Pojdi na vsebino

Atum

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Atum
Bog stvarjenja
Ime vhieroglifih
t
U15
A40
Kultno središčeHeliopolis
Osebne informacije
Staršise je ustvaril sam iz prvobitne vodeNun
PartnerIusaas[1]
OtrociŠuinTefnut

Atum(tudiTem,Temu,TuminAtem) je eden od zgodnjih božanstev vstaroegipčanski mitologijiin prvi bog Eneade iz Heliopolisa - najpomembnejšega in najširše priznanega kulta v Starem Egiptu, ki so ga razširjali svečeniki izHeliopolisa.Atuma naj bi sprva povezovali zZemljo,kasneje pa sSoncem,ko prečka obzorje. Ker se tak dogodek dogaja dvakrat dnevno, je prišlo do delitve na mladega boga ob sončnem vzhodu imenovanegaNefertum(kar dobesedno pomeni mladi Atum) in odraslega boga ob sončnem zahodu.

Evfemistična in neposredna razlaga mita Eneade

[uredi|uredi kodo]

Milejša razlagamitao nastanku Deveterice pravi, da naj bi Atum prišel na praotok in tam izpljunilbogazrakaŠujainboginjovlageTefnut,nakar se je trojica združila med seboj in rodili so boga zemljeGebain boginjo nebaNut.Iz zveze teh dveh bogovov so se rodila nekozmična božanstvaOziris,Izida,SetinNeftis.

Zgodnji mit, ki je veliko bolj neposreden in temelji nahermafroditninaravi boga Atuma razlaga, da se je Atum ustvaril sam in se dvignil na nasip večnosti (benben), ki je nastal iz prvobitnih voda (Nu). Tam je nato ustvaril svet tj. mestoAnnu(staroegipčansko ime za Heliopolis). Atum je boga zraka Šuja in boginjo vlage Tefnut ustvaril tako, da si je lastno seme izbrizgal v usta ter se tako samooplodil. Na podlagi indicev, da gre za oralno samozadovoljevanje, je v mnogih virih navedena reinterpretirana razlaga mita.

Kasneje se je razširjalo verovanje, da je Atum občeval s svojo senco, ki se imenujeIusaaset(tudiJuesaes,Ausaas,Iusas,Jusasin grškoSaosis) kar pomeniVsemogočni, ki pride predtein jo mnogi razumejo kot mati vseh bogov.

Menijo, da Ime Atum izhaja iz besedetem,kar pomeni, da izpopolniti ali končati. Razlagajo tudi tako, da je dopolnil in tudi končal stvarjenje sveta, in se vrnil v vodnati kaos na koncu ustvarjalnega cikla. Kot ustvarjalec je bil videti kot temelj sveta, pri čemer so božanstva in vse stvari nastala iz njegovega telesa, ali pa so njegovka.

Al-Masallaobelisk,največji ohranjen spomenik iz Heliopolisa

Atum je eden izmed najpomembnejših in najpogosteje omenjenih božanstev iz pradavnine, kar dokazuje s svojo pomembnostjo vPiramidnih besedilih,kjer je upodobljen tako kot ustanovitelj kot tudi oče kralja.

Atum je bil vedno upodobljen kot moški, ki nosi dvojno krono Zgornjega in Spodnjega Egipta v roki pa drži ključ življenja. Včasih je prikazan tudi kot kača, v obliki ko se vrne ob koncu ustvarjalnega cikla, pa tudi občasno kot mungo, lev, bik, kuščar ali opica.[2]

  1. Wilkinson, Richard H. (2003).The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt.Thames & Hudson. str. 150
  2. Wilkinson, Richard H. (2003).The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt.Thames & Hudson. str. 99–101.

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]
  • Myśliwiec, Karol(1978).Studien zum Gott Atum. Band I, Die heiligen Tiere des Atum.Gerstenberg.ISBN3806780331.
  • Myśliwiec, Karol (1979).Studien zum Gott Atum. Band II, Name, Epitheta, Ikonographie.Gerstenberg.ISBN3806780404.