Pojdi na vsebino

Ksilen

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izomeri ksilena

Ksilen(iz grške ξυλος, xylos "lesna" ) je aromatski ogljikovodik, ki sestoji iz benzenskega obroča z dvema metilnima substituentoma. Tri izomerni ksileni, vsak ima molekulsko formulo C8H10. V Ksilenu je velikopetrokemije,ki jih katalitskega reforminga in tudi premoga karbonizacijo v proizvodnji koksa goriva. Kar je približno 0,5-1% surove nafte (odvisno od vira), ksilene najdemo v majhnih količinah vbencinuin letalskem gorivu. Ksilen, večinoma proizvajajo v okviru BTX aromatov (benzen,toluenin ksilen), pridobljenih iz produkta katalitski reforming znan kot "reformate". Zmes je rahlo mastna, brezbarvnatekočinapogosta kottopilo.Ime je dobila leta 1851, saj je bila odkrita kot sestavinalesnega katrana.Letno se ga proizvede več miljonov ton.[1]Leta 2011 je svetovni konzorcij začel z gradnjo enega največjih ksilen rastlin na svetu v Singapurju[2].

Proizvodnja

[uredi|uredi kodo]

Ksileni se proizvajajo z dehidrociklodimerziacijo in metiliranjemtoulenainbenzena.S procesom ISOMAR, lahko razmerje izomerov spremenimo v korist para-ksilen, ki je najbolj zaželen. Ta pretvorba je katalizirana z zeoliti.

Lastnosti

[uredi|uredi kodo]

Ksilen ima tri izomere dimetilbenzena. Izomere razlikujemo z označb orto, meta in para, ki določajo, na kateri C-atom ( benzenovega obroča ) je vezan.

Nekatere kemijske in fizikalne lastnosti se razlikujejo od izomera do izomera. Tališče se giblje od -47,87 ° C za meta - ksilen, do 13,26 ° C za para - ksilen. Vrelišče za posamezen izomer je okoli 140 ° C. Gostota je za vsakega okoli 0,87 g / ml in je zato redkejši od vode. Ksilen v zraku se lahko zavoha v koncentracijah nizkih od 0,08-3,7 ppm (delov ksilena na milijon delov zraka). Vvodiga lahko okusimo od 0,53-1,8 ppm( delov ksilena na milijon delov vode ).

Uporaba

[uredi|uredi kodo]

Uporablja se pri proizvodnjiplastenkinpoliestraoblačil. 98 % proizvodnje para - ksilena in polovica vsega ksilena se porabi na ta način.

Ksilen se uporablja kottopilo.Pogosto vsebuje majhen odstoteketilbenzena.Je brezbarvnen, sladkega vonja in lahko vnetljiv. Področja uporabe vključujejo tiskanje, gumarsko in usnjarsko industrijo. Je pogosta sestavina črnila,gume,lepilav usnjarskiindustriji.Je tudi čistilno sredstvo zajeklo,silicijeve rezine in integrirana vezja. Kot topilo se uporablja tudi vzobozdravstvu.V naftni industriji je ksilen pogosta sestavinaparafintopil, ki se uporablja za odmašitev cevi, ki so zamašene s pasrafinom.

Uporablja se tudi laboratoriju za hladitev reakcijskih posod in kot topilo za odstraniti sintetičnih olj iz objektivamikroskopa.V histologiji je ksilen najbolj razširjen klirinški agent in se se uporablja za odstranjevanje olja iz mikroskopskih stekelc pred barvanjem.

Varnost

[uredi|uredi kodo]

Ksilen je vnetljiv, vendar ni akutno strupen. Glavni mehanizem razstrupljanja je oksidacija v metilbenzojsko kislino in hidroksilacija v hidroksilene. [1]

  1. Fabri, Jörg, Graeser, Ulrich, and Simo, Thomas A.,Xylenes,Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, 2002, Wiley-VCH, Weinheim.DOI:10.1002/14356007.a28_433.
  2. Tremblay, Jean-François,Making Aromatics In Singapore,Chem. Eng. News,89(38), 2011-9-19, pp 18–19. Accessed 2012-4-28.