Pojdi na vsebino

Istemi

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Istemi
JabguPrvega turškega kaganata
Vladanje552-575
NaslednikTardu
KaganBumin kagan(552–553)
Isik kagan(553–554)
Mukan kagan(554–572)
Taspar kagan(572–574)
Rojstvodatum neznanali6. stoletje
Smrt575
Prvi turški kaganat
PotomciTardu
Tamgan
RodbinaAšina
OčeAšina Tuvu
Religijatengrizem

Istemi,Dizabul[1]aliIštemi Sir jabgu kagan[2](kitajsko:Thất điểm mật) je bil vladar zahodnega delaGokturkov,ki je kasneje postalZahodni turški kaganatin vladalSogdijcem,[3]* ni znano, †575.

Bil je sinAšina Tuvujain očeTardujainTamgana.Leta 552 in 553 je biljabgu(vazal) svojega brataBumin kagana.[4]Po smrti je v turških virih omenjen kot kagan.[5]

Vladanje

[uredi|uredi kodo]

Med svojo vladavino je vzpostavil diplomatske odnose sPerzijskiminBizantinskim cesarstvom,premagalHeftalitein deloval kot najvišji državnik med razpadom vzhodne polovice gokturškega cesarstva. O njem je veliko znanega od diplomatskih predstavnikov Bizantinskega cesarstva.

Kmalu potem, ko sonestorijanskikrščanski menihi pretihotapili jajčecasviloprejkeiz Kitajske v Bizantinsko cesarstvo, je bizantinski zgodovinarMenander Protektoropisal, kako soSogdijciposkušali vzpostaviti neposredno trgovino s kitajskosviloz Bizantinskim cesarstvom. Ko je Istemi sklenil zavezništvo s sasanidskim vladarjemKozravom I.,da bi premagal Heftalitsko cesarstvo, so se na Istemija obrnili sogdijski trgovci s prošnjo, da bi pri sasanidskem kralju kraljev pridobil privilegij za njihova potovanja po perzijskih ozemljih in trgovanje z Bizantinci.[6]Istemi je prošnjo zavrnil, njihovo drugo prošnjo pa je odobril in poslal sogdijsko delegacijo k sasanidskemu kralju. Kralj je dal vse člane delegacije zastrupiti.[6]Sogdijski diplomat Maniah je zatem prepričal Istemija, da je poslal delegacijo neposredno v bizantinsko prestolnicoKonstantinopel.Delegacija je tja prispela leta 568, cesarjaJustina II.bogato obdarila s svilo in predlagala zavezništvo proti sasanidski Perziji. Justin II. je ponudbo sprejel in poslal delegacijo v Turški kaganat, s čimer je zagotovil neposredno trgovanje s svilo, kot so želeli Sogdijci.[7][6]

Kot Buminov brat je vladal na skrajnem zahodu njunega kaganata. Četudi je bil jabgu (vazal) je bilde factosuveren, čeprav je uradno priznaval kaganovo nadoblast. Po Hušujevi smrti je reorganiziral kaganat v tri kraljestva: vzhodno, srednje in zahodno in jih podelil Džotanu, Arslanu in Šetuju.

  1. Howard, Michael C.Transnationalism in Ancient and Medieval Societies, the Role of Cross Border Trade and Travel,McFarland & Company, 2012, str. 133.
  2. Christoph Baumer.History of Central Asia,vol. 2, 2014.
  3. Wood, Francis (2002).The Silk Road: Two Thousand Years in the Heart of Asia.Berkeley, CA: University of California Press. str.238–239.ISBN978-0-520-24340-8.
  4. Michalis N. Michael; Matthias Kappler; Eftihios Gavriel (2009).Archivum Ottomanicum.Mouton. str. 68, 69.
  5. »TURK BITIG«.bitig.org.Pridobljeno 28. julija 2018.
  6. 6,06,16,2Howard, Michael C.Transnationalism in Ancient and Medieval Societies,the Role of Cross Border Trade and Travel, McFarland & Company, 2012, str. 133.
  7. Liu, Xinru, "The Silk Road: Overland Trade and Cultural Interactions in Eurasia". VAgricultural and Pastoral Societies in Ancient and Classical History,ur. Michael Adas, American Historical Association, Philadelphia: Temple University Press, 2001, str. 168.
Istemi
Ašina
Rojen:ni znanoUmrl:575
Vladarski nazivi
Predhodnik:
nihče
Jabgu Prvega turškega kaganata
552–575
Naslednik:
Tardu