Tetoviranje
Ta članekpotrebuje čiščenje. Pri urejanju upoštevaj pravilaslogovnega priročnika. |
Tetoviranjeje trajna oz. stalnatelesnaposlikava, izdelek se imenuje tatu (tattoo) Izraz tetoviranje izhaja izsamoanščine-tat(a)u- pomeni risati oziroma označiti. Danes je to nanašanjebarvez vbodi v globljekožneplasti ali pod njo, drugače okrasitev kože z resničnimi ali izmišljenimi podobami,ornamenti,liki,... K tetoviranju spada tudi brazgotinjenje, umetno povzročanjebrazgotinkar je na Slovenskem še malo uporabljena tehnika.
Sodobni tatu je trajna okrasitev kože na način, s katerim se ziglopod kožo vnese črnilo.
Zgodovina tetoviranja
[uredi|uredi kodo]Antropologitrdijo, da so našli oznake, ki naj bi bile neke vrste tetovaže, na mumificiranemtruplu,starem 5000 let[navedi vir].Tetovaže so našli tudi na egipčanskih in drugihmumijah.Glede na število najdb tetoviranih mumij izvemo, da je bilo tetoviranje razširjeno že vantikiin pred njo. Mnogo kasneje z razširitvijo rimskokatoliške cerkve in njenega nauka je bilo vEvropiin tudi na Slovenskem prepovedano od leta 787. Tako se je ta umetnost razvijala bolj na Srednjem vzhodu inAziji.
Tetoviranje na Balkanskem polotoku
[uredi|uredi kodo]IliriinTračaniprebivalci na območjuBalkanskegapolotoka so poznali tetoviranje. Najstarejši pisan in zanesljiv vir je zapustilHerodv svoji »historiji«, govori o Tračanih, vbadanje je bilo pri njih znak plemstva, kdor ni bil označen, je izhajal iz preprostega ljudstva.
V časuturških vpadovso turške vojake vBosnitetovirali, da bi jih lažje našli ob pobegu, še strožje je bilo tetoviranje v času bojev s Črnogorci; takrat so pobegi iz Turške vojske še narasli.
Tehnika tetoviranja
[uredi|uredi kodo]Najpogostejša moderna tehnika tetoviranja je s pomočjo električnih igel (električna pištola v katero se vstavi tetovirnaigla). Električno pištolo ali drugače električno pisalo poganjamotorčekkateri omogoča tudi več sto vbodov nasekundoz eno iglo namenjeno obrisu motiva in linijam motiva ali vbode več vzporednih igel namenjenesenčenjumotiva. Še danes se nekatere starodavne tehnike ohranjajo bodisi glede načina ali uporabe barv, tako nekateri najbolj slovitiumetnikiše zmeraj uporabljajo starejšo tehniko ročno vbadanje igel in ne uporabljajo tetovirnih naprav. Razmeroma redka je tehnika brazgotinjenja, ob nepravilnem postopku te tehnike so posledice lahko usodne.
Postopek tetoviranja
[uredi|uredi kodo]Nariše ali natisne se izbran motiv na posebenpapir,kasneje se naredi s tem odtis na telo.Sterilizirajose igle kjer je potrebna izredna previdnost, bolje in zaželeno je, če se igla uporabi le enkrat. Predel, kjer bo tatu, se razkuži, obrijejo se morebitne dlačice nakar je na vrsti odtis želenega motiva. Tattooist zmeša predvideno barvo črnila, kožo namaže s stikmazilom,da je koža mastna in igle lepo drsijo po koži. Pomembno, tattooist nosirokaviceza enkratno uporabo katere zamenja ob vsaki prekinitvi dela, oblačilo in lasje morajo biti zavarovani s posebnim polivinilom. Zelo pomembna je tudi globina tetovaže, črnilo se nanaša v drugo plast kože imenovanousnjico(dermis), vsekakor podpovrhnjico- (epidermis). Povrhnjica se lahko kdaj olupi recimo pri nekontroliranem sončenju, tattoo kljub temo ostane, ker je pod njo. Vkolikor je tetovaža narejena kvalitetno, naj bi ostala enaka in nespremenjena vse življenje. Razlog za obstojnost socelicev usnjici, ki so razmeroma stabilne in dolgo ostanejo nespremenjene.
Odločitev za tetoviranje
[uredi|uredi kodo]Ljudje se tetovirajo iz različnih razlogov, da bi ugajaliprijateljem,da bi čutili pripadnost določeni družbi ali verski organizaciji, nekateri izkazujejo s temindividualnost,da bi izraziliuporništvoin neodvisnost svojega duha. Za nekatere je tatu pojem svobode, svobodnega izražanja. Vse to in še mnogo drugega so lahko tehtni razlogi za odločitev imeti tatu. Strokovnjaki tatooisti ne priporočajo tetoviranja imen,grbov,obeležij dogodkov,...
Pri odločitvi za postopek se je pomembno zavedati, da je tatu trajna oznaka. Trenutno ne obstaja metoda za njegovo trajno odstranitev, razenkirurški poseg,a še zmeraj je vidno mesto, kjer je bil tatu narejen.