Pojdi na vsebino

Versailles

Versailles
Lega
Zemljevid
Versailles se nahaja v Francija
Versailles
Versailles se nahaja v Île-de-France (regija)
Versailles
48°48′18″N2°8′6″E/ 48.80500°N 2.13500°E/48.80500; 2.13500
DržavaFrancija
RegijaÎle-de-France
DepartmaYvelines
OkrožjeVersailles
KantonVersailles-Jug
Versailles-Sever
Versailles-Severozahod
InterkomunalitetaSkupnost občin
Grand Parc
Upravljanje
• Župan(2008-2014)François de Mazières
Površina
1
26,18 km2
Prebivalstvo
(1 januar 2021)[1]
83.587
• Gostota3.200 preb./km2
Časovni pasUTC+01:00(CET)
PoletniUTC+02:00(CEST)
INSEE/Poštna številka
78646/78000
Nadmorska višina103–180 m
(povp. 132 m)
1Podatki francoske zemljiške knjige, ki ne vključujejo jezer, mlak, ledenikov > 1 km2in rečnih estuarijev.
Funtana, Versajska palača
Oranžerija, Versajska palača

Versaillesje jugozahodnopredmestjeParizainobčinav osrednjifrancoskiregijiÎle-de-France,prefekturadepartmaja Yvelines.Leta 1999 je naselje imelo 85.726 prebivalcev. Versailles je svetovno znan popalačiChâteau de Versaillesin njenih vrtovih.

Geografija

[uredi|uredi kodo]

Kraj leži na planoti 17 km jugozahodno od središča Pariza, obdan z gozdnimi vzpetinami.

Administracija

[uredi|uredi kodo]
Lega okrožja v regiji/departmaju

Versailles je sedež treh kantonov:

Naselje je prav tako sedež okrožja, v katerega so poleg njegovih vključeni še kantoniChesnay,Montigny-le-Bretonneux,Plaisir,Saint-Cyr-l'École,Trappes,Vélizy-VillacoublayinViroflays 347.496 prebivalci.

Zgodovina

[uredi|uredi kodo]

Ime Versailles se prvič pojavi v srednjeveškem dokumentu leta1038.V francoskem fevdalnem sistemu je bila versajska gospoda neposredno podrejena kralju, kljub temu pa ni bila posebno pomembna. Konec 11. stoletja je vas obkrožala srednjeveški grad in cerkev Saint-Julien. Kmečka dejavnost, predvsem pa položaj na cesti od Pariza do Dreuxa in Normandije, sta ji prinesla blagostanje, z vrhom konec 13. stoletja, tim.stoletja sv. Ludvika.V 14. stoletju sta vas prizadeličrna kugainstoletna vojna;ob koncu slednje je vas štela komaj 100 prebivalcev.

Leta1561jeMartial de Loménie,finančni minister pod kraljemKarlom IX.postal lord Versaillesa in z dovoljenjem vzpostavil v njem štiri letne sejme, vsak četrtek pa se je v Versaillu odvijal tržni dan. De Loménie je bil umorjen našentjernejsko noč24. avgusta1572.Njegovo posestvo je leta1575zakupil italijanski plemičAlbert de Gondi,ki je prišel izFirencskupaj sKatarino de' Medici,bodočo kraljico, ter postal vpliven v francoskem parlamentu. V drugem desetletju 17. stoletja je Gondi večkrat organiziral lovske pohode v bližnje gozdove, na katere je bil povabljen tudi kraljLudvik XIII.Slednji je leta1622postal lastnik manjšega dela gozda za privatno lovišče, dve leti kasneje pa še zemljišča, na katerem si je dal zgraditi manjši lovski dvorec. Leta1632je kralj prevzel celotno Gondijevo posestvo, dvorec pa povečal. Njegov naslednikLudvik XIV.je leta1661ob začetku njegove vladavine naročil preoblikovanje dvorca v danes znamenito Versajsko palačo z ogromnim parkom. PosporazumuvNijmegnu1678se je Ludvik XIV. odločil preseliti celotno oblast iz Pariza v Versailles, kar se je zgodilo6. maja1682.

Versailles je bil neuradno glavno mesto francoskega kraljestva od maja 1682 do septembra1715(smrt kralja Ludvika XIV. in vrnitev v Pariz pod regentomFilipom II. vojvodom Orléanskim) in nato znova od junija1722do oktobra1789.V tem času se je mesto občutno spremenilo. Pod Ludvikom XV. so bile zgrajene stavbe vojaškega ministrstva, ministrstva za pomorstvo in ministrstva za zunanje zadeve; v slednji je bil podpisanmirovni sporazummed Angleži in Američani, s katerim se je končalaameriška vojna za neodvisnost(1783). V vsem tem času je Pariz sicer ostal uradno glavno mesto Francije, uradna kraljeva palača paLouvre,vendar so bile v praksi vse vladajoče poteze vodene iz Versajske palače.

Kot sedež politične moči je Versailles postal zibelkafrancoske revolucije.5. maja1789je v njem potekalo srečanje zakonodajnih teles,20. junijaso predstavniki buržoazije zaprisegli na teniškem igrišču,4. avgustapa je Državni konstitutivni zbor ukinilfevdalizem.Nazadnje je množica ljudi napadla palačo in prisilila kraljevo družino k umiku v Pariz. Palača je bila v tem času zapuščena, v letu1837pa jo je kraljLudvik Filiprešil in jo preoblikoval v Narodni muzej, posvečen "vsej francoski slavi". Sam Versailles je postal prefektura novonastalega departmajaSeine-et-Oise.

V časufrancosko-pruske vojneje palača znova postala središče pozornosti, ko so zmagoviti Nemci18. januarja1871v njej razglasili pruskega kraljaViljema I.za nemškega cesarja. Marca istega leta se je francoska vlada podThiersomvsledPariške komuneiz Pariza umaknila v Versailles, od koder je z vojaškim posredovanjem zadušila upor. Kljub temu je vlada ostala še naprej v Versaillesu, nekaj časa pa je razmišljala celo o dokončni preselitvi glavnega mesta v Versailles, v izogib nadaljnjemu revolucionarnemu razpoloženju Parižanov; le-to je bilo skoraj realizirano ob restavraciji monarhije v letu1873.Nazadnje, ob zmagi levičarskih republikancev novembra1879,je bil sedež vlade ponovno prestavljen v Pariz. Od takrat dalje Vesailles nikoli več ni bil uporabljen za glavno mesto Francije.

Versailles je šele leta 1901 prišel do števila prebivalstva, ki ga je imel pred francosko revolucijo, ko je drastično upadlo. V središču pozornosti je bil zopet ob koncu prve svetovne vojne, ko so bila v njem (Grand Trianon) pogajanja, na koncu pa podpisani različnimirovni sporazumi.Ob razraščanju pariških predmestij je tudi Versailles bil združen s Parizom, ob tem pa je njegovo število prebivalstva in gospodarska moč znantno naraslo in ga spremenilo v veliko predmestje Pariza. Njegova vloga administrativnega in pravnega središča se je povečala sredi 20. stoletja, ko je postal osrednji center zahodnih pariških predmestij. Septembra1968je ob razpadu departmaja Seine-et-Oise postal sedež prefekture novega departmaja Yvelines, v katerega je bila vključena večina ozemlja predhodnjega departmaja.

Versailles je sedež škofije, ustanovljene leta1790.

Znamenitosti

[uredi|uredi kodo]
Katedrala sv. Ludvika v Versaillesu

Izobraževanje

[uredi|uredi kodo]

Pobratena mesta

[uredi|uredi kodo]
  1. »Populations légales 2016«.Nacionalni inštitut za statistične in gospodarske raziskave.Pridobljeno 25. aprila 2019.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]