Pojdi na vsebino

Markomani

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Porazdelitev germanskih ljudstev v 1. stoletju n. št.

Markomani(latinskoMarcomanni),germanskopleme, verjetno sorodno zBuriinSvebi.

Zgodovina

[uredi|uredi kodo]

Poreklo

[uredi|uredi kodo]

Strokovnjaki domnevajo, da njihovo ime izhaja morda iz pragermanskih besed*markō'rob, meja' in*mann-'človek, ljudje'.

Markomani so se kmalu po letu 100 pr. n. št. naselili v dolini rekeMajne.Rimskemu napadu naGermanijoleta 9 pr. n. št. so se izognili z begom v vzhodnoČeško.Njihov kraljMarobodje tam ustanovil močno kraljestvo, ki je poAvgustovemmnenju ogrožaloRimsko cesarstvo.Cesar jih je nameraval napasti, vendar je moral pred tem posredovati vveliki ilirski vstaji.

Kralja Maroboda je leta 18 odstavili markomanski izgnanecKatualda,njega pa naslednje leto kraljHermundurovVibilij in ga zamenjal sKvadomVanijem. Vibilij je okoli leta 50 s pomočjo svojih nečakov Vangija in Sida odstavil tudi Vanija.

Tacitv poznem 1. stoletju omenja, da so markomanskega kralja imenovali Rimljani.[1]

Markomanske vojne

[uredi|uredi kodo]
Glavni članek:Markomanske vojne.

V 2. stoletju n. št. so se Markomani povezali proti Rimskemu cesarstvu v plemensko zvezo z drugimi plemeni, vključno sKvadi,VandaliinSarmati.Sklenitev zveze je bila verjetno posledica pritiska večjih plemen, mordaGotov.

Rimski zgodovinarEvtropijomenja, da se je vojska cesarjaMarka Avrelijav trdnjavi Karnuntum ob srednjiDonavitri leta vojskovala z markomansko plemensko zvezo. Evtropij vojno in uspehe Marka Avrelija proti Markomanom primerja spunskimi vojnami.Njegova primerjava je kar primerna, ker je vojna pomenila prelomnico v rimskih osvajanjih. Rimljani so v njej doživeli številne poraze in izgubili dva poveljnika pretorijanske garde.

Vojna se je začela leta 166, ko so Markomani prebili rimsko obrambo med Vindobono (sedanjiDunaj) in Karnuntom in prodrli globoko na ozemlje med provincamaPanonijoinNorikomin opustočiliFlavio Solvo.Ustavili so jih šele priOglejuobJadranskem morju.Vojna, ki je trajala do Avrelijeve smrti leta 180, dokazuje, da so imeli Rimljani v njej bolj malo uspehov. Meja cesarstva je do padca Zahodnega rimskega cesarstva ostala na reki Donavi.

Kasnejša zgodovina

[uredi|uredi kodo]

Sredi 4. stoletja jeAmbrož Milanskipokristjanil Markomane pod kraljico Fritigil.

Po Markomanih se imenujejomarkomanske rune,za katere poznavalci niso povsem prepričani, da so povezane z njimi.

Leta 409 je skupina Markomanov, Kvadov in Burov prekoračilaPirenejein se ustalila v rimski provinciGaleciji,sedanji Galiciji v severniPortugalski.Dobili so statusfederatovin ustanovili Svebsko kraljestvo Gelecija. Njihov kralj Hermerik je leta 410 prisegel zvestobo rimskemu cesarju. Prestolnica kraljestva je bilaBracara Augusta,verjetno sedanjaBragana Portugalskem, ki je bila pred tem upravno središče rimske Galecije.

Markomanski kralji

[uredi|uredi kodo]
  1. Tacit,GermaniaI.42.[1]
  • Encyclopædia Britannica,11. izdaja, 1911.
  • R.G. Jahn,Der Römisch–Germanische Krieg (9–16 n. Chr.),dizertacija, Bonn, 2001.
  • H. Wolfram,Die Germanen,8. dopolnjena izdaja, Beck, München, 2004.
  • H.W. Haussig,Kulturgeschichte von Byzanz,2. dopolnjena izdaja, Kröner, Stuttgart. 1966.