-amilaza,imenovanaptialin.Slednji razgrajuje v hrani prisotenškrobdomaltozeindekstrinov.

Pomembna sestavina sline so tudielektroliti(2-21 mmol/Lnatrija,10-36 mmol/Lkalija,1.2-2.8 mmol/Lkalcija,0.08-0.5 mmol/Lmagnezija,5-40 mmol/Lklorida,2-13 mmol/Lbikarbonata,1.4-39 mmol/Lfosfata).

V slini se nahaja tudi imunoglobulin A(IgA).

VrednostpHsline je 5,5-6, pri pospešenem izločanju sline pa naraste na 7,6-7,8.

Vloga[uredi|uredi kodo]

Slina omoči in zmehčahrano,v njej se raztopijovodotopnesestavine hrane. Nastane vlažna kašasta zmes (himus), ki jo lažje pogoltnemo. Zaradi delovanja ptialina se začne tudiprebavaškroba.

Slina ima tudi pomembno vlogo pri zaščitizobin ob zmanjšanem izločanju sline naraste tveganje za nastanekzobne gnilobe.

Produkcija[uredi|uredi kodo]

Povprečna dnevna produkcija sline je pri odraslem 0,5-1,5 litra. Slino proizvajajo in izločajo zlasti 3 velike, parne slinavke:

  • obušesna,
  • podjezična,
  • podčeljustna.

Sekrecijo sline pospešijo in povečajo različnirefleksi,povzročeni zlasti zaradi draženja okušalnih živcev v ustni votlini, pomembni so pa tudi dražljaji, ki vplivajo nanosinželodec.Tudi čustvena stanja (jeza, razburjenje) lahko izzovejo pospešeno izločanje sline.