Pojdi na vsebino

Proza

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Prózaje izrazna oblika vbesedni komunikaciji,za katero je za razliko od poezije značilnobesedilov nevezani besedi in katere osnovna enota jestavek.V prozi je večina vsakdanjekomunikacije,publicistike,strokovnega spisja inleposlovja.

Knjige z različnimi proznimi besedili

Beseda »proza« je prevzeta izlatinščine,kjer je označevala neposreden, enostaven, naraven in neolepšan govor. Prva umetniška prozna besedila na evropskih tleh so se pojavila vantični Grčiji.Avtorji teh zapisov so biliHeraklit,Demokrit,Hipokrat,Ksenofont,tudiPlaton(dialogi, govori). Z nastankom poznoantičnegaromanaje proza prodrla še v epske zvrstiknjiževnosti.Proza se je nato razvijala in uveljavljala tudi na področju javnega govorništva (Cicero). Nastale so različne vrsteepovinromanov.V obdobjurenesanseinbarokaje proza spet težila k poročanju inretoriki,nastajala pa so tudi dela kot jeBoccaccievDekameron.Pisanje romanov se je razcvetelo poCervantesovemromanuDon Kihot.V 18. in 19. stoletju so se uveljavile še druge oblike:novela,pripoved,kratka zgodba,memoarska proza, drama.

Zgradba proznega besedila

[uredi|uredi kodo]

Prozna besedila so oblikovana kot zgodba. Sem uvrščamo dogodke in pripetljaje, ki se med seboj povezujejo in o katerih govori pripovedovalec. Zgodba se lahko prekine ali pa navaja dogodke, ki so med seboj tudi nepovezani.Avtorv zgodbo vključuje opise stvari in karakterizacijo oseb.

Prozno besedilo gradimo sstavki.Stavkegradimo z jezikovnimi pravili, katerim je stavek podrejen. S tem se ukvarjaskladnjaoziroma sintaksa.Avtorv proznem besedilu sam izbira jezikovne možnosti (besede), ki dajejo proznemu besedilu zunanjo podobo. Te jezikovne možnosti besedilu spreminjajo le zunanjo podobo in ne tudi notranje, kamor uvrščamo zgodbo. V proznih besedilih pisci uporabljajo tudi retorične figure, s katerimi okrasijo besedilo. Retorične figure v besedilu odstopajo od običajne rabe in so namenjene temu, da dosežejo posebne učinke.

Vrsti proze

[uredi|uredi kodo]
  • Pripovedna proza

Pripovedna proza obsega epska besedila v nevezani besedi.

  • Ritmizirana proza

V primerjavi spoezijoima proza neenakomerenritem,kar pomeni, da so enote v prozi neenake po trajanju, jakosti in obliki. Ta tip ritma je značilen samo za prozo in ga imenujemo neregularni ritem.

Delitev proznih del

[uredi|uredi kodo]

Proza se uporablja včasopisih,revijah,enciklopedijah,nateleviziji,vfilozofiji,pravuinliteraturi.V umetnostnih besedilih je proza lahko privzdignjena. Delitev proznih del glede na zvrst:

Viri in literatura

[uredi|uredi kodo]
  • Matjaž Kmecl:Mala literarna teorija.Ljubljana: Borec, 1976. (COBISS)
  • Janko Kos:Literarna teorija.Ljubljana: Državna založba Slovenija, 2001. (COBISS)

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

KnjigaPortal:Literatura