Pojdi na vsebino

Kenozoik

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Kenozoik
pred 66–0 milijoni let
Delitevkenozoika
-70 —
-60 —
-50 —
-40 —
-30 —
-20 —
-10 —
0 —
Časovnica prikazuje približen potek kenozoika in čas **K-Pg velikega izumrtjapred 65,8 milijoni let.

Ordinatna lestvica:milijoni let(Ma)pred sedanjostjo

Kenozoikje geološka doba, ki se je začela pred okoli 65 milijoni let in je trenutna in zadnja doba v geološki zgodoviniZemlje.Gozdovi so počasi preraščali travnike, podnebje je postalo raznoliko, oblikovati so se začeleceline.

Besedakenozoikizhaja izgrščinein pomeni (καινός)kainos»novo« in (ζωή)zoe»življenje«[1].

Po izginotjudinozavrovso se začele razvijati razne živalske vrste (ptiči,plazilci,dvoživke), tudisesalci,najprej majhni, ki so se pojavljali v vseh okoljih–na kopnem in v morju–kasneje pa tudi večjih (do velikosti medveda). Pojavile so se tudi sodobnerastline.Zemlja se je začela ohlajati in sušiti in se zaključila s poledenitvijo vpleistocenu.Številni veliki sesalci so izumrli.

Pojavili so seavstralopitek,številni še danes živeči rodovi sesalcev in recentnihmehkužcev.Pojavila se je tudi vrstaHomo habilis.Ob koncu poledenitve se je pojavil sodobni človek in vholocenuse je razvila današnja civilizacija.

Razdelitev

[uredi|uredi kodo]

Kenozoik je razdeljen na tri obdobja (periode):paleogen,neogeninkvartarin sedem epoh:paleocen,eocen,oligocen,miocen,pliocen,pleistoceninholocen.Kvartar je Mednarodna komisija za stratigrafijo uradno priznala v juniju 2009,[2]nekdanji terciar pa je bil leta 2004 uradno nadomeščen z obdobjema paleogen in neogen.[3]

Enotno poimenovanje obdobij pomaga paleontologom bolje organizirati in združevati številne pomembne dogodke, ki so se zgodili v tem razmeroma kratkem obdobju. Obstaja tudi bolj podrobno členjenje tega obdobja v povezavi z relativno majhnimi plastmi, povezanimi z njimi.

Tektonika

[uredi|uredi kodo]

Geološko je kenozoik obdobje, ko so se celine preselile v svoje sedanje položaje. Skoraj 50 % današnje oceanske skorje je nastalo v kenozoiku.AvstralijainNova Gvinejasta se odcepili odPangeev času zgodnje krede, ta je drsela bolj proti severu in sčasoma trčila v jugovzhodnoAzijo;Antarktikase je premestila v svoj trenutni položaj ob južnem tečaju,Atlantski oceanse je povečal zaradi nastanka velikega podmorskega hrbta, ki je razlog, da se je kasnejeJužna Amerikapovezala sSeverno Ameriko.Orogenetskeaktivnosti invulkanizmiso povzročili nastanek Panamske ožine, ki ju spaja in onemogoča prelivanje med oceanoma. Evropa in Severna Amerika sta v času paleogena ostali povezani preko »eringovega mostu«, ki je omogočal migracije življenja v obe smeri.

Indijaje trčila v Azijo pred 55–45 milijoni let, nastala jeHimalaja.Arabijaje trčila vEvrazijo,pred približno 35 milijoni let se je zaprlo morjeTetida,nastale soAlpe.[4]

Podnebje

[uredi|uredi kodo]

V času paleogena so značilni zelo različnipodnebni pasovi.V začetku paleocena se je temperatura znižala za 10 ºC in se v začetku eocena spet dvignila, kar je povzročilo dvig morske gladine in transgresijo obalnih območij (morska transgresijana splošno pomeni skoraj nenaden vdor morja na obsežen del kopna). Zaradi toplega podnebja je uspevala bujna tropska in subtropska vegetacija. Ob koncu eocena se je podnebje zopet ohladilo za okoli 12 ºC, kar je povzročilo globalne tekstonske premike. V začetku oligocena se je Avstralija ločila od Antarktike in skozi nastali prostor so se sprostili takovetrovikotmorski tokovi,ki so bistveno vplivali na klimatske razmere. Ker je Antarktika ostala obdana samo s hladnim zrakom in morskimi tokovi, je zaledenela. Ob koncu oligocena je iz neznanega razloga bistveno upadla raven morske gladine. Ob koncu miocena je upadla celo za 50 m, kar je bila posledica močne poledenitve Antarktike. Nastanek Panamske ožine je povzročil spremembo toka toplegaZalivskega tokain s tem podnebja v območju severne Evrope. Klima je zato na južni polobli postala znatno hladnejša. V začetku pliocena je začela morska gladina zopet naraščati in je bila v spodnjem pliocenu celo višja od današnje. Ob koncu pliocena (pred 3 milijoni let) je subtropske pogoje zamenjalaledena doba,ki z manjšimi oscilacijami traja še danes.

Življenje

[uredi|uredi kodo]

Kenozoik je doba sesalcev. V obdobju kenozoika so se sesalci razvili od majhnih, enostavnih, splošnih oblik v razvejano skupino kopenskih, morskih in letečih živali. Značilni predstavniki so:Chalicotheres,kreodont,kiti,primati,entelodont,košate zobate mačke,mastodontiinmamuti,triprsti konj,nosorog(velikiIndricotheriuminBrontotheres), v morju so se razvile »moderne« skupineškoljk,ribe in morski sesalci. Imenujemo pa ga lahko tudi kot obdobjesavanter medsebojno odvisnihkritosemenkinžuželk.Tudi ptice so se v kenozoiku precej spremenile. Bistveno so se razvilekače,njihovo število se je zelo povečalo, kar je vplivalo tudi na razvoj glodavcev, ki so njihov vir hrane.

Viri in sklici

[uredi|uredi kodo]
  1. »Cenozoic«.Online Etymology Dictionary.
  2. DOI:10.1002/jqs.1338
    This citation will be automatically completed in the next few minutes.You canjump the queueorročna razširitev
  3. International Stratigraphic Chart
  4. DOI:10.1016/j.palaeo.2008.04.021
    This citation will be automatically completed in the next few minutes.You canjump the queueorročna razširitev

Zunanje povezave

[uredi|uredi kodo]