Pojdi na vsebino

Heziod

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Heziod
Portret
Rojstvocca.776 pr. n. št.[1]
Kima[d][2]
Smrtdatum neznan
Ascra[d]
DržavljanstvoKima[d]
Poklicpesnik,pisatelj,rapsod,mitograf

Heziod(tudiHesiod) (starogrškoἩσίοδος:Hêsíodos,latinskoHesiodus),grškipesnikinrapsod,živel okoli700 pr. n. št.vAskrivBeociji.Velja za predhodnikalirike,čeprav ga po obliki in vsebini sicer uvrščamo med pesnikeepske vrste.Njegova dela so bila vsaj do neke mere namenjena takratnemu boiotskemu kmetu.[3]

Življenje[uredi|uredi kodo]

Že od5. stoletja pr. n. št.soliterarni zgodovinarjirazpravljali, kdo je živel prej, ali Heziod aliHomer.Večina sodobnih raziskovalcev je mnenja, da je zapis homerskihpesnitevstarejši od Heziodovih del.

Heziod naj bi bil sin preprostegakmetain tudi sampastirter kmetovalec. V mladosti naj bi pasel po pobočjihHelikona,ki ga predvsem po Heziodovi zaslugi poznamo kotgoromuzin kjer so pozneje zares našli sledove najstarejšega čaščenja teh božanstev. Tudi Hezioda naj bi na Helikonu muze posvetile v pesnika blaženihbogov.Brat Perses, za katerega nekateri menijo, da je pesnikov izmislek, naj bi Hezioda ukanil za dediščino, potem, ko je dediščino zapravil, pa naj bi se vrnil domov kot berač. Prav Heziodovemu bratu so v pesmih namenjeni opomini, prošnje in svarila, povezani v pesnitevDela in dnevi.Pobudo za pesnjenje druge najpomembnejšepesnitve,Teogonija,pa je Heziod črpal iz neskladja med mračnimidemonidomače dežele in lahkoživimi bogovi Homerja. Že v Heziodovi poeziji se potemtakem mitsko meša z osebno izpovedjo. Seveda pa ta izpoved tiči še globoko v arhaičnosti.

Dela[uredi|uredi kodo]

Heziod je napisal pesnitevTeogonija(Θεογονία), ki opisujenastanek svetain izvor bogov vgrški mitologiji.Še posebej je v delu obravnaval svoje zanimanje zarodoslovje,druga njegova pomembnejša pesnitev soDela in dnevi.Heziodu pripisujejo tudiKatalog žensk(Heroogonija), ki skuša razkriti povezave med grškimijunaki.

Heziod je deloval približno v istem času kot domnevno Homer, nekateri viri poročajo, da je bil Heziod mlajši od Homerja. Tako so Heziodove in Homerjeve pesnitve najstarejšagrškaliteraturain vsebujejo različne zvrstimitov.Med seboj se ločijo po namenu, duhu in snovi, vendar jim je skupna vsaj sistematična celovitost. Homer in Heziod na videz kritizirata drug drugega, Homerjeve pesnitve pa so tu in tam podobne HeziodoviTeogoniji.Zato je verjetno, da njune pesnitve izvirajo iz približno istega časa, vendar je takšno povezavo zaradi nejasnosti glede nastanka in avtorstvaIliadeinOdisejedejansko nemogoče potrditi.

Antikadidaktičneepike,kakršna je Heziodova, ni štela za posebno zvrst; ker je njena prevladujočametrikaheksameter,jo je uvrščala v kategorijoepov.Prvi je v takšno umestitev podvomilAristotel,ki takšen tip poezije imenuje znanost v verzih. Zametek za svojo delitev najde prav v verzih Teogonije, kjer muze nasproti lažem, podobnim resnici, postavljajo čisto resnico.

Heziodov vpliv se je, med drugim, razširil na starogrškofilozofijo,in sicer na delaHeraklitainParmenida,kot zagovornik neomajnega pravnega reda pa je vplival tudi naSolonainAjshila.

Teogonija[uredi|uredi kodo]

Teogonijaje konservativno, na izročilo vezano delo. Nastala je okoli 7. stol. p. n. št. in velja za predhodnico filozofske razlage nastanka sveta; čeprav je polna fantastičnihzgodbin mitov, je imela velik vpliv na nadaljnje izoblikovanje filozofske misli. V grščini pojem pomeni nauk o izvoru bogov, razvit na podlagi poosebitev prasil, ki so značilne za antično religijo, pa tudi na podlagi politeističnih predstav, da bogovi izvirajo iz drugih bogov in da imajo svoje življenje. Tako tudi Heziodovo delo z naslovomTeogonijane prikriva želje, da bi razlagalo, kako so nastaliZemlja,NeboinMorje,kako so se iz njih rodili bogovi, kako so si razdelili svet in zasedliOlimp.

Uran(Nebo) je zGeo(Zemljo) zaplodil starejši rod bogov – rodTitanov,vendar pa se Uran ni hotel ločiti od Gee in ji omogočiti poroda. Prvinsko ločitev med Uranom in Geo je opravilTitanKronos,ko je z velikim srpom kastriral Urana. Tako se je začel razdor med bogovi, hkrati s tem pa tudi boj za oblast. Nekaj časa so imeli oblast Titani, ki sta jim vladala Kronos in njegova družicaRea.Znano je, da se je tudi Kronos, tako kot njegov oče, bal prevratnikov in je svoje otroke požrl. Vendar ga je Rea ukanila; skrila je sina Zevsa, Kronosu pa nastavilakamen,da ga je pogoltnil namesto lastnega potomca. Zevs je Kronosa prisilil, da je izbljuval njegovebrateinsestre,ki so prišli na svet kotodrasleosebe. Ob pomoči Geinih pošastnih potomcev, to so biliGigantis stotimi rokami in petdesetimi glavami, so premagali Titane.

Jedro Heziodove zgodbe jebajkao Titanih in mlajših bogovih, o Zevsu, ki je premagal Kronosa in začel z Olimpa vladati svetu. Sicer pa Heziod v svojem delu združuje najrazličnejše mite stvarjenja. Ob pripovedi o izvoru sveta in ponesrečenemuporubogov (kar je poglavitna tema pesnitve), v pesnitvi podaja pregled bogov in njihovih medsebojnih sorodstev, pripoveduje o junakih, ki so se spočeli iz zvez med boginjami inljudmi,in končuje z naštevanjem glavnihženskihvlog dandanes zgubljene pesnitve.

Mitološke pripovedi, ki jih zasledimo pri Heziodu, po svoji motiviki niso lastne le starim Grkom, marveč so jih Grki vsaj do neke mere prevzeli od drugod. Pripoved o mlajšem rodu bogov, ki premaga oz. uniči starejšega, je moč zaslediti že v mitih izzahodneAzijeinMezopotamijeokrog 1000 pr. n. št. Zlasti je opazna podobnost zbabilonsko-asirskimmitom o stvarjenjuEnuma eliš.Pa tudi Heziod ni bil v pravem smislu tvorec mitov, pač pa je le zbiral in urejal gradivo, ki ga je prejel z izročilom.

Dela in dnevi (moralni koledar)[uredi|uredi kodo]

Gre zadidaktičnopesnitev po zgleduorientalskemodrostne literature, v kateriepski subjektuporablja prvoosebno nagovarjanje resničnega ali fiktivnega naslovljenca.

1. del pesnitve:spodbuja k pravičnemu delu;

2. del pesnitve:vsebuje praktične napotke zakmetovanje,pomorstvoterreligioznenauke;

Sklepni delje kmečkapratika,koledardni.

V pesnitvi Heziod zapiše pripoved oPrometeju.Prvo žensko, ki jo dobi za ženo Prometejev naivni bratEpimetej,tu poimenujePandora(»z vsem obdarjena«); njena zgodba je arhetipska zgodba o izvoruzlaPandora iz skrinjice izpusti vse nesreče sveta, v njej pa ostane zaprto edino Upanje. PodobenpesimizemHeziod nakazuje tudi v drugi obsežni pripovedi o štirih rodovih človeštva:zlatemu roduljudi je zemlja dajala vse dobrine; srebrni rodje bil brezbožen in ga je Zevs uničil;bronastirod se je z boji uničil sam; rod bogovom podobnihherojevje bil boljši od prejšnjega, vendar je izginil vtrojanskiintebanskivojni. Sedanji oz. tedanji, Heziodov rod pa naj bi bil slab in nesrečen, toda celo tega bo Zevs nekoč uničil;zadnji rodbo najslabši, najbolj zločinski in najnesrečnejši.

V nasprotju sTeogonijo,ki pripoveduje o postopni zmagiKozmosanadKaosom,Dela in dneviopisujejo postopno degeneracijo človeka. Mračna vizija najslabšega rodu je mišljena tudi kot poziv kpravičnosti,k Zevsu, ki lahko poniža ošabne in poviša ponižne. Na individualni ravni naj bi bila rešitev v tem, da si vsak posameznik sam prizadeva za pravičnost.

Vpliv na evropsko in slovensko književnost[uredi|uredi kodo]

Heziod je ob Homerju prva pesniška osebnost vevropskemslovstvu.Heziodovo deloTeogonijaje torej neke vrste uvod vzgodovinoevroameriške književnosti in hkrati delo prvega evropskegarealista.S tem delom in njegovo miselnostjo je pomembno vplival na cele rodove poznejših mislecev. Motiv Pandorine skrinjice je postal eden najbolj znanih antičnih motivov v evropski kulturi.

V slovensko književnost je starogrško liriko in tudi Hezioda posredoval predvsemAnton Sovre,ki je naš največji posrednik antične kulture. Med prvimi je posamične motive zlasti izTeogonijeuporabljalFrance Prešeren,npr. vSonetih nesreče.

Opombe[uredi|uredi kodo]

  1. Гезиод//Энциклопедический словарьSankt Peterburg.:Брокгауз — Ефрон,1892. — Т. VIII. — С. 238.
  2. Любкер Ф.Κύμη//Реальный словарь классических древностей по ЛюбкеруSankt Peterburg.:Общество классической филологии и педагогики,1885. — С. 364.
  3. Osnova gesla je nastala v okviru seminarskega dela pri predmetuSvetovna književnost 1na Oddelku za slovenistiko FHŠ Koper.

Literatura[uredi|uredi kodo]

  • Heziodus:Teogonija / Dela in dnevi.Ljubljana: Mladinska knjiga, 1974. (COBISS)

Viri[uredi|uredi kodo]

Hesiodi Ascraei quaecumque exstant, 1701
  • Grant, M (1968): Miti starih Grkov in Rimljanov. Ljubljana, DZS.
  • Sovre, A. (1964): Starogrška lirika. Ljubljana, DZS.
  • Cavendish R. idr. (1988): Mitologija. Maribor, Mladinska knjiga.
  • Javornik, M. (ur.) (1997): Veliki splošni leksikon: v osmih knjigah. Prva knjiga A–C. Ljubljana, DZS.
  • Javornik, M. (ur.) (1997): Veliki splošni leksikon: v osmih knjigah. Druga knjiga C–G. Ljubljana, DZS.
  • Javornik, M. (ur.) (1997): Veliki splošni leksikon: v osmih knjigah. Tretja knjiga G–K. Ljubljana, DZS.
  • Javornik, M. (ur.) (1998): Veliki splošni leksikon: v osmih knjigah. Šesta knjiga P–R. Ljubljana, DZS.
  • Javornik, M. (ur.) (1998): Veliki splošni leksikon: v osmih knjigah. Sedma knjiga S–T. Ljubljana, DZS.
  • Javornik, M. (ur.) (1998): Veliki splošni leksikon: v osmih knjigah. Osma knjiga T–Ž. Ljubljana, DZS.

Glej tudi[uredi|uredi kodo]

Zunanje povezave[uredi|uredi kodo]