Pojdi na vsebino

Wikipedija:Vizualni urejevalnik

Dodatno zaščiten/a stran
Iz Wikipedije, proste enciklopedije


Vizualni urejevalnikje »grafični« način urejanja Wikipedije. Urejanje Wikipedije je prej zahtevalo poznavanjewikimarkupoznačevalnega jezika, ki je precej kompleksen jezik tudi pri manjših spremembah strani. Leta 2001 je bilo to še sprejemljivo, v letu 2013 pa to urejevalce odvrača. Upamo, da bo Vizualni urejevalnik uporaben obstoječim uporabnikom in in bo, tako upamo, opogumil bralce, da bodo postali urejevalci.

Izkušenejši urejevalci včasihrajeurejajo wikibesedilo direktno, ker menijo, da je ta način hitrejši in natančnejši.Možnost urejanje člankov izključno z wikibesedilom bo vedno ostalo kot opcija.;Fundacija Wikimedia nima nikakršnih načrtov o ukinitvi klasičnega wikitext urejevalnika. Obe možnosti urejanja sta dostopni v orodni vrstici nad vsakim člankom in uporabniško stranjo.

O Vizualnem urejevalniku

Vizualni urejevalnik je novi »grafični« način urejanja Wikipedije, kar omogoča ljudem prispevati brez poznavanja wikimarkup označevalnega jezika.

Za tiste, ki jih zanima uporaba Vizualnega urejevalnika, je na voljovodnik,kakor tudiseznam tipkovničnih bližnjic.Če se zanimate za pomoč pri uvajanju je na voljoseznam nalog, ki jih je potrebno opraviti.

Video z razlago različice »alfa« Vizualnega urejevalnika Wikipedije (v angleščini)

Trenutno Vizualni urejevalnik vsebuje večje število hroščev. Medtem ko se nekaterim ne da izogniti, je trenutno število nesprejemljivo in cilj razvijalcev je čim hitreje te hrošče odpraviti v čim večjem številu. Nekatere funkcionalnosti se morajo šele zgraditi. Če naletite na problem, vas prosimo, da o temporočate na Feedback strani.

Omejitve

Trenutne omejitve vključujejo:

  • Počasno nalaganje- Daljše in kompleksnejše strani se v Vizualnem urejevalniku nalagajo dalj časa. V prihodnosti bo programska oprema precej hitrejša in bo dovoljevala nalaganje daljših strani. Hitrost je najbolj odvisna od hitrosti vašega računalnika.
  • Večina vsebinskih strani, in ne pogovornih strani– Vizualni urejevalnik je omogočen le za nekatere imenske prostore. V večini Wikipedijah, se lahko Vizualni urejevalnik uporablja le za članke, na straneh Uporabnik:, Pomoč: in Kategorija:. Vizualni urejevalnik trenutno ni omogočen na straneh Wikipedia: ali na katerikoli pogovorni strani.
  • Omejitev urejanja posameznega poglavja.Vizualni urejevalnik nalaga in shranjuje le celotne strani.
  • Parametri znotraj predlog so v obliki wikibesedila– Vizualni urejevalnik dovoljujuje urejanje parametrov predlog, toda le v obliki »wikibesedila« (zatorej »[[Foo]]« in ne »Foo«).
  • Gnezdene predloge niso lahke za uporabo(npr.{{Predloga1|{{Predloga2}}}}) – Vizualni urejevalnik vam dovoljuje urejanje vključenih predlog, ki tudi same uporabljajo predloge (»gnezdene« predloge).
  • Omejena podpora spletnim brskalnikom– Trenutno Vizualni urejevalnik deluje le na novejših verzijah brskalnikov Chrome/Chromium, Firefox/Iceweasel, Internet Explorer, Safari, Opera, Midori, Qupzilla, SeaMonkey in WebPositive (približno 93% vseh uporabnikov).
  • Ne podpira različnih kož z izjemama Vector in Monobook.[1]
  • Nepopolna funkcionalnost urejanja– Nekateri elementi »zapletenejšega« formatiranja, vključno s seznami in večstolpčnem prikazu, se bodo izpisali in vam dovolili urejanje svoje vsebine, ne bodo pa dovolili uporabnikom urediti določenih podrobnosti. In urejanje tabel ne deluje na mobilnih napravah. Dodajanje funkcionalnosti na tem področju je prioriteta naših razvijalcev.
  • Ni omogočeno kopiraj-prilepi iz ene strani v drugo stran brez izgube poševne, poudarjene povezave, wikipovezav in drugih označevalcev.Še posebno to velja za sklice/opombe in predloge. Dodajanje te funkcionalnostije naša prioriteta.

Zaradi omejitev in hroščev priporočamo, da VE uporabniki pred shranitvijo strani kliknejo na »Prikaži predlogled« inporočajoo kateremkoli problemu na katerega so naleteli.


Kako pomagati

Da bi Vizualni urejevalnik lahko postal tako dober kot je le lahko, je veliko stvari pri katerih potrebujemo pomoč - iščete lahko hrošče medtem ko uporabljate programsko opremo inporočate o njih,toda obstajajo tudi druge naloge, kot so:

  • Posodabljanje strani pomoči— Vsi Wikimedijini projekti vsebujejo strani pomoči, kar je v pomoč novim uporabnikom pri urejanju. Na žalost so te strani zgrajene okoli klasičnega wikitext urejevalnika in ko bo Vizualni urejevalnik v polnem delovanju, bodo zaslonski posnetki in navodila postala zastarela. V pomoč bi bilo, če bi ljudje lahkoposodabljali strani pomoči.Naš vodnik za Vizualni urejevalnikje začetno mesto za besedilo za nove strani pomoči.
  • Dodajanje TemplateData v predloge— Vizualni urejevalnik vsebuje urejevalnik predlog, ki je podrobneje opisan v našemvodniku.Kakor boste videli, če jih boste uporabili v Wikipediji, imajo nekatere predloge poimenovane parametre in opise, kar jih naredi enostavne za uporabo. Za nekatere pa to ne velja. To je zato, ker predloge potrebujejo "TemplateData", če želimo, da bi ta funkcionalnost delovala. Če ste pripravljeni dodajati TemplateData, je na MediaWiki na voljovodič kako to storitiin na naših straneh kratek opis skupaj zseznamom najpomembnejših predlog, ki potrebujejo TemplateData.
  • Pomoč novim uporabnikom— Z uspešnim zagonom Vizualnega urejevalnika bomo pridobili večje število novih uporabnikov - in čeprav urejanje izgleda lažje, bo način kako komunicirati s skupnostjo še vedno težek. Prosimo, da poskusite in preživite nekaj časa nastrani, ki je namenjena splošnim razpravam in vprašanjem glede različnih vidikov slovenske Wikipedijein na ta način pomagate tem novincem navajati se na Wikipedijo.

Zunanje povezave