Pojdi na vsebino

Forum

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Forum v Jerashu,Jordanija;stebri so ostanki pokritega hodnika (stoa), kamor so trgovci v slabem vremenu postavili svoje stojnice

Forum(lat.forum,mn.fora,dobesedno "mesto na prostem" ) je bil vStarem Rimusprva naziv za ograjen prostor pred grobom, kasneje pa je dobil več pomenov. V rimskihmunicipijihin vsehcivitasje bil osrednji večnamenski prostor, obkrožen z javnimi zgradbami in kolonadami, ki je služil predvsem kot javno zbirališče. Bil je nekakšna rimska prikrojitev in združitev grškeagore(tržnice) inakropole.[1]Izraz forum je lahko pomenil tudisodiščeali razsodišče.

Javni prostor

[uredi|uredi kodo]

Rimski forum je bil odprta tržnica sredi mesta, obdana s pokritimi hodniki, trgovinami in obrtnimi delavnicami. Manjša naselja so imela običajno samo en forum, v velikih mestih pa jih je lahko bilo več. Na vsakem se je trgovalo samo z eno vrsto blaga: naforum boariumz živino, naforum olitoriums povrtninami itd..

Ruševine Foruma Romanuma v Rimu

Forum je bil tudi prostran trg, na katerem so se dogajali družabni dogodki, skupščine in sodne razprave, zato je bil v nekem smislu tudi sodišče. Okoli takšnih forumov so bila zgrajena svetišča, bazilike, sejne dvorane in podobno, kjer so imeli svoje sedeže tudi banke in menjalnice. Od tovrstnih forumov je najbolj znanForum RomanumvRimu.Na njem so bile trgovine, regia, v kateri je po izročilu stanoval drugi rimski kralj Numij Pompilij in je kasneje postala sedež vrhovnega svečenika, številna svetišča (Faustine in Antonina,Kastorja,Saturna,Romula,Vespazijana,Veste), slavoloki zmage (Augustov,Severjev,Tiberijev),bazilike(Emilia,Konstantinova),kurija(dvorana za seje senata, ki jo je zgradilJulij Cezar),rostraitd. Večji del zgradb je bil zgrajen v obdobjucesarstva.

Zadnji spomenik – steber je na forumu postavilbizantinskicesarFokasleta 608. Vsrednjem vekuje bil del zgradb prenamenjen v cerkve (kurija ob cerkvi Sant'Adriano), del v utrdbe, del zgradb pa je propadel. Prva izkopavanja na rimskem forumu so se začela že leta 1803.

PolegForuma Romanumaso v Rimu svoje forume zgradili tudi Cezar, August, Vespazijan,NervainTrajan.Ti forumi so na prostoru medKapitolominKvirinalom.

Nekaj forumov je bilo odkopanih tudi v provincijskih mestih:Pompejih,Timgadu v Severni Afriki inCelju.Forum vEmonije bil med sedanjo Igriško in Gregorčičevo ulico in Slovensko in Rimsko cesto in je v celoti pozidan.

Samoupravna občina

[uredi|uredi kodo]

Forum je v rimski terminologili lahko pomenil tudi samoupravno občino, ki se je razvila iz obcestne tržnice. Takšni forumi so se vselej imenovali po graditelju ceste ali ustanovitelju občine. Mednje so spadali na primerForum Julii,sedanji Frejus,Forum Julii,sedanjiCividale/ČedadinForm Cornelii,sedanjaImola.[2]

Razsodišče

[uredi|uredi kodo]

Forum je lahko bil tudi izvoljeno ali imenovano telo, ustanova ali skupina ljudi, pooblaščena za ocenjevanje in odločanje v zadevah, za katere je bila pooblaščena.

Sodišče

[uredi|uredi kodo]

Forum z dodatnim imenom je pomenil sodišče, ki je bilo pristojno za določena pravna področja:

  • forum solutionisaliforum adimpleti contractusje bilo sodišče, pristojno glede na kraj izpolnjevanja obvez,
  • forum attractionissodišče, katerega pristojnost v nekem sporu se je razširila tudi na drug, s prvim povezan spor,
  • forum delegatumsodišče, ki ga je višje sodišče določilo, da vodi postopek, katerega pristojno sodišče zaradi pravnih ali dejanskih razlogov ni moglo izvesti,
  • forum delicti commissisodišče, pristojno glede na mesto, kjer je bilo storjeno protipravno dejanje,
  • forum domiciliidomicilno sodišče; za zasebne pravde je bilo v večini primerov pristojno sodišče v mestu stalnega bivališča toženega, v kazenskem postopku pa je bilo domicilno sodišče pristojno samo v primeru, ko se ni moglo ugotoviti mesta izvršitve kaznivega dejanja,
  • forum rei sitaepa sodišče, pristojno za pravno področje, na katerem se je zgodila sporna zadeva.
  1. Forum,Encyclopaedia Britannica. Pridobljeno 25. novembra 2013.
  2. Abbott, Frank Frost; Johnson, Allan Chester (1926).Municipal Administration in the Roman Empire.Princeton: Princeton University Press. str. 12.
  • Forum,Opća enciklopedija JLZ, Zagreb 1977, 3, Foc-Iw, str. 11-12.