Pojdi na vsebino

Tripoli, Libanon

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Tripoli(arabskoطرابلس,Trablos) je drugo največjelibanonskomesto(z okoli 500.000 prebivalci, večinomasunitskimimuslimani- 80 %), ki leži v severnem delu države, približno 85kmseverno odBejruta,ob obaliSredozemskega morja.Čezenj tečerekaAbu Ali.Uradno gre za somestje dveh mest. Srednjeveški Tripoli leži pod citadelo nekoliko stran od obale, na polotoku, na mestuantičnegaTripolija, pa danes leži sodobno mestoEl Mina(kar pomeni »pristanišče«).

Zgodovina

[uredi|uredi kodo]
Pogled na citadelo

Čeprav je mogoče, da je bilo današnje mesto poseljeno že prej, najstarejši dokazi segajo v čas poznebronaste dobev14. stoletju pr. n. št.V9.in8. stoletju pr. n. št.sofeničanskitrgovci izSidona,TirainArvada(današnjiTartusvSiriji) ob pristanišču ustanovili tri ločene obzidane naselbine, ki so služiletrgovinimed omenjenimi mestnimi državami. Leta539 pr. n. št.so jih zasedliPerzijci.V4. stoletju pr. n. št.so te tri mestne države v Tripoliju (takrat znanem kotAtharoz.Kaditis) ustanovilefederacijoin razglasile neodvisnost od Perzije. Upor, katerega žarišče je kmalu prešlo vSidon,so Perzijci zadušili tik preden je njihov imperij osvojilAleksander Veliki.V dobihelenizmaje mesto dobilo današnje ime, ki vgrščinipomeni »tri mesta«, in cvetelo kot trgovsko središče z ugodnim dostopom do zaledja. PodSelevkidije podobno kot ostala obalna mesta uživalo skoraj popolnoavtonomijo.Razcvet se je nadaljeval tudi kasneje podRimljaniinBizantinci,dokler ga ni leta551močanpotrespopolnoma porušil.

Vzhodni del mesta na pobočju vzpetine

Po potresu si je mesto nekoliko opomoglo in v približno stoletju spet pridobilo nekaj pomena, dokler ga niso leta635pričele oblegatiarabskečete pod poveljstvomMuavije.Ko se sestradano mesto ni več moglo braniti, so prebivalci s pomočjo bizantinskega ladjevja pobegnili po morju in Muavija je v mestu nastanilgarnizijoinjudovskokolonijo.Leta685so ga znova zasedli Bizantinci in ga zadržali za20 let,ko so ga znova osvojili Arabci in vključili vomajadski,kasneje pa vabasidskikalifat.Ob koncu10. stoletja,ko je bil na obzorju že očiten zaton Abasidov, so mestu zavladaliFatimidiin vladali do leta1069,ko ješiitskikadija(sodnik) iz rodbineBanu Amarrazglasil neodvisnost. V tem obdobju, ko je Tripoli že bil cvetočeindustrijskomesto, obkroženo ssadovnjaki,nasadioljk,dateljnovih palminsladkornega trsa,je postal znan še pošoliDar al-Ilm(»hiša kulture«), katereknjižnicanaj bi vsebovala približno 100.000knjig.

Citadela Raymonda de Saint-Gillesa

Ko so sekrižarjileta1099prvič približali Tripoliju, ga niso napadli, saj se jim je mudilo protiJeruzalemu,svoje pa sta dodala še neuspešno obleganje bližnjeArkein bogata podkupnina mestnega vladarja.Tri letakasneje seRaymond de Saint-Gillesni več mogel upreti bogastvu mestnega zaledja. Njegovih 300 mož je uspelo premagati združeno vojsko Tripolija,DamaskainHomsa,zatem pa je dal na vzpetini vzhodno od takratnega mesta (današnja El Mina) zgraditiutrdbo,s katero je nadzoroval vso trgovino, ki je po kopnem potekala z mestom. Tripolijski vladarFakhr al-Mulkje izvedel več napadov na utrdbo in v enem izmed njih so leta1104uspeli smrtno raniti Raymonda, ki je nato že na smrtni postelji sklenil premirje, da Tripoli v zameno za opustitev napadov dobi prost prehod z zaledjem. Premirje ni trajalo dolgo. Ženaslednjega letaje Raymonda nasledil njegov bratranecGuillaume Jourdainin s pomočjogenovskegaladjevja znova vzpostavil blokado mesta. Tripoli se je štiri leta obupno upiral oblegovalcem, vmes se je leta1108Fakhr al-Mulku uspelo izmuzniti iz mesta, vendar vBagdaduniso uslišali njegovih prošenj za pomoč. Končno se je26. junija1109mesto vdalo križarjem, ki so ga opustošili in zažgali šoloDar al-Ilmskupaj s slovito knjižnico. Ustanovljena je bilaTripolijska grofija,ki se je raztezala medBiblosominKalat Markabomv današnji Siriji.

Vodnjak za obredno umivanjeVelike mošeje

Opustešeno mesto so kmalu obnovili, zaživelo jesteklarstvoin tkanjesvile,nestorijanciinjakobitiso ustanovili sloviti šoli zafilozofijoinmedicino,nastale sobolnišnice,samostani,cerkve,mesto je postalo sedež latinskeškofije.Po 180 letih križarske vladavine je leta1289po več kot enomesečnem obleganju mesto zavzelmameluškisultanKalaun,ki je ukazal večino prebivalcev pobiti ali zasužnjiti ter do tal porušiti pristaniško mesto na polotoku. Namesto tega je dal zgraditi novo mesto pod križarsko citadelo. Pod mameluško in od leta1516dalje podotomanskovladavino je novonastalo mesto znova zacvetelo kot trgovsko in kulturno središče, kjer so nastale številnemošeje,medrese,haniin tržnice (suki). Leta1860je bil vključen vmutasarifijo(turško upravno enoto)Libanonin bil skupaj zBejrutominSidonompod neposrednim otomanskim nadzorom. Leta1920je bil vključen vfrancoskomandatnoobmočjeVeliki Libanon.

MinaretVelike mošeje

Ob razglasitvi neodvisnegaLibanonaje Tripoli postal upravno središče severa države, vendar je večinsko muslimansko mesto postalo nekakšno središče nezadovoljstva nadmaronitskovladavino. Ob izbruhulibanonske krize leta 1958so se v Tripoliju utaborili privrženciRašida Karamija(sunitski voditelj in večkratni premier, ki je podpiralNasejevpanarabizemin se trudil pridružiti LibanonZdruženi arabski republiki) in uspeli vlabirintuuličic starega dela mesta več tednov braniti mesto pred vladno vojsko.

Prvi dellibanonske državljanske vojnese je izognil Tripoliju vse do leta1983,ko je vanj prispelJaser Arafat(ki je moralleto poprejpoizraelskemvdoru zapustitiBejrut). V mestu so izbruhnili spopadi med Arafatovimi privrženci, različnimi sovražnimi sifrakcijamiPLO,v spopade so se vmešali še libanonskibaathistiinsirskeenote. Spopadi, ki so v mestu (večina prebivalcev je bila sicer nevpletena v spopade) povzročili veliko škode, so se končali po nekaj mesecih, ko se je Arafat konec leta z ladjo umaknil vTunis.Med in po vojni je prebivalstvo močno naraslo. Nekaj po zasluginaravnega prirastka,nakaj pa zaradi številnih, predvsempalestinskih,beguncev.Do danes je mesto v veliki meri obnovljeno in računa na poslovni inturističnirazvoj.

Znamenitosti

[uredi|uredi kodo]

Citadeloje dal ob začetku12. stoletjazgraditikrižarskipoveljnikRaymond de Saint-Gilles.Spočetka se je imenovalaChateau Pelerin,kasneje so jo po Raymondu poimenovaliCitadela Raymonda de Saint-Gillesa.Za križarji so utrdbo vse do19. stoletjaprezidovali še Mameluki in Turki. Do danes so uspeli večino notranjih zgradb obnoviti.

Pod citadelo se nahaja srednjeveški Tripoli zlabirintomozkih uličic. Večji del tega srednjeveškega jedra zaseda tržnica (suk), ki sodi med večje naBližnjem vzhoduin kjer se je od srednjega veka le malo spremenilo.

V osrčju starega jedra ležiVelika mošeja,kjer je v 12. stoletju prvotno stala cerkevsv. Marije s stolpa.Leta1294so Mameluki na njenem mestu pričeli z gradnjo mošeje, ki je trajala vse do leta1315.Sredi dvorišča stoji skupolopokrit vodnjak za obredno umivanje.Kvadratniminaretvlombardskemslogu je najverjetneje služil že kotzvonikprvotne cerkve.

Izmed številnih ostalih mošej, medres, cerkva idr. velja omeniti šehan al-Sabun,ke je slovel pomiluin ga po nekdanjih receptih izdelujejo še danes.

Kljub temu, da je v današnji El Mini obpristaniščunastal antični del Tripolija in se obdržal vse do mameluške osvojitve, se od takrat ni ohranilo nič. Ena redkih znamenitosti tega predela jelevji stolp(burdž es-Saba), ki so ga v15. stoletjupostavili Mameluki kot del serije utrdb obrambe pred Turki. Pri gradnji so uporabili ostankerimskihstebrov, ki so jih položili vodoravno in s tem utrdili zidove.

Nekaj kilometrov od obal El Mine ležijoPalmovi otokispeščenimiplažami,palmami in izviri sladkevode.Še vedno so vidne ruševine cerkve iz obdobja mameluške osvojitve, ko se je tja zatekel del tripolijskihkristjanov.V obdobju francoskega mandata so na enega otočkov naselilizajce,ki so služililovufrancoskih upraviteljev. Danes so otoki pomembni kot gnezdišče redkih vtstpticin vališčezelenih želv,zato so bili leta1992razglašeni za naravni park.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]