Pojdi na vsebino

Celica

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Celiceepitela,obarvane zakeratin(rdeče) inDNK(zeleno).

Célica(tudicélula;latinskocellula -sobica) je osnovna gradbena in funkcionalna enota vsehživihorganizmov.Celice so najmanjši deli organizmov, ki jih obravnavamo kot žive, zato jim pogosto pravimo tudi gradbeni elementi življenja. Nekateri organizmi, kot sobakterijesoenoceličarji;sestavlja jih ena sama celica. Drugi organizmi, kotljudje,somnogocelični(človeško telo sestavlja približno 37 bilijonov celic).

Celice so v povprečju velike 10-20μm,s prostimočesomjih ne moremo videti. Ssvetlobnim mikroskopom(povečava do 2000×) vidimo celico kot vrečasto tvorbo, ki je obdana scelično membrano,izpolnjena scitoplazmoin imacelično jedro.Zelektronskim mikroskopom(povečava do 1.000.000×) lahko opazujemo podrobno zgradbo celičnihorganelov(ribosomi,lizosomi,endoplazemski retikulum,Golgijev aparat,mitohondriji), ki opravljajo različne naloge.

Na celični ravni se z organizmi ukvarja panogabiologije,imenovanacelična biologija.Celična teorija,ki pravi, da so vsi organizmi zgrajeni iz celic, je tudi eden temeljev sodobne biologije nasploh.

Zgradba celice

[uredi|uredi kodo]
Zgradba tipične procite

Poznamo dva osnovna tipa celic, ki sta:

Primerjava rastlinske in živalske celice:

Vse celice imajo membrano, ki obdaja celico in ločuje znotrajcelično okolje od zunanjosti, nadzoruje pretok snovi v celico in iz nje (pravimo, da je selektivno permeabilna) ter vzdržujemembranski potencial.Zgrajena je iz dvojne plastifosfolipidov(maščobe) in različnih beljakovinskihmolekul.Njeno zgradbo prikazujemo zmodelom tekočega mozaika.Mozaik zato, ker so beljakovinske molekule vstavljene v plast fosfolipidov kot mozaik, tekoči pa zato, ker beljakovinske molekule plavajo, se premikajo po plasti. Večino notranjosti predstavlja citoplazma oz. celični sok, v katerem so raztopljene različne snovi. Vse celice vsebujejoDNK- dednino inRNK,ki vsebuje navodila za izgradnjobeljakovin,potrebnih za izgradnjo celičnih komponent.

Procite so brez večine organelov in jedra. Poleg membrane jih obdaja celična stena in poleg nje pri nekaterih bakterijah šekapsula,ki varuje celico in deluje kot strukturna podpora. Na zunaj lahko iz celice izrašča eden ali večbičkovinpilusov,ki sodelujejo pri premikanju in komunikaciji.

Celični organeli

[uredi|uredi kodo]
Glavni članek:organel.
Shema tipične živalske celice (evcite) s podrobnejšo zgradbo.
Organeli:
(1)jedrce
(2)jedro
(3)ribosom
(4)vezikel
(5)zrnati endoplazemski retikulum(ER)
(6)Golgijev aparat
(7)citoskelet
(8)gladki endoplazemski retikulum
(9)mitohondrij
(10)vakuola
(11)citoplazma
(12)lizosom
(13)centrioliznotrajcentrosoma

Endoplazemski retikulum(ER) je splet prostorov, imenovanihcisterne.Na zrnatem endoplazemskem retikulumu se pojavljajo tudiribosomi,v katerih poteka sintezabeljakovin.Te beljakovine nato po cisternah potujejo po celici. Poznamo zrnati ER (z ribosomi) in gladki ER (brez ribosomov).

Golgijev aparatje zgrajen iz cistern, od katerih se odcepljajomehurčki,ki potujejo do celične membrane, se tam odprejo in vsebino izpraznijo navzven. V mehurčkih se nahajajo beljakovine, povezane zogljikovimi hidrati.

Lizosomiso mehurčki, ki vsebujejoprebavneencime.Nastajajo tako, da se ločijo od Golgijevega aparata. Sodelujejo pri celični prebavi.

Mitohondrijnaj bi bili poendosimbiontski hipotezivčasih samostojniorganizmi,ki pa so se vrinili v celico in z njo živijo vsožitju.Dokaz za to naj bi bil lastenDNK,na podoben način pa naj bi se razvili tudiplastidi.Imajo dve membrani; zunanja je gladka, notranja pa nagubana. Naloga mitohondrijev jecelično dihanje- proces, pri katerem se izhranesproščaenergijav obliki molekulATP.Ker imajo mitohondriji lastenDNKinribosome,lahko v njih poteka tudi sinteza beljakovin.

Kloroplastiso skupinaplastidov,ki je značilna za rastlinske celice, opravljajofotosintezo.So okrogle, lečaste strukture in imajo gladko zunanjo ter nagubano notranjo membrano. Gube notranje membrane sotilakoide.Kloroplasti imajo lasten DNK in ribosome, po endosimbiontski hipotezi so nastali izmodrozelenih cepljivk.

Vakuolaje značilna zarastlinskocelico. Je večji prostor, obdan z membrano -tonoplast.Znotraj se nahajacelični sok.Ker rastline nimajo izločal, vse odpadne produkte kopičijo v vakuoli. Sstarostjocelice narašča tudi velikost vakuole. Snovi odvrže prekokoreninalismole.

Jedroje obdano z dvemamembranama- notranjo in zunanjo, ki imaribosomein se veže naendoplazemski retikulum.V jedru se nahaja večinadednega zapisacelice. Dedni zapis je v obliki tankih nitk, imenovanihkromatin(pri barvanju se obarvajo). Kromatin je sestavljen iz molekul deoksiribonukleinske kisline in beljakovin ter je videti kot mrežast preplet. Kromosomise oblikujejo iz spiraliziranega kromatina. V celici jih vidimo samo medcelično delitvijo.Število kromosomov v človeški celici je 46. Telesne celice imajo 23 parov, od tega je en parspolnih kromosomov(XX oz. XY), sodiploidne(2n). Človeškespolne celiceimajo 23 kromosomov, sohaploidne(1n).

Jedrceje temnejši del jedra, v katerem nastajajoribosomi.

Nitaste citoplazmatske strukture

[uredi|uredi kodo]

Nitaste citoplazmatske strukture sestavljajocelični skeletin strukture za premikanje (bičke inmigetalke)

  • mikrotubuli:votle cevke, zgrajene iz beljakovinetubulin.Njihova naloga je transport snovi znotraj celice in sodelovanje pri celični delitvi (tvorijo delitveno vreteno). So gradbeni deli bičkov inmigetalk.
  • mikrofilamenti:tanjše nitke, ki niso votle. Zgrajene so iz beljakovineaktin,pomembne pa pri krčenjumišic.
  • intermediarni filamenti:po premeru med mikrotubuli in mikrofilamenti, obstaja več tipov, ki imajo v celicah različne vloge

Izvenmembranske strukture

[uredi|uredi kodo]

Celične strukture, ki ležijo zunaj membrane, so v neposrednem stiku z okolico. Njihovi gradbeni elementi nastajajo znotraj celice in se prenesejo prek celične membrane z različnimi transportnimi mehanizmi.

  • celična stenaje del številnih tipov prokariontskih in evkariontskih celic, ki predstavlja dodatno mehansko in kemično zaščito pred okoljskimi dejavniki. Pri različnih organizmih jo gradijo različne snovi -pektinpri rastlinah,hitinpri glivah inpeptidoglikanpri bakterijah.
  • želatinoznakapsulaje debelapolisaharidnaalipolipeptidnazaščitna plast pri nekaterih bakterijah, ki varuje pred izsušitvijo, preprečuje vstopvirusovintoksinovv celico ter varuje predfagocitozo.
  • bičkisodelujejo pri premikanju celic; štrlijo iz citoplazme skozi membrano in steno ter spreminjajo kemično energijo ATP vkinetično.Gradijo jih beljakovine. Značilni so predvsem za bakterije, pa tudi nekatere specializirane živalske celice.
  • pilusje bakterijska okončina, ki jo gradi beljakovinapilinin sodeluje pri pritrjevanju na gostiteljsko celico s pomočjoreceptorjevna njej. Poseben tip je udeležen pri izmenjavi genskega materiala (konjugaciji) bakterij.

Glej tudi

[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]